Żegluga

Budowę nowej przystani wodnej na Nogacie w Malborku i utworzenie na uchodzącej do Bałtyku strudze Czarna Wda szlaku kajakowego przewidują umowy podpisane we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Inwestycje mają być gotowe do końca 2020 r.

Umowy dotyczące dofinansowywania budowy przystani i szlaku kajakowego z funduszy unijnych podpisali marszałkowie woj. pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski z przedstawicielami gmin Władysławowo i Malbork.

Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami Struk, obie inwestycje mają zwiększyć turystyczną atrakcyjność regionu. Marszałek przypomniał, że w ostatnich latach z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego dofinansowano już wiele dużych inwestycji sprzyjających rozwojowi turystyki, w tym np. utworzenie Pętli Żuławskiej czy rozbudowę mariny w Sopocie. „Teraz przyszedł czas na mniejsze projekty, które uzupełnią istniejącą już sieć" - powiedział Struk.

W ramach podpisanych umów gmina Władysławowo za 890 tys. zł ma zagospodarować szlak kajakowy na strudze Czarna Wda, nazywanej też Czarną Wodą. Prace mają objąć odcinek 4,1-kilometrowy pomiędzy miejscowościami Jastrzębia Góra i Ostrowo. Szlak zyska oznakowanie wodne i drogowe, a w obu miejscowościach powstaną przystanie kajakowe.

Na przystań w Jastrzębiej Górze (wraz z przenoską w miejscowości Tupadły, która umożliwi przeniesienie kajaka w miejscu, gdzie żegluga jest niemożliwa) złożą się m.in. dwa pomosty, parking, wiaty, ławostoły i stojaki kajakowe. Organizacja przystani będzie wymagała m.in. umocnienia brzegu i skarpy, a także budowy schodów. Przystań w Ostrowie będzie wymagała podobnych prac i - obok parkingu, wiat, ławostołów czy stojaków kajakowych - zostanie wyposażona w pomost pływający.

Burmistrz Władysławowa Roman Kużel przypomniał w rozmowie z PAP, że gmina, którą reprezentuje, ma charakter wybitnie turystyczny. „Chcemy wykorzystywać dodatkowe potencjały, które były dotąd niewykorzystane. Taką możliwość daje nam zagospodarowanie na cele turystyczne Czarnej Wdy. Będzie to bardzo atrakcyjna, unikalna propozycja, ponieważ ujście Wdy wychodzi w Morze Bałtyckie" - powiedział.

Dodał, że sąsiednia gmina Puck jest zainteresowana zagospodarowaniem kolejnego odcinka Czarnej Wdy, zlokalizowanego na jej terenie.

Z kolei w Malborku, kosztem prawie 860 tys. zł, rozbudowana zostanie przystań żeglarska Park Północny nad prawym brzegiem rzeki Nogat. Projekt zakłada budowę pięciu pomostów pływających na 24 miejsca postojowe. Pomosty mają zostać wyposażone w stalowe bramki wejściowe i pompę nieczystości. Prace zakładają też montaż 13 Y-bomów (typ bomu cumowniczego), 40 knag cumowniczych, dwóch drabinek umożliwiających komunikację między różnym poziomami pomostów, montaż światła nawigacyjnego na zwieńczeniu pomostu oraz monitoringu.

Burmistrz Malborka Marek Charzewski przypomniał w rozmowie z PAP, że nowa przystań powstanie w sąsiedztwie podobnego obiektu, który od pięciu lat znajduje się na brzegu Nogatu. „Ta przystań również ma 24 miejsca, które w sezonie są permanentnie zajęte, stąd pomysł na kolejne 24 miejsca cumownicze" - powiedział. Dodał, że w sąsiedztwie przystani dla żaglówek powstanie niebawem także przystań kajakowa. „Mamy już rozstrzygnięty przetarg i w będzie ona zbudowana w tym roku" - wskazał.

Całkowita wartość obu projektów to 1,74 mln zł, z czego ponad 1,4 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna o długości 303 km, łącząca szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej - Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. Jest częścią międzynarodowej trasy wodnej E70 Holandia - Litwa. Przebiega przez liczne obszary Natura 2000.

autor: Anna Kisicka

Komentarze   

0 Tak trzymac
To jest dobry program gdzie Zalew Wislany i rezerwat jeziora Druzno mozna wykorzystac dla turystyki zamiast dewastowac zamulajacym sie kanalem z przekopu mierzeji do Elblaga
27 luty 2019 : 13:56 Zdzislawa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 tym bardziej,
że budowie kanału przeciwni są nawet Rosjanie ;)
27 luty 2019 : 19:07 Benek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: