Żegluga

Kazachska ropa płynąca przez Rosję, załadowana na tankowce w porcie Ust-Ługa, została zanieczyszczona; Kazachstan będzie ubiegać się o odszkodowanie od rosyjskiego koncernu Transnieft - powiedział agencji Reutera przedstawiciel rządu Kazachstanu.

"Najpierw firmy, które sprzedały ropę, będą rozmawiały z kupującymi o upuście, następnie (kazachski operator rurociągów) Kaztransoil będzie osobno rozmawiać z Transnieftem" - zapowiedział wiceminister energetyki i zasobów mineralnych Aset Magaułow. Transnieft nie odpowiedział Reutersowi na pytanie w tej sprawie.

W Ust-Łudze nad Bałtykiem załadowano sześć tankowców z 598 tys. ton zanieczyszczonej ropy - przekazał Magaułow. Wiceminister wyjaśnił agencji TASS, że od 2013 roku Kazachstan wykorzystuje odnogę rurociągu Przyjaźń biegnącą w stronę Ust-Ługi. "Tam rzeczywiście otrzymaliśmy gorszej jakości ropę" - wskazał. Kazachstan eksportuje przez port w Ust-Łudze ok. 12 proc. swojej ropy.

"Na podstawie umowy z Transnieftem, biorąc pod uwagę fakt, że dostarczyliśmy czystą ropę, ale została ona zanieczyszczona, (...) Transnieft powinien wypłacić odszkodowanie" - podkreślił Magaułow.

Dzień wcześniej wicepremier Rosji Dmitrij Kozak zadeklarował, że Transnieft zrekompensuje straty wszystkim, którzy udowodnią, że ponieśli realne szkody.

Magaułow dodał, że dwa tankowce z 199 tys. ton czystej kazachskiej ropy załadowano w Ust-Łudze w dniach 10-15 maja.

Kazachstan produkuje ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Pod względem wielkości produkcji tego surowca jest drugim krajem byłego ZSRR po Rosji.

Zanieczyszczona ropa płynęła z Rosji w kierunku zachodnim rurociągiem Przyjaźń od 19 kwietnia; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. W sumie, jak informowano wcześniej, w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi.

Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja. Transnieft podał, że dostawy ropy na Słowację i Węgry mają zostać wznowione w okresie od 21-24 maja. TASS podała w środę, że wznowienie dostaw do Polski i Niemiec jest oczekiwane w najbliższym czasie.

W Rosji wszczęto postępowanie karne, w którym w charakterze podejrzanych występuje sześć osób. Cztery z nich znajdują się w areszcie śledczym. Rosyjski Komitet Śledczy podejrzewa, że osoby te sprzeniewierzyły surowiec, a żeby ukryć malwersacje, dostarczyły niewłaściwej jakości ropę do systemu rurociągowego, powodując zanieczyszczenie surowca w rurociągu Przyjaźń.

ndz/ mal/

0 Ropniak
To co teraz z tymi 5 mln ton ropy ,zneutralizuja -kto poniesie koszty?
18 maj 2019 : 12:01 Stary kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter