Żegluga

Lotos Petrobaltic zamówił zdalnie sterowany pojazd podwodny Seaeye Leopard firmy Saab do obsługi infrastruktury zlokalizowanej na polach naftowych B3 i B8 na Morzu Bałtyckim – informuje w komunikacie szwedzki koncern.

Nowy robot, który pracować będzie z pokładu wielozadaniowego statku offshore Balazat II, ma wykonywać m.in. kompleksową inspekcję elementów podwodnych konstrukcji, czyścić je i wspierać pracę nurków.

Konstrukcja pojazdu sprawia, że może on być w przyszłości rozbudowywany i konfigurowany do wykonywania kompleksowych pomiarów oraz prac i inspekcji podwodnych dla szerokiego grona odbiorców” – czytamy w komunikacie.

Obecna konfiguracja Leoparda obejmuje m.in. system sonarowy Sonardyne DVL/INS, pięć kamer, w tym system Kongsberg HD, także One Laser do wideo i pomiarów, chwytak Schilling Orion, obrotowy nóż tarczowy, system pogłębiania WeSubsea, narzędzie czyszczące FlexiClean, ultradźwiękowy miernik grubości Cygus, podajnik wielozadaniowy i sanki z narzędziami.

Seaeye Leopard zdolny do pracy na głębokości do 3 tys. m jest najlepiej sprzedającym się elektrycznym pojazdem roboczym w swojej klasie i najpotężniejszym pojazdem tej wielkości na świecie, co umożliwia mu wykonywanie dużych i złożonych zadań, które wcześniej były wykonywane przez znacznie większe systemy hydrauliczne” – informuje SAAB.

Seaeye Leopard, według producenta, jest bardziej zwinny i czuły, zdolny do radzenia sobie z silniejszymi prądami i ruchem fal oraz toleruje większy zakres temperatury otoczenia.

AL, rel (Saab Seaeye)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2696 4.3558
EUR 4.5759 4.6683
CHF 4.7668 4.863
GBP 5.2913 5.3981

Newsletter