Żegluga

Premier Węgier Viktor Orban określił w piątek środową katastrofę statku pasażerskiego na Dunaju, w której zginęło co najmniej siedem osób, jako wstrząsającą. Powiedział, że zlecił wnikliwe śledztwo w tej sprawie.

„Coś takiego wstrząsa człowiekiem. Jak widzę w doniesieniach, doszło do wypadku, gdzie szanse pasażerów na przeżycie były niemal żadne. Chciałbym więc także tą drogą przekazać kondolencje rodzinom ofiar” – powiedział Orban w Radiu Kossuth, dodając, że rozmawiał na ten temat z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem.

Orban zaznaczył, że poprosił władze o kompleksowe, skrupulatne i gruntowne śledztwo w tej sprawie. „Chcemy wiedzieć dokładnie co się stało i dlaczego. A kiedy nasza wiedza będzie pewna, poinformujemy opinię publiczną o wynikach” – oznajmił.

W środę po zmroku doszło w Budapeszcie przy moście Małgorzaty do zderzeniu małego statku turystycznego Hableany z dużym statkiem-hotelem. Na pokładzie Hableany znajdowało się 35 osób, w tym 33 obywateli Korei Południowej. Siedem osób przeżyło. Wyłowiono siedem ciał. Poszukiwania 21 osób, w tym dwóch węgierskich członków załogi, nadal trwają, choć szanse na znalezienie ich żywymi są coraz mniejsze.

Ukraiński kapitan statku-hotelu, z którym zderzył się statek wycieczkowy, został w czwartek zatrzymany i przesłuchany jako podejrzany z powodu stworzenia zagrożenia dla ruchu wodnego, które spowodowało katastrofę ze skutkiem śmiertelnym. Wystąpiono z wnioskiem o jego aresztowanie.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter