Żegluga

W środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim, w rejonie Woli Brwileńskiej pod Płockiem kontynuowana jest akcja kruszenia zatoru lodowego o długości ok. 7 km. Jak podały Wody Polskie, do akcji dołączyć mają w poniedziałek dwa lodołamacze, które dopłyną z Gdańska.

Według aktualnych odczytów wodowskazów, podniósł się nieco poziom Wisły w okolicy Wyszogrodu i Kępy Polskiej, a także Płocka, gdzie rzeka już wcześniej przekroczyła stany alarmowe.

Trwa akcja na Zbiorniku Włocławskim. Na wysokości Woli Brwileńskiej lodołamacze kruszą zator lodowy o długości około 7 km. Spławiana jest także połamana kra ze stopnia we Włocławku - poinformowały w poniedziałek rano Wody Polskie.

Jak przekazano w komunikacie, "dzisiaj do akcji lodołamania na zbiorniku włączone zostaną dwie jednostki, które dotrą z Gdańska". W ostatnich dniach na Zbiorniku Włocławskim pracowało osiem lodołamaczy, w tym większość bezpośrednio przy rozbijaniu zatoru lodowego na rzece na wysokości Woli Brwileńskiej, a pozostałe poniżej w wykonanej wcześniej rynnie w pokrywie lodowej, spławiając napływającą krę w kierunku tamy we Włocławku.

W poniedziałek rano poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 599 cm, czyli 49 powyżej stanu alarmowego, a w Kępie Polskiej 513 cm, czyli 13 cm ponad stan alarmu - od niedzieli wieczorem przybyło tam 3 cm wody.

Wisła podnosi się też w rejonie Płocka. Według danych Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, poziom rzeki w poniedziałek rano wynosił tam na poszczególnych wodowskazach: Grabówka 359 cm (stan alarmowy 340 cm), Borowiczki - 383 cm (stan alarmowy 345), brama przeciwpowodziowa w porcie Radziwie, w lewobrzeżnej części miasta - 352 cm (stan alarmowy 237), a na nabrzeżu PKN Orlen - 771 cm (stan alarmowy 700). Oznacza to, wobec danych z niedzieli wieczorem, że w zależności od wodowskazu przybyło tam 1 do 5 cm wody.

W Płocku wciąż obowiązuje ogłoszony 8 lutego alarm przeciwpowodziowy. Został wówczas wprowadzony z uwagi na zator lodowy na Wiśle poniżej miasta - w miejscowości Popłacin - blokujący swobodny przepływ wody i powodujący przybór rzeki. Utrzymany jest też alarm przeciwpowodziowy ogłoszony 10 lutego w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

Trwająca akcja lodołamania na Zbiorniku Włocławskim ruszyła ponad tydzień temu, w sobotę i po dwóch dniach została przerwana z uwagi na warunki pogodowe - wznowiono ją w minioną środę. Jak informowały ostatnio Wody Polskie, akcja lodołamania w środkowym biegu Wisły może potrwać kilka tygodni - po rozbiciu zatoru lodowego w Woli Brwileńskiej, do którego lodołamacze dotarły po raz pierwszy w ostatni piątek, jednostki płynęłyby dalej w górę Wisły, w kierunku Płocka.

Wcześniej Wody Polskie podawały, że w niedzielę dzięki dobrym warunkom hydrologicznym, rozpoczęto zrzut kry płynącej Zbiornikiem Włocławskim, w tym z kruszonego zatoru lodowego w Woli Brwileńskiej, przez tamę we Włocławku w dolny bieg Wisły. Informowano także, że właśnie tam, poniżej zapory, rzekę mają patrolować dwa dodatkowe lodołamacze z Gdańska, by zrzucana kra nie tworzyła kolejnych zatorów. Dodatkowe lodołamacze miałyby też w razie potrzeby wesprzeć jednostki pracujące obecnie na Zbiorniku Włocławskim, powyżej tamy, np. w przypadku awarii jednej z nich.

-10 Ja z Kedzierzyna Kozla
A. co z tymi nowymi lodolamaczami zbudowanymi w stoczni Damen Kozle , jeden pluje glikolem. Sokol i Orkan to przeciez nowki za 37 milonow zlotych ??
22 luty 2021 : 11:08 CHOPEK ROZTROPEK | Zgłoś
+10 roztropka
Zanim ktoś opublikuje tego typu komentarz, to warto najpierw sprawdzić, czy ma on jakiekolwiek podstawy, bo wiadomości na onecie czy innym portalu "informacyjnym" nie są rzetelnym źródłem informacji. Żaden z tych lodołamaczy nie pluje glikolem, a problem leży w jednym z podzespołów zza zachodniej granicy. Glikol w znikomym stopniu trafia do zęzy, nie do rzeki. Jednostki o których pan wspomina są najnowocześniejsze w Polsce, pomimo klasycznego wyglądu lodołamaczy.
22 luty 2021 : 13:20 Do chłopk | Zgłoś
+5 Jakby co to onet tez jest zza zachodniej granicy
I jego zadaniem jest podtrzymywanie niskiej samooceny Polakow i cicho sza o komponentach zza zachodniej granicy. Inna sprawa, ze za zachodnia granica nie ma zadnych polskich mediow ani zadnych innych niz tylko zza zachodniej granicy.
22 luty 2021 : 13:58 Dziaders | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter