Żegluga

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom. Oskarżonym zarzucono m.in. o udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Zarzucane czyny zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

8 milionów złotych łapówek

W toku postępowania prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie ustalił, że oskarżeni w ramach zorganizowanej grupy przestępczej udzielali i przyjmowali korzyści majątkowe. Ponadto w latach 2007 - 2014 dopuścili się popełnienia przestępstw menadżerskich na szkodę Przedsiębiorstwa Państwowego Polskiej Żeglugi Morskiej z siedzibą w Szczecinie i podmiotów zależnych.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że mechanizm przestępczy polegał m.in. na uzgadnianym zawyżaniu kwot na fakturach za realizowane usługi spedycyjne o wartość nienależnych korzyści majątkowych przekazywanych pracownikom ówczesnego Działu Spedycji PŻM PP w zamian za wybór ustalonych podmiotów jako wykonawców zleceń. Łączna kwota przyjętych i udzielonych korzyści majątkowych opiewała na kwotę 8 milionów złotych.

Zabezpieczono mienie o wartości ponad 3,5 miliona złotych

W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia od oskarżonych mienia na poczet przyszłych kar i finansowych środków karnych. Wśród zabezpieczonego mienia są mieszkania, samochody, jachty, numizmaty. Ponadto prokurator zabezpieczył cenne obrazy kolekcjonerskie m.in autorstwa Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego i Tadeusza Makowskiego. Łączna kwota zabezpieczonego mienia wynosi ponad 3,5 miliona złotych.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat oraz przepadek korzyści majątkach pochodzących z przestępstwa.

kom/ emi/ mark/

Komentarze   

+7 Temida jest slepa??
Z 8 milionow zlotych zabezpieczono 3,5 miliona to gdzie reszta ,zakopana w lesie? i pomyslec ze ze 300 lat temu za kradziez przeciagano pod kilem!!
21 maj 2019 : 10:49 Stary Kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: