Żegluga

Rozpoczęło się znakowanie szlaku żeglugowego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Na 150-kilometrowej trasie pojawi się ok. 450 boi i 85 znaków brzegowych. Szlak zostanie oficjalnie otwarty pod koniec kwietnia, ale pierwsi żeglarze już pływają.

Boje wyznaczające żeglarzom trasy na wodzie oraz wskazujące miejsca niebezpieczne, np. mielizny czy kamienie, są zdejmowane po sezonie turystycznym. Przez zimę znaki są malowane, naprawiane.

Rzeczniczka prasowa Wód Polskich z Białegostoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz poinformowała PAP, że znakowanie szlaku potrwa około dwóch tygodni. Przypomniała, że główny szlak żeglugowy Pisz – Węgorzewo ma długość 86,6 km; zaczyna się od wypływu rzeki Pisy z jeziora Roś w miejscowości Pisz i kończy się przy jazie +Zamek+ na rzece Węgorapie w Węgorzewie.

"Patrząc w górę szlaku, tj. w kierunku Węgorzewa, prawa strona szlaku oznakowana jest bojami koloru czerwonego, lewa strona bojami koloru zielonego. Odstępy pomiędzy poszczególnymi bojami wynoszą około 500 metrów" - poinformowała rzeczniczka.

Od szlaku głównego wytyczonych jest pięć szlaków bocznych, znakowanych jednostronnie. Chodzi o trasy: na jeziorze Śniardwy do Okartowa; na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego; na jeziorze Ryńskim w kierunku miejscowości Ryn; z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty; szlak z jeziora Mamry do jeziora Święcajty we wsi Ogonki.

Rzeczniczka podkreśliła, że ustawienie szlaku żeglugowego poprzez zapewnienie odpowiednich głębokości tranzytowych, wynoszących 2,2 m, gwarantuje uprawianie bezpiecznej żeglugi.

Otwarcie szlaków żeglownych na Mazurach planowane jest w tym roku 27 kwietnia; do tej pory żeglarze pływają na własną odpowiedzialność.

Od lat przyjęło się, że sezon żeglarski na Mazurach symbolicznie rozpoczyna otwarcie mostu obrotowego w Giżycku na kanale Łuczańskim. Odbywa się wówczas kolorowa parada jednostek pływających i służb ratowniczych. Impreza taka odbywa się zawsze w majowy weekend.

autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2534 4.3394
EUR 4.6388 4.7326
CHF 4.6631 4.7573
GBP 5.221 5.3264

Newsletter