Żegluga

Pierwsze bezzałogowe przejście jednostki nawodnej przez najbardziej uczęszczaną trasę żeglugową świata zakończyło się sukcesem. To kolejny krok na drodze do autonomicznych statków.

 

Stało się to w momencie, kiedy w drugim tygodniu maja do portu powróciła USV Maxlimer, prototypowa jednostka klasy SEA-KIT. Odbyła ona rejs z Tollesbury w Wielkiej Brytanii do Ostendy w Belgii i z powrotem. Przejście SEA-KITA było kontrolowane tylko i wyłącznie przez operatorów z lądu, którzy na podstawie satelitarnych systemów komunikacyjnych prowadzili z lądowego stanowiska operatora wachtę morską, łącznie z pełną oceną sytuacji nawigacyjnej i manewrami antykolizyjnymi.

W przygotowaniu i realizacji przejścia brała udział kpt. mar. Karolina Zwolak z Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej, zbierając dane nawigacyjne na przejściu jednostki, które zostaną wykorzystane do dalszych prac z zakresu rozwoju technologii autonomii jednostek i bezpieczeństwa żeglugi statków bezzałogowych i autonomicznych.

SEA-KIT to ponad 11-metrowa jednostka, zbudowana pod kątem udziału w konkursie Shell Ocean Discovery XPRIZE przez drużynę GEBCO-NF Alumni jako bezzałogowy statek hydrograficzny, współpracujący z autonomicznym pojazdem podwodnym typu Hugin.

rel (Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter