Żegluga
Nowy projekt ustawy o nadzorze właścicielskim to koniec samorządności PŻM, nad którą pełnię władzy otrzyma minister skarbu i stojący za nim politycy - alarmują związki zawodowe i Rada Pracownicza szczecińskiego armatora. Ministerstwo Skarbu twierdzi, że to przejściowy krok w drodze do komercjalizacji armatora.

PŻM jest jednym z ostatnich w Polsce przedsiębiorstw państwowych, w którym kluczowe decyzje podejmuje rada pracownicza. Pod koniec zeszłego roku w Sejmie rozegrała się głośna batalia o przekształcenie armatora w jednoosobową spółkę skarbu państwa, w której radzie nadzorczej decydujący głos miałby minister skarbu. Twierdził on, że jest to konieczne, gdyż obecnie nie ma odpowiedniej kontroli nad firmą. Po protestach dyrekcji i załogi przedsiębiorstwa posłowie utrzymali ustawowy zapis chroniący PŻM przed komercjalizacją.

Sprawa odżyła jednak teraz ponownie. Niedawno do związków zawodowych w PŻM został bowiem przesłany do konsultacji nowy projekt ustawy o zasadach nadzoru właścicielskiego Skarbu Państwa. "Solidarność", podobnie jak inne organizacje związkowe, zaopiniowała go negatywnie. Związkowcy oceniają, że zawarty w przepisach przejściowych jej art. 71 umożliwi ministrowi ustanowienie rady nadzorczej, likwiduje samorząd załogi, pozwoli mianować i odwoływać dyrektora, zatwierdzać sprawozdanie finansowe i dowolnie zmieniać statut.

- Tuż po głosowaniu w Sejmie w tej sprawie wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik zapowiedział nam, że to nie koniec - opowiada Paweł Kowalski, przewodniczący "Solidarności" w PŻM. - Wierzymy, że zgodnie z tym co wtedy mówił, pan premier powstrzyma ministra przed działaniami, które szkodzą PŻM. Firma dobrze sobie radzi pomimo kryzysu. Obawiamy się polityków, którzy chcą do niej wejść i dbają tylko o swoje sprawy.

Zdaniem Mirosława Folty, przewodniczącego Rady Pracowniczej PŻM, nowa ustawa jest zaprzeczeniem dotyczących przedsiębiorstw państwowych zasad samorządności, samodzielności i samofinansowania. - Wyłącza też możliwość prywatyzacji bezpośredniej. Nie byłoby więc szans na realizacje naszych propozycji dotyczących przekształceń własnościowych z udziałem pracowników firmy. Na pewno na to się nie zgodzimy - twierdzi przewodniczący.

Zdaniem Macieja Wewióra, rzecznika prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa, ustawa ma przywrócić rzeczywisty nadzór ministra nad przedsiębiorstwem do czasu jego komercjalizacji. - Jest to przedsiębiorstwo państwowe, które należy do Skarbu Państwa, ale faktycznie nie podlega MSP. Naszym ostatecznym celem jest komercjalizacja PŻM - twierdzi rzecznik.

Marcin Kubera
0 Kto śmiał???
Kto śmiał domagać się kontroli Ministerstwa Skarbu na PŻM. Przecież to państwo w państwie! Taki nasz mały Lichtenstein :)
eeee, taaam, nie ma się co przejmować - Tusk ustawę potrafił zmienić dla PŻMu to teraz jeden telefon i komercjalizacji też nie bedzie. Co nie?
04 wrzesień 2009 : 12:54 zapytuję | Zgłoś
0 LIBERALNE GNIDY PRECZ OD PŻM
nikt wam nie pozwoli na grabieszczą sprzedaż i rozkradanie Polskiego dorobku ,który juz w duzej częći wy liberalne gnidy i męndy zniszczyliscie w poprzednicj latach .
04 wrzesień 2009 : 13:34 obserwator | Zgłoś
0 Ktoś ma "apetyt"na PŻM
Jak to w naszym państwie bywa,ktoś ma apetyt na dobre przedsiębiorstwo,żeby kupić za przysłowiowy grosz.PO i ich poplecznicy mają w tym interes.Po prostu PO chce zniszczyć kolejna dobra polska firmę.Podobnie było ze stocznią szczecińską,kiedy w 2001 r ta stocznia była w ścisłej czołówce producentów świetnych statków.A teraz???Stocznia padła,ludzi na bruk itd itd.Można by wiele pisać o poczynaniach POpaprańców i poprzednich rządów także.Nie można pozwolić na gierki Tuska i jego kolesi.Ręce precz od PŻM.
04 wrzesień 2009 : 20:59 stefan | Zgłoś
0 BYŁEM W ZOMO BYŁEM
W ORMO TERAZ JESTEM ZA PLATFORMĄ!!!
05 wrzesień 2009 : 12:59 GRUP88 | Zgłoś
0 POsrańcy ręce precz od PŻM
żydowska bando liberalnych sprzedawczyków wynoscie sie z polski ,którą rozkradliscie i zniszczyli w imie fałszywej doktryny liberalnej , za którą nikt nie ponosi odpowiedzialnosci.
07 wrzesień 2009 : 08:29 obserwator | Zgłoś
0 odp,"obserwatorowi"
Proszę się nie zacietrzewiać, spokojnie.
Ten stek antysemityzmu nie przystoi
mądremu. Jeśli jescze zalicza się do wierzących to grzech /ciężki!/.
To logiczne ,że gdy firma państwowa to
właściciel musi /!!!/ mieć jakiś instrument nadzoru.
13 wrzesień 2009 : 22:47 Spokojny | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0323 4.1137
EUR 4.2919 4.3787
CHF 4.4221 4.5115
GBP 5.0245 5.1261

Newsletter