Żegluga

Trwa ocena dokumentacji związanej z budową promu dla PŻB - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak dodał, ocena dokumentacji ma się zakończyć do końca tygodnia.

Informacja na temat budowy promu pasażersko-samochodowego dla PŻB była jednym z punktów sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Stępkę pod budowę promu typu ro-pax dla PŻB położono 23 czerwca 2017 r. Budową promu zajmuje się Morska Stocznia Remontowa Gryfia na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego, który zmienił nazwę i obecnie działa pod nazwą Stocznia Szczecińska. W lipcu br. poinformowano, że proces projektowania promu uległ wydłużeniu przez wprowadzenie do niego istotnych zmian. Z tych informacji wynikało także, że prom dla PŻB ma być gotowy na przełomie 2020 i 2021 r.

"Obecnie trwa ewaluacja przekazanych dokumentacji związanych z budową promu" - powiedział Gróbarczyk. "Ten proces ma się zakończyć do końca tygodnia, zamykając ten pierwszy etap projektowania, który został przyjęty w harmonogramie. Równolegle potwierdzamy zdolności PŻB co do inwestycji w tym zakresie i realizacji tego promu. Myślę, że na początku przyszłego roku będziemy w stanie przekazać już konkretne informacje dotyczące zakończenia procesu przekształceniowego oraz inwestycyjnego w Stoczni Remontowej Gryfia" - dodał Gróbarczyk.

"Sytuacja finansowa (Gryfii-PAP) chociaż jest trudna, nie jest zagrożona ze względu na mocne zaangażowanie Funduszu Rozwoju Spółek, który ma za zadanie na tyle mocno współpracować ze stocznią, aby przygotować rozwiązania, które pomogą jej w funkcjonowaniu na rynku" - kontynuował Gróbarczyk.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powiedział także, że po ocenie projekt promu albo trafi bezpośrednio do stoczni albo "przejdzie poprawki, jeśli nie będzie się zgadzał z tymi założeniami".

"Jeśli chodzi o termin realizacji tego promu, to w połowie br. odbyła się konferencja wszystkich zainteresowanych stron wraz z konsorcjum projektowym, gdzie wszyscy zgodzili się z koniecznością zmiany tego terminu ze względu na zmiany projektowe, które zostały przyjęte do budowy tego promu" - powiedział Gróbarczyk.

Jak dodał, cena promu nie powinna odbiegać od "średniorynkowej na tego typu jednostki".

Poseł PO Arkadiusz Marchewka powiedział z kolei, że informacje Gróbarczyka potwierdzają w jego opinii, że położenie stępki pod prom "było tylko propagandową uroczystością na waszą polityczną potrzebę. Chcę to powiedzieć wprost, nie dzieje się tam praktycznie nic, bo hula wiatr w tym miejscu, gdzie ta stępka stoi i to nie jest tajemnicą" - dodał Marchewka.

autor: Kacper Reszczyński

Komentarze   

+26 Podatnicy !
Trzymajcie się za kieszeń, nadchodzi Wielka Apokalipsa. Rezerwować bilety na dziewiczy rejs.
05 grudzień 2018 : 07:11 premium Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+26 Xx
Które biuro "projektuje" ten prom?
05 grudzień 2018 : 07:32 H. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+19 prom
kancelaria Ministerstwa transportu
05 grudzień 2018 : 10:39 Andrzej B Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+37 Pan
Jak to było?
Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem pierwsze prace związane z budową sekcji Stocznia rozpocznie na przełomie 2017 i 2018 r; następnie w czerwcu 2018 r. rozpocznie się cykl pochylniany; w 2019 r. jednostka będzie gotowa do zwodowania, a na początku 2020 do przekazania armatorowi.

źródło:
https://www.portalmorski.pl/stocznie-statki/35840-szczegoly-budowy-promu-dla-pzb
05 grudzień 2018 : 07:41 Pete Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+17 ministerstwo prawdy
najśmieszniejsze jest to że : "ocena dokumentacji ma się zakończyć do końca tygodnia". Poziom ministra nie odbiega od przeciętnej PIS - którzy korzystając z niewiedzy lub pół-wiedzy Polaków serwuje im prawdy objawione które dla osoby z branży są zatrważające. Jako że projekt jest jeszcze nie GOTOWY w wymaganym zakresie, nie można go przedłożyć do akceptacji Towarzystwu Klasyfikacyjnemu. A samo zatwierdzanie dokumentacji nawet w trybie przyśpieszonym to proces długi, często i półroczny.
05 grudzień 2018 : 20:27 Premium Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+34 Prom
nazywać się będzie "DAR PODATNIKA".
05 grudzień 2018 : 08:05 Nick Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+29 Co to za bełkot?
"Trwa ocena dokumentacji związanej z budową promu dla PŻB" - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak dodał, ocena dokumentacji ma się zakończyć do końca tygodnia."Obecnie trwa ewaluacja przekazanych dokumentacji związanych z budową promu. Ten proces ma się zakończyć do końca tygodnia, zamykając ten pierwszy etap projektowania, który został przyjęty w harmonogramie."
"... po ocenie projekt promu albo trafi bezpośrednio do stoczni albo przejdzie poprawki, jeśli nie będzie się zgadzał z tymi założeniami".

Normalnie to się nazywa zatwierdzanie. Ale nic nie rozumiem. "Projekt promu trafi bezpośrednio do stoczni". To to jest projekt roboczy? Zatwierdzają roboczy? I to jest pierwszy etap projektowania? Gdzie jest PT? Gdzie jest towarzystwo klasyfikacyjne?
Nic tu się nie zgadza z normalnym projektowaniem i budowaniem statków.
Pan płaci, pani płaci. Społeczeństwo płaci.
05 grudzień 2018 : 08:13 Greg Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+22 Tere fere dudki
Podatnik beknie ciężką czkawką za te "ceny promu nie odbiegające od "średniorynkowej na tego typu jednostki"". Bełkot, bełkot, bełkot...
05 grudzień 2018 : 09:24 Pies _na_buraki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+28 nigdy na nich nie głosowałem
jeszcze kilkanaście miesięcy i będzie można zaorać te wizje (kurwizję też). A prom to się zobaczy, ale dla PŻB tylko jeśli samo sobie znadzie kredytujących - żadne ściepy narodowe!
05 grudzień 2018 : 09:58 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+26 Polityka to tarzanie się w błocie
Tak to wygląda jak politycy wpychają, wpieprzają się w kompetencje inżynierów. Pełen, uśmiechu, radości i patriotycznej dumy, stojąc(nie klęcząc) czekam na kolejną narodową kluchę i katastrofę. W zasadzie to ona już się wydarzyła.
05 grudzień 2018 : 10:36 Kobuz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+20 stępka
czy w projekcie uwzględniono stępkę zardzewiałą już?
05 grudzień 2018 : 10:58 rob Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+21 bla bla bla
W tym czasie w jakim oni robią sam projekt, każda ogarnięta stocznia produkowałaby już te statki w serii. Poziom żenady w tym przypadku sięgnął gwiazd.
05 grudzień 2018 : 11:01 Janusz biznesu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Waluta
Jak rozumiem, starym dobrym zwyczajem z PeeReLu, przewodniczący KC PiS ogłosi niebywały sukces planu 5 letniego dotyczącego budowy promu i poda o ile się lud pracujący i zrzucający na to cudo głupoty decydenckiej wzbogacił - zapewne walutą będą ukochane Ruble Transferowe.
05 grudzień 2018 : 17:34 Zgred z PRL Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-27 Nienawiść do Polski i Polaków
Ale tu się troli z PO nazlatywało. Trole zPO powiedżcie dlaczego tak wam Polska i Polacy przeszkadzają?
05 grudzień 2018 : 18:04 kso Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 kso - *****j dziadu!
WON z Polski i od Polaków !
05 grudzień 2018 : 18:43 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+16 Piszesz bzdury
Piszesz bzdury, albowiem nie dotarło jeszcze do Ciebie, że płacisz w skali roku wiele tysięcy złotych za to, żeby te orwellowskie świnie nabijały sobie kabzy polityczne i finansowe - przeczytaj "Folwark zwierzęcy" - dotyczy to związków zawodowych i partii wszelkich kolorów...
05 grudzień 2018 : 19:47 Pies _na_buraki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Antypolska
Dlaczego Polska nam przeszkadza? Bo Polska to Chrystus narodów, to wilki i mądry naród, prawych ludzi i dlatego trzeba go zniszczyć. Każdy Mason i Płaskoziemca jest do tego zobowiązany! Jesteśmy wszędzie, w tajemnicy powiem, że nawet papierz Franciszek jest naszym agentem co wielu prawych i bogobojnych polaków już zauważyło. Obawiam się jednak, że jak dalej tak pójdzie to PiS rozpieprzy POLSKĘ pierwszy i odbierze nam laur zwycięstwa...
06 grudzień 2018 : 06:55 Kobuz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-12 To jeden trol
To pisze jeden POwski Volksdeutsch, ewentualnie resortowe dziecko z dupą przyrośniętą do stołka. POwcy plują na pomysł Stoczni w Szczecinie bo stracą stocznie w Wismarze i Rostocku. Nie za milczenie Niemcy im płacą. Wyszkolenie kadr do stoczni trwa. Młodzi wciąż uczą się od starszych stoczniowców, których ściągnięto do pracy. Na razie na jedną zmianę. Nie istotne czy będzie opóźnienie rok, dwa. Kiedy wszystko ruszy łzy niemieckich pachołków poleją się jeszcze większe.
06 grudzień 2018 : 17:27 Ben Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Ben war is over!
zrozum nauczycielu że Unia była dla nas szansą, wielką szansą wyjścia z murzyństwa a te ohydne Niemcy szczególnie nas promowały. Niestety pokazaliśmy że w towarzystwie nie umiemy się zachować a twój przykład dowodzi tej tezie. Jak to się skończy nikt chyba nie wie, jesteśmy na środku pola minowego. Wódz który najbardziej narozrabiał też nie wie. Po jaką cholerę reaktywować zasrany interes na którym zarobisz ty i twoich kilkunastu ludzi a opłaci to parę milionów podatników. W imię czego? Na zachodzie dokładają do tego od lat i mają już dość tego interesu, ALE ICH STAĆ (btw gdzieś ty wytrzasnął starych stoczniowców?)
06 grudzień 2018 : 20:32 Big Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 lemingi z PO
Co za debilizmy wypisujesz. Niemcy, Francuzi, Holendrzy dopłacają do swoich stoczni ? To takie ich hobby, za które tylko płacą a nic z tego nie mają ? Tu nie chodzi o samą stocznię. Jeden stoczniowiec generuje kolejnych 5 miejsc pracy. Dostawcy silników, blach, stolarki itd. Właśnie ta twoja wspaniała UE zrobiła z nas białych murzynów pracujących po Europie. Zlikwidowali konkurencję i dostali za darmo wysoko wykwalifikowanych pracowników żeby budować silną Rzeszę Niemiecką opłacającą lizusów z PO. Z twojego posta wnoszę, że nie masz pojęcia co się dzieje wewnątrz stoczni, albo celowo kłamiesz. Nikt nie płaci mi za pisanie/pozycjonowanie komentarzy zmieniając IP i plusując/minusując dlatego bez odbioru, nie mam na to czasu. Pluj dalej, nadejdzie czas, że fakty zamkną wam gęby. A na razie ujadaj dalej.
07 grudzień 2018 : 15:26 To jeden trol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 PROM
Ten statek nigdy nie zostanie zbudowany. Mijają już dwa lata a nie ma nawet projektu technicznego jednostki. Jakie biuro przygotowuje projekt ? Opowiadanie o jakimś konsorcjum projektowym to zwykłe banialuki. Dzisiaj nie ma w Polsce biura projektowego, które mogłoby wykonać dokumentację techniczną na tego typu statek. Po prostu brakuje inżynierów budowy okrętów mających doświadczenie w projektowaniu statków. Można oczywoiście zakupić gotowy projekt poza granicami Polski ale i tak nie będzie miał kto wykonać projektu roboczego ani zająć się nadzorowaniem budowy statku. A kto miałby budować prom ? Przecież nie jest tajemnicą, że brakuje ludzi.
09 grudzień 2018 : 13:21 kola Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: