Żegluga

Żeglugowa platforma transakcyjna Sea/ shipbrokera Clarksons dokonuje ponownie w niedługim czasie ekspansji poprzez przejęcie Setapp, firmy z Poznania zajmującej się oprogramowaniem logistycznym, transportowym i morskim.

Clarksons poza działem Sea/ posiada m.in. firmę Clarksons Research - bardzo silną i uznaną na świecie wywiadownię gospodarczą w branży żeglugowej i stoczniowej, z działem wydawnictw o szerokiej ofercie i produktami oraz narzędziami bazo-danowymi i rynkowo-analitycznymi on-line.

Sam Clarksons, to największy na świcie shipbroker (makler okrętowy) kojarzący właścicieli i operatorów statków z dysponentami ładunków, a także - jak firma sama o sobie informuje - jeden z największych w świecie dostawców "zintegrowanych usług żeglugowych".

Należąca do Clarksons platforma shipbrokerska Sea/ zapewnia sobie większe zdolności rozwoju oprogramowania dzięki drugiej transakcji przejęcia w ciągu miesiąca. Brytyjski potentat kupił polską firmę technologiczną Setapp, która zatrudnia około 50 pracowników w Poznaniu.

Ruch ten następuje po tym, jak w październiku Sea/ uzgodniło przejęcie szwedzkiej firmy Chinsay, łącząc usługi platformy zarządzania umowami przewozowymi z cyfrowymi operacjami Sea/.

Dyrektor naczelny Sea/ Peter Schroder (który współpracował już z Setapp wcześniej - gdy był zatrudniony w Maersk Tankers) stwierdził, w wypowiedzi na serwisu informacyjnego TradeWinds, że ideą stojącą za transakcją przejęcia Setapp jest stworzenie centrum kompetencyjnego w zakresie technologii morskiej (centre of maritime technology excellence).

Setapp jest już dostawcą technologii i usług IT dla kilku przedsiębiorstw sektora morskiego.

Schroder stwierdził, że trudno jest znaleźć odpowiednich ludzi na dzisiejszym rynku, ale Setapp ma dostęp do szerokiej bazy potencjalnych rekrutów, ponieważ Poznań jest miastem uniwersyteckim.

Polska firma będzie nadal świadczyć usługi dla podmiotów trzecich, których projekty będą wyodrębnione od wszelkich innych realizowanych prac. Będzie mogła także pozyskiwać nowych klientów na dotychczasowych polach.Jednocześnie Clarksons planuje zbudować w Setapp cały dział pświęcony pracom nad platformą Sea/, w zakresie rozwój / opracowywanie oprogramowania.

Platforma transakcyjna Sea/ służy czarterującym, brokerom i armatorom, zawiera różnorodne moduły pomocnicze, informacyjne oraz wspomagające decyzje i jest używana do przeprowadzania ok. 34 000 transakcji (fixtures, powiązań statków i ich dysponentów z ładunkami i ich dysponentami lub z czarterującymi) każdego roku na różnych rynkach, w tym - w ponad 80 proc. morskiego handlu rudą żelaza.

Setapp będzie własnością Clarksons poprzez jego spółkę zależną Maritech - podmiot stojący za Sea/.

Polska firma Clarkson'a będzie stanowić jeden z sześciu hubów opracowywania i rozwoju oprogramowania / aplikacji, obok placówek w Birmingham, Londynie i Kopenhadze, Sztokholmie i Singapurze. Planem jest skoncentrowanie rekrutacji wokół tych hubów i przyciąganie programistycznych talentów na skalę globalną.

Przejęcia Chinsay i Setapp są opłacane przez Clarksons za pomocą finansowania bankowego.

Clarksons nie wyklucza kolejnych przejęć lub połączeń.

PBS; z mediów

collage: PBS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter