Żegluga

We wtorek, 6 czerwca o godz. 16.00 z Nabrzeża Kutrowego w Gdyni, w podróż na Spitsbergen wyruszy Horyzont II - statek szkoleniowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

W rejsie oprócz załogi stałej statku udział wezmą studenci Wydziału Elektrycznego UMG, a także grupa polarników z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, która zmieni zespół aktualnie przebywających naukowców w polskiej stacji polarnej w Hornsund na Spitsbergenie.

Będzie to pierwszy tegoroczny rejs Horyzontu II po remoncie. Rejs na Spitsbergen potrwa tydzień. Do Gdyni statek powróci 26 czerwca.  

Statek Horyzont II obok funkcji zaopatrzeniowych bierze także udział w międzynarodowych projektach badawczych. Są to często pionierskie wyprawy - w słabo poznane rejony archipelagu Svalbard, udział w międzynarodowych naukowych warsztatach terenowych. Spitsbergen stanowi swoiste, niezwykle ważne laboratorium przyrodnicze – badania i pomiary prowadzone tutaj pozwalają prognozować zarówno tendencje zmian klimatu na naszej półkuli jak i rozpoznawać procesy sejsmiczne, przyrodnicze czy oceanologiczne.

Horyzont II jest stałym ogniwem polskich projektów polarnych, stanowi integralny element polskiej obecności w Arktyce. Statek zbudowano w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Wodowanie odbyło się dnia 22 czerwca 1999 roku.

rel (Uniwersytet Morski w Gdyni)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.293 4.3798
EUR 4.5515 4.6435
CHF 4.708 4.8032
GBP 5.2434 5.3494

Newsletter