Żegluga

Dyrektor departamentu korporacyjnego techniki i energii Grupy Azoty Zbigniewa Wadach poinformował, że spółka analizuje, czy będzie w stanie produkować zielony amoniak w swoich zakładach, czy też koszty wytwarzania ekologicznego komponentu do nawozów zmuszą ją do przeniesienia produkcji poza UE.

Grupa Azoty, a dokładnie jej Zakład Chemiczny Police (Grupa Azoty Police), sprowadziła ostatatnio jednostatkową partię amoniaku z Algieriii. Amoniak przewozi się przeważnie gazowcami LPG przystosowanymi również do tego ładunku.

Gazowiec LPG Navigator Genesis (nr IMO 9531519; GT 16 823; nośność 16 670 t, pojemność ładunkowa 22 093 m³) cumujący w dniach 28-30 października przy pirsie przeładunkowym "Mijanka" zostawił w Policach amoniak załadowany w okresie 19-21 października w terminalu Arzew El-Djedid firmy Sonatrach w Algierii. 

Dyrektor departamentu korporacyjnego techniki i energii Grupy Azoty Zbigniew Wadach powiedział we wtorek podczas II Debaty Kampanii Polska Chemia, że spółka stawia na rozwój, ale "przy produkcji nawozów generalnym problemem do rozwiązania jest produkcja zielonego amoniaku".

Jest ona traktowana jako sposób na dekarbonizację przemysłu chemicznego. Wadach dodał, że to jest "kompletnie inny" obszar zapotrzebowania na energię elektryczną niż dzisiaj dla produkcji amoniaku z gazu, ponieważ potrzeba bardzo dużo energii do jego wyprodukowania.

"To jest ogromne wyzwanie nie tylko dla firm chemicznych, ale dla całej energetyki. Oczywiście jest pytanie, czy chemia powinna się zajmować energetyką, czy nie powinna kupić ten produkt z zewnątrz" - stwierdził Wadach.

Ostrzegł, że istnieje zagrożenie, że produkcja energochłonna, "taka, jaka jest prowadzona przez Grupę Azoty, będzie szukała lokalizacji, poza Unią Europejską, szukając dogodniejszych warunków biznesowych, ale również uzyskania korzystniejszych warunków produkcji amoniaku".

"To są rozważania analityczne, nie ma na dzisiaj, żadnych decyzji, ale w ramach tych rozważań analitycznych rozpatrujemy, czy produkować u siebie amoniak i w jakich ilościach, aby był zielony, na ile mamy możliwości i potencjał techniczny i finansowy, a na ile szukać ewentualnych akwizycji lub przeniesienia poza nie tylko Polskę, ale poza Unię Europejską" - zaznaczył Wadach.

"Trudno, żeby firmy nie myślały o takich zagrożeniach, czy takim podejściu biznesowym. Na dzień dzisiejszy obserwujemy to, co się dzieje w zakresach przepisów prawnych Unii Europejskiej, przepisów w Polsce. Widzimy dosyć duże zagrożenie. Staramy się lobbować za pozytywnymi rozwiązaniami" - powiedział.

Wymienił też unijne regulacje, które ograniczają możliwości firm chemicznych. Jego zdaniem to: Fit for 55, CBAM, zmiany w ETS, RED III.

"Tych dokumentów, dyrektyw jest dużo. Nie wszystkie mają kształt finalny, ale widzimy, że coraz ciężej jest w zakresie produkcji chemicznej, aby sprostać wszystkim wymaganiom, projektom musimy dużo wysiłku finansowego i technologicznego podjąć' - podkreślił Zbigniew Wadach.

Zwrócił uwagę, że w najbliższym czasie ma być przygotowana strategia dla produkcji nawozowej w Unii Europejskiej.

"Te tematy są prowadzone w ramach Komisji Europejskiej przez komisarza Wojciechowskiego (PAP - Janusz Wojciechowski, komisarz KE ds. rolnictwa). Mamy nadzieję, że nasze postulaty związane z branżą nawozową znajdą odzwierciedlenie w tej strategii. Nie zapominajmy, że branża rolnicza produkuje nawozy dla rolników i mówimy tu o bezpieczeństwie żywnościowym, o funkcjonowaniu naszego rolnictwa" - podkreślił Wadach.

Grupa Azoty podaje, że zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Wytwarza także melaminę, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanową, które to mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Grupa produkuje też amoniak, który jest komponentem do produkcji nawozów azotowych wytwarzanym w oparciu o surowiec, jakim jest gaz ziemny. Amoniak zielny wytwarzany jest przy pomocy odnawialnych źródeł energii - tzw. z zielonego wodoru, który powstaje przez elektrolizę wody. To obecnie nowa i kosztowna technologia.

Amoniak bezwodny stosuje się w przemyśle chemicznym, jako surowiec do produkcji: nawozów azotowych, kwasu azotowego, zasad, amin i barwników. Znajduje również zastosowanie w produkcji leków, kosmetyków, witamin, włókien syntetycznych i polimerów, w produkcji tuszów, tonerów i materiałów wybuchowych. Stosowany jest jako medium energetyczne w instalacjach chłodzących. 

Anna Bytniewska (PAP); PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: Navigator Gas (video still)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter