Żegluga

Jak informuje ukraińska grupa stalowniczo-wydobywcza Metinvest - statki przewożące produkty ukraińskich firm metalurgicznych przełamały blokadę morską, co ma być pierwszym krokiem do przywrócenia eksportu morskiego dla wszystkich ukraińskich towarów.

Po wcześniejszym uwolnieniu z zablokowanego ukraińskiego portu, około połowy sierpnia, kontenerowca Joseph Schulte, również trzem statkom przewożącym produkty ukraińskich producentów stali udało się przełamać, po raz pierwszy od początku wojny, morską blokadę Ukrainy utrzymywaną przez rosyjskiego agresora.

Trzy statki - najpierw Primus, a potem - 1 września br. - Anna-Theresa i Ocean Courtesy,
zablokowane w ukraińskich portach od lutego 2022 roku, opuściły Odessę i Pivdennyi. To zarazem drugi do czwartego statki, które tego dokonały od momentu rozwiązania Czarnomorskiego Porozumienia Zbożowego pod patronatem ONZ i z udziałem Turcji.

O wyjściu tych statków z portów ukraińskich informowaliśmy szerzej we wcześniejszych materiałach.

Jak ustalił we wtorek wieczorem PortalMorski.pl - Primus zmierza do Dakaru w Senegalu, gdzie spodziewany jest 16 września. Masowiec klasy cape size o nazwie Ocean Courtesy po podróży z portu ukraińskiego od 2 września kotwiczy na redzie rumuńskiego portu Konstanca, zaś Anna-Theresa od 3 września pozostaje na jednym z kotwicowisk Stambułu, po południowej stronie, na zewnątrz Cieśnin Tureckich.

W ładowniach uwolnionych statków znalazły się produkty ukraińskich producentów stali i górników, które zostały wyprodukowane przed rozpoczęciem pełnoskalowej wojny. Ładunki tych statków obejmują ponad 76 000 ton stali walcowanej wyprodukowanej przez Azovstal, Zaporizhstal, Kamet Steel i ArcelorMittal Kryvyi Rih, a także 172 000 ton koncentratu rudy żelaza z zakładów wydobywczych i przetwórczych Grupy Metinvest. Teraz ukraińska stal i koncentrat rudy żelaza są w drodze do zagranicznych klientów, którzy zapłacili za produkty jeszcze przed pełnoskalową inwazją Rosji - podaje Metinvest w oficjalnym komunikacie.

"Przełamanie blokady morskiej przez statki przewożące ukraińską stal, to historyczny moment i pierwszy krok do pełnego odblokowania eksportu morskiego dla całej gamy ukraińskich produktów: nawozów, stali, rudy żelaza, żywności, rur, sprzętu i innych dóbr. Oznacza to przyspieszenie odbudowy ukraińskiej gospodarki, która poniosła ogromne straty, w tym z powodu nielegalnej blokady ukraińskich portów przez Federację Rosyjską. […] Pełne odblokowanie portów dla wszystkich rodzajów ładunków nie tylko pozwoli Ukrainie odzyskać status kraju morskiego, ale także przyniesie dodatkowe dziesiątki miliardów dolarów przychodów w walutach obcych rocznie dla ukraińskiej gospodarki, setki miliardów hrywien dodatkowych wpływów podatkowych do budżetu państwa oraz miejsca pracy i stabilne dochody dla setek tysięcy Ukraińców" - skomentował Oleksandr Vodoviz, szef Biura Projektów Metinvest CEO.

Ukraińskim przedsiębiorstwom udało się uwolnić statki po półtorarocznym przymusowym postoju dzięki połączonym wysiłkom Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Infrastruktury, ukraińskiej marynarki wojennej i innych ukraińskich agencji bezpieczeństwa.

rel (Metinvest); PBS

Fot.: Metinvest 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2996 4.3864
EUR 4.5752 4.6676
CHF 4.7453 4.8411
GBP 5.2718 5.3784

Newsletter