Żegluga

W ubiegłą niedzielę, tj. 14 lipca 2013 r., jak poinformował Zarząd Portów Morskich Szczecin – Świnoujście niemiecki armator TT Line dokonał próbnego zawinięcia promu Robin Hood do Terminalu Promowego Świnoujście. Testowe przybicie do nabrzeża podyktowane było względami bezpieczeństwa oraz określeniem wszystkich parametrów przyszłej obsługi promu armatora. Jednostka weszła do portu zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem i zacumowała do stanowiska promowego Nr 5 o godz. 22:55.

Podejście promu oraz proces cumowania przebiegał sprawnie bez żadnych zakłóceń. Realizacja próbnego zawinięcia wykazała, ze system urządzeń odbojowych, rozmieszczenie polerów cumowniczych, długość linii cumowniczej w pełni umożliwia bezpieczne cumowanie tego promu w przyszłości, bez względu na ewentualne trudne warunki hydrometeorologiczne.

Kolejnym etapem sprawdzającym możliwość bezpiecznego za- i wyładunku promu było sprawdzenie warunków technicznych współpracy dziobowej rampy statkowej i rampy portowej. Po wyłożeniu rampy statkowej i niezbędnych działaniach pozycjonujących rampę portową - również tutaj okazało się, że połączenie statek-port jest stabilne i bezpieczne dla przeładunku pojazdów kołowych oraz ruchu osób pieszych.

Po jednogodzinnym postoju prom odcumował o godzinie 24:00 i wyszedł z portu Świnoujście.

Choć jak informuje w swoim komunikacie Port, niemiecki armator TT Line ma rozpocząć obsługę nowego połączenia najpóźniej we wrześniu, to jednak ani na stronach tego armatora, ani w branżowej prasie niemieckiej czy szwedzkiej nie ma jakichkolwiek informacji na ten temat.Świnoujście nie pojawiło się też w rozkładach rejsów ani w systemie planowania podróży i bukowania dla pasażerów.  Być może wizyta promu w Świnoujściu miała mieć charakter „propagandowy” związany z próbą zakupu przez TT Line Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Jeszcze niedawno przy okazji porozumienia, do jakiego doszło pomiędzy nabywcą kołobrzeskiego armatora, a związkami zawodowymi mówiono, że popisanie finalnej umowy sprzedaży to kwestia dni, obecnie mijają kolejne tygodnie i nadal umowa nie jest podpisana.

Osoby z branży znające ten temat wskazują, że problem może tkwić z cenie sprzedaży, jako że niemiecki armator może chcieć uzyskać jeszcze lepsze warunki zakupu polskiego operatora promowego, szczególnie zdając sobie sprawę, że praktycznie cała przejęta flota promów będzie musiał być wymieniona z przeciągu kilku najbliższych lat. Już w 2015 roku w związku z wejściem w życie przepisów dot. używania paliwa żeglugowego o zwartości siarki poniżej 0,1% między innymi na Morzu Bałtyckim promy, w tym te z PŻB czeka ważny sprawdzian. Prawdopodobnie nie wszystkie promy będą miały możliwości techniczne używania takiego paliwa, obecnie jedynym innym znanym rozwiązaniem tego problemu  jest montaż tzw. scruberów wychwytujących ze spalin związki siarki, które ze względów ekonomicznych (wartość instalacji sięgająca kilku mln Euro przewyższa wartość starszych promów) także nie wchodzi w rachubę.

Zresztą ten sam „siarkowy” problem dotyczy także samego TT Line, choć w przypadku niemieckiego armatora i jego nowszych promów, będzie możliwe stosowanie odpowiedniego paliwa lub instalacja wspomnianych scruberów. W portowym komunikacie wskazuje się, że ostatnie wprowadzenie promu na tę linię miało miejsce w 2008 przez Unity Line i był to prom Skania, co jednak mija się z prawdą. Na początku bieżącego roku Polferries wzmocniło swoje połączenie do Ystad promem Baltivia. Nie jest także w  branży tajemnicą, że szczecińska Unity Line próbowała wprowadzić w  ostatnich latach kolejny prom do obsługi połączeń z południową Szwecją, jednak działania te nie spotkały się z tak entuzjastycznym podejściem ze strony Terminalu Promowego w Świnoujściu, jak  ma to obecnie miejsce w przypadku niemieckiego armatora.

Być może wejście TT Line do Polski ma też drugie dno, trzeba zauważyć, że po przejęciu przez Stena Line od Scandlines ich połączeń łączących Niemcy ze Szwecją (Stena do swojego połączenia z Kilonii do Goteborga dokupiła jeszcze dwa kolejne z Rostocku i Sasnitz do Trelleborga), TT Line ma bardzo dużego konkurenta w postaci Szwedów posiadających ogromne możliwości finansowe, techniczne w postaci dziesiątek promów oraz know - how.  Natomiast inny konkurent Steny i TT Line – SOL kilka miesięcy temu zlikwidował swoje połączenie z Niemiec do Szwecji, co może wskazywać, że tamten rynek przewozów promowych wcale nie jest odporny na kryzys.

Także patrząc z perspektywy TT Line, które do obsługi nowego połączenia ze Świnoujscia do Trelleborga nie pozyskało nowego tonażu, a jedynie przesuwa jeden z promów już wcześniej wykorzystywanych może wskazywać na fakt, że rynek połączeń promowych Niemcy – Szwecja nie rokuje możliwości zarobku i przewozów na takim poziomie, który dawałby zatrudnienie dla wszystkich posiadanych przez tego armatora jednostek. Bo raczej przesądzone jest, że nawet w przypadku sfinalizowania zakupu PŻB, zakupione w ten sposób promy zostaną przynajmniej w części wymienione na jednostki nowsze, większe i bardziej ekonomiczne.

___________________

Robin Hood to statek pasażersko-samochodowy typu ro-pax, wybudowany przez fińską stocznię Finnyards Ltd. w Raumie, oddany do eksploatacji w 1995 roku. Jednostka ma 179,71 m długości i 27,20 m szerokości i 6m zanurzenia. Statek posiada 2400 m długości linii ładunkowej na 3 pokładach. Może zabrać 300 pasażerów w kabinach. Załoga na pokładzie liczy 32 osoby, pracownicy obsługujący część pasażerską to kolejne 41 osoby.

+3 oj tam oj tam
bez przesady - TTLine jeszcze nie w Polsce.
Jedno zawinięcie wiosny nie czyni :)
pewnie chcieli mniejszą cenę za Polferries utargować pokazując "jak nam nie sprzedacie to sami zaczniemy pływać". no i zapewne jak dostali super rabat w Świnoujściu to musieli choćby próbne zawinięcie wykonać, żeby rabat nie przepadł
pożyjemy, zobaczymy...
24 lipiec 2013 : 11:37 Guest | Zgłoś
+6 Ystad czy Trelleborg ?
A ja mam pytanie, bo gdy oni kupią PŻB to wymienią na nowsze jednostki ale będą one pływać dalej z Gdańska do Nynashamn i z Świnoujścia do Ystad czy po prostu dadzą je na swoje linie, które posiadają obecnie ?
24 lipiec 2013 : 13:53 Guest | Zgłoś
+11 Gdańsk do kasacji
Prawdopodobnie moim zdaniem zamkną linię z Gdańska, a na linii z Ystad zostawią sobie Baltivię i do niej do pary coś wrzucą - może tego Robin Hooda, a może coś innego. Ostatnio stena kupiła ro-pax za 9,5 mln Euro, więc mega tanio. Teraz będzie się liczyło to, jak paliwożerny jest statek, bo bunkier od 2015 roku będzie o ok.60% droższy, a inwestycje w scrubery w przypadku ro-paxów ogólnie nie wchodzą w rachubę.

Wawela i Scandinawię mogą sprzedać po ok. 3 mln Euro na złom - więc jakiś kapitał z tego będzie. Tak czy siak, PŻB zniknie z rynku, bo nie mają ani kasy, ani pomysłu na rok 2015. TT Line także po 2 latach zlikwiduje markę - albo przemianuje ją, tak jak to zrobiło DFDS z Lisco.
24 lipiec 2013 : 14:37 Guest | Zgłoś
+9 No właśnie!
No oczywiście gdy Unity chciało wprowadzić jednostkę to Terminal Promowy w Świnoujściu był przeciwny no jasne! Ale gdy Niemcy chcą wejść to jak zawsze stoi otwarty. Władze są po prostu żałosne !!
24 lipiec 2013 : 14:16 Guest | Zgłoś
-4 dlaczego?
Kijon, no więc pytanie brzmi dlaczego? z tego co pamiętam to był jakiś konflikt dotyczący stawek portowych. Port zaproponował żeby Unity płaciło rynkowe stawki (mieli chyba jakiś mega rabat?) a Unity odmówiło. Ktoś kiedyś pisał zdaje się, że jakiś konflikt był w tym temacie. Może Unity nie płaci Portowi takich stawek jakby chcieli?
A może skoro inwestują Unijne pieniądze w nowe nabrzeże to potrzebują jakiegoś prywatnego operatora żeby nie było zarzutu, że stanowisko za unijną kasę a de facto monopol na terminalu?
poza tym - jeśli założyć, że TTLine przejmie Polferries to de facto Port dobrze robi podpisując z nimi umowę, bo jak przejmą PŻB to i tak będą mieli umowę z nimi...
24 lipiec 2013 : 14:48 Guest | Zgłoś
+9 Ystad czy Trelleborg
Jopa
1. co do tytułu Twojego posta - zapewne Trelleborg a nie Ystad
2. póki co nikt nie mówi nic o wymianie jednostek ale zapewne będą pływać do Trelleborga bo trasa do Nynas od lat przynosi straty, a po 2015 roku tam się nie będzie opłacało pływać ze względu na nowe normy siarki w paliwie
3. jednostki obecnie pływające w Polferries to mogą co najwyżej trafić na złom albo do Albanii - na bank TTLine nie wstawi ich na swoje trasy, bo co by o nich nie powiedzieć - jednostki jakie eksploatują to - jakby to delikatnie powiedzieć - lata świetlne przed obecnym taborem Polferries
4. TTLine jeśli kupi Polferries (nie jestem pewien czy będą chcieli wywalać tyle kasy) kupi wyłącznie godziny odpłynięcia w Świnoujściu - umożliwiające przejęcie klientów Unity Line. Cała reszta w świetle nowych regulacji siarkowych, które wchodzą za 1,5 roku (czyli w braży promowej to jakby jutro) nie ma żadnej wartości, no może wartość złomu eksploatowanych jednostek. Polferries już dawno pozbył się nieruchomości i terminali więc... nic stanowiącego jakąkolwiek wartość tam nie zostało...
24 lipiec 2013 : 14:41 Guest | Zgłoś
+8 Jopa
Nie wiem czemu, ale zdaje mi się, że Port Świnoujście nie za bardzo pomaga i jest za Unity, oni w tym czasie chcieli się rozwijąć więc wnioskuję z tego, że to Świnoujście chciał oceny z kosmosu za wprowadzenie Piastu i Patrii. A wracając do tematu to, gdyby TT kupiło Polferries i weszło do Świnoujścia zajeło by Unity trasę do Trelleborgu a raczej pojawiła by się do Trelleborgu dla Unity konkurencja ale za to znikła by do Ystad, a właśnie myślę, że ta trasa była by prowadząca w Unity bo mają tam 100% polskiej kolei Kopernikiem i Śniadeckim a Polonią i Skanią mogli by zabierać pasażerów bez walki z Wawlem czy Baltivią, ale znając życie postawią tam, jakiś pasażerski za Wawla bo raczej nie odpuszczą Unity żadnej linii a myślę, że czas by Unity pomyślało o wznowieniu pomysłu na nowe promy bo one teraz raczej najbardziej były by im potrzebne.
24 lipiec 2013 : 16:21 Guest | Zgłoś
+6 Stawki
A ja bym się chiał dowiedzieć wlaśnie tak jak pisali poprzednicy czy to Świnoujście dawało za duże stawki rynkowe za Piasta i Patrię czy to Unity bardziej nie chciało dawać niskich cen ?
24 lipiec 2013 : 16:29 Guest | Zgłoś
+8 szach mat
Trelleborg i ystad to pod wzgledem przewozow ten sam port. Jak tt wejdzie i przejmie pzb bedzie wojna cenowa na calego. Obecnie juz jest, ale tylko w takiej skali aby nie zabic pzb.

Tt juz i tak konkuruje z unity o tych samych klientow z poludnia, wiec o unity nie ma co sie bac.

Baltivia jedynie sie ostanie z promow, reszta nawet na srodziemne nie pojdzie bo sa to stare i drogie w utrzymaniu jednostki.

Czekamy na ruch tt line. Stawiam na to, ze nic nie kupia, vo wiedza ze pzb sie wykrwawi samo a miejsce na terminalu zaraz samo sie wybuduje i znajdzie.
24 lipiec 2013 : 18:26 Guest | Zgłoś
+8 ...
Też jestem zdania, że o Unity nie ma się co bać dla mnie są mocna firma i przetrzymają TT line z którymi w końcu i tak już walczą co powiedział mój poprzednik a ja to całkowicie popieram.

Też popieram wcześniejsze wypowiedzi jeśli chodzi o flotę PŻB, Baltivia może jakoś przetrwać pierwsze miesiące czy lata w TT, chodż i tak w 2015 będzie miała trudno a na Wawla i Scandinavię raczej już liczyć się nie da i TT line dobrze o tym wie i przejmując ich sciągna na siebie po prostu martwa firmę z trupami we flocie, a to ze zyskają godziny odejść ze Świnoujścia... to nie wiem czy aż tak im to jest potrzebne bo już są oczkiem w głowie Świnoujścia więc nie muszą się poświęcać, by kupować coś co się już znacznie przestaje liczyć, a wejście odkładają już miesiące, najpierw miał być czerwiec potem wakacje teraz wrzesień i to wszystko mówi port, a oni ani słowa.. no nie wiem czy to jest w jaki kolwiek sposób na miejscu chcąc zaistnieć na nowym terenie. Ale oto powinno martwić się TT, dla mnie raczej nie zaszkodzą mocno Unity, ale szał cen będzie owszem.
24 lipiec 2013 : 19:18 Guest | Zgłoś
-1 tt uber alles?
Właśnie sprawdziłem przewozy trailerów z Niemiec do Szwecji i z Polski do Szwecji za kwiecien - TT Line ma łącznie ok. 27000, Stena z Niemiec ok. 23000 plus ponad 8000 z Polski, Unity coś ok. 22000 (w to wliczone są też wagony), PŻB coś ponad 6000 łącznie z czego niecały 1000 na linii do Nynashamn. Czyli można ocenić, że TT jest delikatnie większe niż Unity.

Choć wydaje mi się, że stawki w Polsce i tak są już niskie, np. Scandlines za osobówkę na 1 godzinnej linii do Danii kasuje coś ok. 100 Euro, a u nas można płynąć sporo taniej, a koszty po stronie armatora są wyższe. Tak więc nie wydaje mi się, żeby TT mocno walczyło z cenami. Ma swój spory tonaż, przejmie tak czy inaczej klientów PZB dzięki p. Anecie, zadomowi się na rynku, ale chyba nie będą robili wojenki, bo i po co. Zwłaszcza, że i tak Stena siedzi im na ogonie, a wojna w Polsce, to wojna także ze Steną, która jest duża i może dać im klapsa.

Zresztą pamiętajmy, że Stena już ma za sobą kilka takich różnych wojenek, jak ktoś zna historię Steny, to wie, że urosła na przejmowaniu konkurentów, a także na znakomitych dealach z promami - właściwie od tego wzięło się stena line.

A co do stawek na terminalu - to pewnie PŻB ma dobre stawki, a UL nie chciało i nie chce mieć gorszych. Przecież do 2000 roku terminal należał do PZB i wszyscy o tym pamiętają, więc nie ma co się dziwić, dlaczego traktowani są preferencyjnie.
24 lipiec 2013 : 21:36 Guest | Zgłoś
+7 tt uber alles cd...
Szkoda, że na początku gdy rodziło się Unity - PŻB wycofało się z dealu, bo teraz może sytuacja by inaczej wyglądała. A tak mam narodową markę Polferries, która trafia w niemieckie ręce, które historycznie ją spalą - historia lubi się powtarzać - to ludzie ludziom zgotowali ten los :D

Niestety Polferries upadało już wcześniej kilka razy i zawsze było sztucznie ratowane. Jeszcze do roku 2008 jakoś wszystko fajnie szło, niestety później się zjeb....

Nagle zaczęli odchodzić fajni i wartościowi ludzie, a firmą zaczął po swojemu sterować "naszelny kierowca autobusów w Kołobrzegu", który doprowadził tą firmę do poziomu ziemi...

Żegnaj Polferies!
24 lipiec 2013 : 21:37 Guest | Zgłoś
+7 kwiecień, maj
No tak, za kwiecień może i był większy i lepszy TT ale to nie oznacza że jest tak zawsze... albo być może jest. Dla mnie śmiechem jest wpuszczanie do polskiego portu niemieckich przewożników nawet jakby byli lepsi :D Ale to prawda że PŻB sam sobie ten los zgotowało bo teraz będą w rękach niemieckich z czego linię do Gdańska razem z Scandinavią i Wawla napewno skasują mając budżet ( jakiś tam za nie ) i mając jeszcze Baltivię. Napewno zrobili dobry krok przesuwając Baltivię do Ystad bo teraz to by już była walka na ostatnią kartę. . Mnie TT jakoś nie przekonuje i nie mam do nich jakiej kolwiek sympati nawet czy przewieżli tam 4000 więcej trailerów co Unity w maju znów pewnie Unity przewiozło 5000 więcej, dlatego ja nie przejmuje się wynikami ale TT zawsze będę mieć za najgorszych po prostu dla mnie wchodzą tam gdzie nie powinni a Port Świnoujście to już też się wykazał wpuszczając ich. Ale na samym końcu mojej wypowiedzi to powiem że żal mi Polferries zawsze nasza polska żegluga była w jakiś sposób nasza bo było nasze Unity i nasze Polferries a Stena to tam do dzisiaj mniej liczy się w przewozach polskich a teraz będzie polskie Unity, szwecka Stena i niemieckie TT... POlska schodzi na psy!
25 lipiec 2013 : 08:26 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter