Żegluga

Chodzi o produktowiec Pacific Zircon, pływający pod liberyjską banderą i obsługiwany przez singapurską firmę Eastern Pacific Shipping, która jest spółką należącą do izraelskiego miliardera Idana Ofera.

Słusznie podano w komunikacie PAP (patrz powyżej), że statek "jest obsługiwany" przez Eastern Pacific Shipping, gdyź najprawdopodobniej do niego (nawet pośrednio) nie należy, wbrew temu, co podają liczne media.

Pacific Zircon (nr IMO 9539573; rok budowy 2013; GT 28 426; nośność 49 995 t; pojemność ładunkowa 52 112 m³), to produktowiec, którego armatorem (właścieielem) jest Taihei Kaiun KK z Japonii. 

Zapewne mamy do czynienia z długookresowym wyczarterowaniem statku od japońskiego armatora przez spółkę izraelskiego magnata żeglugowego i tankowiec pozostaje zarówno w zarządzie komercyjnym, jak i techniczno-eksploatacyjnym oraz załogowym, pod kontrolą i obsługą ze strony Eastern Pacific. Operatorem zaś (aktualnie czarterującym) statku jest od sierpnia 2019 r. (i najprawdopodobniej nadal) Petrobras z Brazylii.

"Piąta Flota Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (operująca na Bliskich Wschodzie - PAP) jest świadoma incydentu w Zatoce Omańskiej z udziałem statku handlowego" - powiedział agencji Reutera komandor Timothy Hawkins, rzecznik Piątej Floty.

Eastern Pacific Shipping poinformowała w oświadczeniu cytowanym przez AP, że tankowiec został trafiony przez pocisk około 240 km od wybrzeży Omanu. Firma jest w kontakcie z załogą statku.

"Jest pewne drobne uszkodzenie kadłuba, ale nie ma rozlania ładunku ani wniknięcia wody" - poinformowało przedsiębiorstwo, dodając, że członkowie załogi są bezpieczni.

Jak podała AP, podejrzenia o atak padły na Iran. "Teheran i Izrael są zaangażowane w trwający od lat konflikt na Bliskim Wschodzie, a niektóre ataki dronów były wymierzone w powiązane z Izraelem statki przemieszczające się w regionie" - dodała AP.

Agencja przypomina również, że Waszyngton obwiniał Iran o serię ataków mających miejsce u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2019 roku po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały się jednostronnie z porozumienia nuklearnego z Iranem. „W 2021 roku irański dron uderzył w powiązany z Izraelem tankowiec Mercer Street u wybrzeży Omanu, zabijając dwie osoby na pokładzie” - napisała AP. 

PAP; PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: Armator 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6347 4.7283
CHF 4.7065 4.8015
GBP 5.3549 5.4631

Newsletter