Żegluga

Od piątku zostanie przywrócony normalny ruch przez śluzę Miłomłyn na Kanale Elbląskim - podały Wody Polskie. Śluza była w ostatnich dniach tymczasowo nieczynna z powodu konieczności naprawy awarii.

Awaria polegała na nieszczelności wrót górnych. Od ostatniego poniedziałku do czasu jej usunięcia wstrzymano możliwość śluzowania jednostek pływających. Początkowo naprawę planowano zakończyć w dwa dni, potem jednak przejście przez śluzę wstrzymano "do odwołania".

Po usunięciu awarii polegającej na nieszczelności wrót górnych śluzy Miłomłyn normalny ruch przez śluzę zostaje przywrócony od dnia 1 lipca, od godz. 9. Przepraszamy za utrudnienia - przekazał w czwartkowym komunikacie nawigacyjnym Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Śluza Miłomłyn jest jedną z czterech na Kanale Elbląskim, pozostałe to: Zielona, Mała Ruś i Ostróda. Zbudowany w 1862 roku kanał jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem - w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i inne jednostki, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w woj. warmińsko-mazurskim. W trakcie tegorocznego sezonu żeglugowego na kanale nie są przewidziane duże prace remontowe, jednak wymaga on stałego nadzoru i bieżących napraw podczas eksploatacji. W tym sezonie nadal nie obowiązują opłaty za korzystanie ze śluz i pochylni.

Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła się w 2015 r. Został uznany za Pomnik Historii, a miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

autor: Marcin Boguszewski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter