Żegluga

Spółki Shell International Trading and Shipping Company oraz GTT podpisały umowę o współpracy na rzecz opracowania nowych technologii umożliwiających morski transport ciekłego wodoru (LH2).

Umowa jest częścią strategii koncernu Shell, mającej na celu rozwój łańcucha dostaw energii poprzez stworzenie skalowalnych i bezpiecznych technologii przewozu wodoru w postaci skroplonej. Obejmuje ona opracowanie przez GTT wstępnego projektu zbiornikowca do transportu LH2, a także systemu przechowywania tego ładunku dla średniej wielkości statku tego typu.

Przewiduje się, że zapotrzebowanie na wodór w wielu sektorach będzie rosło, aby zaspokoić popyt na bezemisyjne źródła energii netto w ramach transformacji energetycznej. Możliwość transportu bardzo dużych ilości wodoru w postaci skroplonej, w temperaturze -250°C, jest jednym z wyzwań technologicznych, które należy podjąć, aby stworzyć niezawodny, wydajny i konkurencyjny łańcuch dostaw wodoru.

“Mając na uwadze ten cel, GTT wnosi swoje ponad 50-letnie doświadczenie i wiedzę w zakresie membranowych systemów hermetyzacji i technologii kriogenicznych opracowanych na potrzeby transportu i magazynowania LNG. Wiedza techniczna i zdolność GTT do innowacji są głównymi atutami przy opracowywaniu optymalnego rozwiązania hermetyzacji, które może być stosowane na skalę przemysłową do transportu skroplonego wodoru drogą morską” – informuje w komunikacie francuska spółka.

- Jesteśmy dumni, że możemy połączyć naszą wiedzę i zdolności innowacyjne z umiejętnościami Shell w tym bardzo obiecującym projekcie. Nasza współpraca pozwoli na dokonanie nowego przełomu technologicznego w świecie żeglugi, dzięki bezpiecznemu i skalowalnemu wdrożeniu technologii transportu ciekłego wodoru. Zespoły badawczo-rozwojowe GTT są zdeterminowane, aby przesuwać granice technologiczne i urzeczywistnić dekarbonizację – mówi Philippe Berterottière, prezes i dyrektor generalny GTT.

Z kolei, dyrektor ds. innowacji w GTT Jean-Baptiste Boutillier spodziewa się, iż technologia dla takiego zbiornikowca będzie gotowa do 2026 roku. W zależności od poziomu inwestycji Shell i innych partnerów projektu, pierwszy statek tego typu może być przekazany do 2028 roku.

- Strategia Shell zakłada, że do 2050 r. lub wcześniej, zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa, staniemy się dostawcą energii o zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Bezpieczny i wydajny masowy transport ciekłego wodoru będzie kluczowym czynnikiem umożliwiającym realizację tego celu. Wierzymy, że GTT wnosi do tego projektu kluczową wiedzę specjalistyczną, która ostatecznie pomoże przyspieszyć i odblokować to przyszłe źródło energii – podkreśla Carl Henrickson, dyrektor generalny ds. Technologii, Innowacji i Cyfryzacji Shell Shipping and Maritime.

Shell International Trading And Shipping Company Ltd, spółka zależna koncernu Shell, świadczy usługi w zakresie handlu i transportu, w tym w szczególności przewozów ropy naftowej, gazów, dwutlenku węgla.

Natomiast GTT, to wiodący francuski producent i dostawca  kriogenicznych systemów hermetyzacji ładunku, służących do przechowywania i transportu gazów skroplonych, w tym LNG. Działa również w sektorze wodoru poprzez swoją spółkę zależną Elogen, która projektuje i montuje elektrolizery, do wytwarzania ekologicznego wodoru.

GL, rel (GTT, Shell)

GTT wnosi do projektu ponad 50-letnie doświadczenie w budowie zbiorników i rozwijaniu kriogenicznych technologii na potrzeby transportu i magazynowania LNG. Fot.: GTT/Roland Mouron
GTT wnosi do projektu ponad 50-letnie doświadczenie w budowie zbiorników i rozwijaniu kriogenicznych technologii na potrzeby transportu i magazynowania LNG. Fot.: GTT/Roland Mouron

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter