Żegluga

Costa Luminosa to drugi statek włoskiego armatora Costa Cruises, który wypłynął na morze w 2021 roku. Oznacza to wznowienie rejsów wycieczkowych we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Costa Cruises ogłosiła, że 16 maja statek Costa Luminosa ponownie wypłynął z portu w Trieście. Jest to drugi statek armatora, który tym roku wznowił już działalność i pierwszy, który będzie pływać po Morzu Adriatyckim i do Grecji. Tego lata Costa planuje wysłać w rejs cztery swoje statki.

Oprócz Triestu, tygodniowa trasa Costa Luminosa obejmuje przystanki w Bari i w czterech malowniczych greckich miejscowościach: Korfu, Atenach, Mykonos i Katakolon/Olympia. Armator planuje zorganizować łącznie 27 rejsów, dostępnych przez cały nadchodzący sezon letni, aż do połowy listopada.

Ponowne wypłynięcie statku świętował prezes Costa Cruises Mario Zanetti wraz z kilkoma lokalnymi władzami, w tym burmistrzem Triestu - Roberto Dipiazza, radnym regionu Friuli Venezia Giulia - Pierpaolo Roberti, kapitanem Straży Przybrzeżnej Triestu - Vincenzo Vitale oraz dyrektorem generalnym Terminalu Pasażerskiego w Trieście - Francesco Mariani.

Dzięki ponownemu wypłynięciu Costa Luminosa, w końcu przywracamy rejsy na Adriatyk i do Grecji czyli do jednego z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie. Tym samym ożywiamy sektor wycieczkowy, który ma ogromne znaczenie dla gospodarki wielu krajów europejskich - w tym Włoch i innych krajów we wschodniej części Morza Śródziemnego - powiedział Zanetti. - Aby zobrazować znaczenie wznowienia rejsów powiem, że przed pandemią nasza firma generowała w Europie roczny wpływ w wysokości prawie 13 miliardów euro, jednocześnie tworząc ponad 63 000 miejsc pracy. Cieszymy się, że możemy wznowić działalność właśnie z Triestu - miasta, które zawsze ciepło nas przyjmowało i które będzie domem dla Costa Luminosa w tym i przyszłym roku. Patrzymy w przyszłość z optymizmem i pracujemy nad tym, aby Triest stał się jeszcze bardziej strategicznym portem dla rejsów wycieczkowych, promując zrównoważony rozwój i wysokiej jakości usługi.

Wszystkie procedury BHP zostały ulepszone dzięki wypracowaniu i przyjęciu Protokółu Bezpieczeństwa Costa – dokumentu opracowanego przez armatora wraz z naukowcami i władzami włoskimi, prezentującego katalog działań sanitarnych związanych z każdym aspektem rejsu, zarówno na pokładzie, jak i na lądzie. Środki bezpieczeństwa obejmują między innymi: zmniejszenie liczby gości, testy wymazowe dla wszystkich gości przed wejściem na pokład i w połowie rejsu, testy wymazowe dla załogi przed wejściem na pokład i regularnie podczas rejsu, kontrola termiczna przy każdym wejściu na pokład i do pokładowych restauacji, utrzymywanie dystansu społecznego na pokładzie i w terminalach, nowe możliwości korzystania z usług pokładowych, ulepszone usługi sanitarne i medyczne oraz stosowanie masek ochronnych w razie konieczności.

Wakacyjne trasy będą obejmowały nowe programy wycieczek, w czasie których goście będą mogli odkrywać miejsca poza utartymi szlakami. Podróżni będą mogli skorzystać z nowych doświadczeń kulinarnych, próbując dań powiązanych z odwiedzanymi portami.

Costa Luminosa jest drugim z czterech statków Costa, które będą pływać latem po Morzu Śródziemnym. 1 maja wypłynął z Savony flagowy statek Costa Smeralda na trasę dedykowaną wyłącznie Włochom. 26 czerwca Costa Deliziosa powróci na tygodniowe rejsy po greckich wodach. 4 lipca Costa Firenze, nowy statek zainspirowany florenckim renesansem, wyruszy w tygodniowy rejs po Włoszech. Od 3 lipca Costa Smeralda powróci na międzynarodowe trasy, z tygodniowymi rejsami po Włoszech, Francji i Hiszpanii.

Triest z radością wita powrót statków Costa Cruises. W ostatnich latach bardzo rozwinęliśmy współpracę, dzięki której regularnie przyjmujemy statki Costa w naszym pięknym mieście. Triest jest miastem turystycznym i powrót armatora nagradza naszą pracę. Ale przede wszystkim oznacza to, że turyści wracają - powiedział Roberto Dipiazza, burmistrz Triestu.

Wznowienie rejsów Costa Cruises z Triestu jest jednym z wielu pozytywnych oznak ożywienia naszej lokalnej gospodarki. Triest, jak wszystkie zabytkowe miasta we Włoszech, został mocno dotknięty przez pandemię. Obecnie rezerwacje są wznawiane i następuje stopniowy powrót do normalności. Triest i cały region Friuli-Wenecja Julijska są gotowi do przyjęcia turystów, również dzięki wdrażanym protokołom sanitarnym - powiedział Pierpaolo Roberti, radny regionu Friuli-Wenecja Julijska.

Terminal wycieczkowy w Trieście wznowił działalność wraz ze wznowieniem rejsów Costa Luminosa. Wraz z operatorami i władzami, zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby przywrócić rejsy z naszego portu. Jesteśmy przekonani, że wpłynie to pozytywnie na rozwój turystyczny miasta i regionu - powiedział Francesco Mariani, dyrektor generalny Terminalu Pasażerskiego w Trieście.

Również w tym roku wdrożymy interdyscyplinarny protokół bezpieczeństwa. Z wielkim entuzjazmem przyjmuję ponowne otwarcie sezonu rejsowego, który ma strategiczne znaczenie dla gospodarki naszego kraju. Gwarantuję całkowite zaangażowanie Straży Przybrzeżnej w działania, które będą ściśle przestrzegać specjalnych zasad ustanowionych w celu zagwarantowania bezpiecznych rejsów - powiedział Vincenzo Vitale, kapitan Straży Przybrzeżnej w Trieście.

rel (Costa Crociere)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter