Żegluga

Nie ma sankcji na poziomie unijnym na import gazu LPG z Rosji; dopóki takich sankcji na poziomie unijnym nie będzie, to faktycznie jest możliwość importu tego towaru - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o LPG z Rosji.

Podczas briefingu prasowego rzecznik rządu został zapytany o gaz LPG, który "według wypowiedzi posłów KO cały czas jest importowany z Rosji".

Müller wyjaśnił, że na poziomie unijnym nie ma sankcji w tym zakresie. "W związku z tym siłą rzeczy dopóki takich sankcji na poziomie unijnym nie będzie nałożonych, to faktycznie jest możliwość importu tych towarów, które sankcjom nie podlegają" - powiedział. Dopytywany, czy Polska nie może sama wprowadzić sankcji, odpowiedział, że polski rząd "kilka razy czynił takie ruchy, aby wymusić na UE chociażby zakaz importu węgla. Teraz oczekujemy, że jeśli takie działania będą podjęte w ramach solidarnego działania UE, a nie tak, że w tym czasie Niemcy czy inne kraje będą mogły importować, korzystać z tańszej energii; jeśli inne kraje się zgodzą, możemy rozmawiać o takim ruchu" - powiedział rzecznik rządu.

Rosyjski LPG trafia do nas w zdecydowanej większości przez lądowe terminale we wschodniej Polsce. Import LPG z Rosji drogą morską został w ostatnich miesiącach mocno zredukowany. Według analizy Portalu Morskiego na 140 zawinięć gazowców LPG do polskich portów, jakie miały miejsce od 1 stycznia do 5 maja br. ostatnim portem przed polskim (portem załadunku) był port rosyjski (Ust-Ługa) tylko siedem razy. Nie ma jednak pewności, czy np. LPG sprowadzany z Holandii (z Flushing, 17 dostaw od początku roku), przynajmniej w części, nie pochodzi z Rosji. Najwięcej dostaw w omawianym okresie - 71 - pochodziło ze Szwecji (Karlshamn i Brofjorden).

W drugiej połowie kwietnia posłowie klubów opozycyjnych: Lewicy, KO, KP-PSL oraz Polski 2050 złożyli w Sejmie projekt, który wprowadza sankcje na rosyjski gaz LPG. Zaapelowali wówczas do posłów pozostałych ugrupowań, szczególnie Zjednoczonej Prawicy o jego poparcie.

Według opublikowanego w ub. tyg. raportu rocznego Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, krajowe zużycie gazu płynnego LPG w 2022 r. wzrosło o 2,5 proc. rok do roku i wyniosło niemal 2,5 mln ton. Ponad 80 proc. stanowił import, udział w nim największego dostawcy - Rosji, spadł o ponad 10 pkt proc. do 47 proc. 

Fot.: Piotr B. Stareńczak 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1237 4.2071
EUR 4.4277 4.5171
CHF 4.5592 4.6514
GBP 5.1538 5.258

Newsletter