Żegluga

Spada liczba dużych statków wchodzących do szczecińskiego portu. Tym samym kurczy się rynek dla firm holowniczych. Istnieje też groźba, że część dostaw dla polskich hut będzie rozładowywana w Trójmieście, a nie w Świnoujściu. Oznacza to mniej pracy dla firm holowniczych.

Jak wygląda sytuacja w porcie w Szczecinie? - Mało jest dużych statków - mówi Mirosław Górny ze spółki Projekt Żegluga, która zajmuje się usługami holowniczymi. - Do Szczecina przychodzi dużo małych statków, które nie wymagają holowników.

Rynek dla firm holowniczych skurczył się już po upadku stoczni. - Nie ma dużej stoczni, wielkich statków w niej budowanych i wychodzących w próby morskie. To wszystko generowało roboty - tłumaczy Górny.

W przyszłym roku mniej dużych statków może też zawijać do Świnoujścia. - Podobno główny armator, który przychodzi tu z węglem, jest współwłaścicielem terminalu węglowego w Gdańsku. To będzie oznaczało dla Świnoujścia dużo mniej zawinięć wielkich statków - uważa Górny.

Taryfy holownicze w Szczecinie nie zmieniły się od 13 lat.

Grzegorz Gibas

+2 zielona wyspa
nie ma to jak na zielonej wyspie szczęścia i miłości rozlewanej szczodrze przez premiera tuska i jego OPricznine.
Rudy łgarz nie wywinie się Polakom, zniszczenie przemysłu stoczniowego i okrętowego, utrata 200 tys. miejsc pracy woła o pomstę do nieba
27 lipiec 2012 : 07:54 Guest | Zgłoś
+2 Nie ma powodów do narzekania
Fairplay jest praktycznie monopolistą w 3 portach polskich. Myślę, że nie powinien mieć powodów do narzekania...:)
W tej sytuacji, nic tylko czekać, aż firma zainwestuje w nowe holowniki:)
27 lipiec 2012 : 10:20 Guest | Zgłoś
+2 Nie ma rady
Kolejny premier musi być ze Szczecina, inaczej nie będzie lepiej. Chociaż z politykami nigdy nic nie wiadomo. Jacek Piechota (minister w rządzie Millera) był ze Szczecina, a z jego wydatnym udziałem rozp.... stocznię szczecińską, a prezesów Porty Holding wsadzono do pierdla. Sąd prezesów uniewinnił, stocznia SSN dziś nie istnieje, a Piechota za nic nie odpowiedział.
27 lipiec 2012 : 14:00 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter