Żegluga

Przyjęta 1 grudnia Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywa państwa członkowskie do wyznaczenia marynarzy jako pracowników kluczowych i wprowadza w życie protokół ws. podmian załogi. Sekretarz generalny IMO wzywa zaś do przeprowadzenia priorytetowych szczepień.

Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało państwa członkowskie ONZ do nadania marynarzom i pozostałemu personelowi branży morskiej statusu kluczowych pracowników, do wdrożenia odpowiednich środków umożliwiających repatriację uwięzionych na pokładach statków marynarzy, a także do zapewnienia dostępu do opieki medycznej.

W rezolucji przyjętej 1 grudnia, której celem jest sprostanie wyzwaniom stojącym przed marynarzami w wyniku pandemii Covid-19, Organizacja Narodów Zjednoczonych uznaje potrzebę pilnej i konkretnej reakcji wszystkich zainteresowanych stron, w tym sektora prywatnego.

Niestety, setki tysięcy marynarzy, którzy mają kluczowe znaczenie dla utrzymania łańcuchów dostaw, pozostają na morzu przez wiele miesięcy poza zakontraktowanym czasem. Powoduje to ogromne obciążenie, zmęczenie i wyczerpanie. Mam nadzieję, że to wezwanie do działania zaowocuje pozytywnym impulsem do rozwiązania kryzysu - powiedział, wyrażając zadowolenie z przyjęcia rezolucji, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Kitack Lim.

Szczepienia dla marynarzy

Wobec ostatnich, pozytywnych wiadomości dotyczących opracowania szczepionek przeciwko koronawirusowi, sekretarz Lim powiedział, że uznanie marynarzy za pracowników kluczowych powinno zapewnić im, a także innym pracownikom żeglugi morskiej, priorytetowe szczepienia.

Mam nadzieję, że ta rezolucja zapewni marynarzom możliwość szybkiego przeprowadzenia szczepień. To, w pewnym stopniu, rozwiąże trwający kryzys związany z podmianą załóg - powiedział Lim.

Rezolucja została przyjęta podczas 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w dniu 1 grudnia 2020 r.

AL, rel (IMO)

+3 zy
jak sie ten sekretarz zaszczepi wraz z rodzina, to ja sie nad szczepieniem zastanowie ;)
02 grudzień 2020 : 22:17 arcy | Zgłoś
-1 Pułapka
Ciekawe jakie dane będzie trzeba przedstawić organom żeby uznali daną osobą że jest marynarzem. To może być następna podpucha od ustalenia dochodów marynarza i zaciągnięcie do ZUS. Ja i moja rodzina poczekamy tak jak kolega, na efekty szczepionki którą pojawiła się jak zjawa...
Pozdrowienia dla tych co na morzu i w domach...
10 grudzień 2020 : 21:35 Ja**** | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter