Żegluga

Niemiecki armator założył swojemu statkowi wchodzącemu do portu "obowiązkową" maseczkę. Happening ma zwrócić uwagę świata na problem utrudnień w podróży sprawiających, że wyczerpani pracą bez urlopu i sfrustrowani oddaleniem od bliskich marynarze są przetrzymywani ponad wszelkie humanitarne granice na statkach.

W związku z pandemią Covid-19 na całym świecie obowiązuje obecnie szereg zakazów i ograniczeń podróży. Obejmują one ograniczenia w repatriacji (czyli transferze marynarzy do krajów ojczystych po zakończeniu okresu pracy na statku), dostępie do portów (w wielu maryanrze nie mogą w ogóle schodzić na ląd) oraz we wchodzeniu na pokład osób obsługujących statki. Dziesiątki tysięcy marynarzy zostało uwięzionych przez te przepisy, nie mogąc opuścić swoich statków lub wrócić do domu z odległych portów.

Wielu marynarzy utknęło na pokładach statków, "uwięzionych" na przedłużonych kontraktach. Oceania się, że na morzu uwięzionych jest ok. 400 000 marynarzy. Nie mogą wrócić do swoich rodzin, a nawet zejść na ląd i do miasta w portach. Często spotykają się z szeregiem logistycznie i finansowo niemożliwych do przeprowadzenia bezpłatnych, na okres których nie otrzymują wynagrodzenia (jest to czas zabierany z ich urlopów, w czasie których nie otrzymują wynagrodzenia) kwarantann - a w niektórych przypadkach są zmuszeni pozostawać na swoich statkach przez ponad 14 miesięcy!

Z drugiej strony, inni marynarze utknęli na lądzie, borykając się z wieloma miesiącami utraconych dochodów, ponieważ przerwy w zmianie załogi spowodowały, że pozostali pozostają bezczynni.

Dzięki panamaxowi noszącemu maskę na "twarzy", Orion, jego armator, chce zwiększyć w światowej społeczności świadomość trudności, a czasami nawet osobistych tragedii, z jakimi zmagają się "kluczowi pracownicy" na morzach.

Jak wyjaśnia niemiecki armator - jego celem jest wysłanie silnego sygnału do polityków, urzędników imigracyjnych i granicznych, kapitanów portów, ministrów rządów, burmistrzów i innych decydentów na całym świecie: "Proszę pomóc naszym marynarzom, pozwalając na odpowiedzialną podmianę załóg!"

Sytuacja personelu morskiego nieco się poprawiła od czasu pierwszych koronaawirusowych lockdown-ów i poczyniono znaczące postępy. Jednak dobrostan marynarzy - i tego strategicznie ważnego sektora gospodarki, który zależy od ich pracy - jest nadal zagrożony.

Przestoje i opóźnienia związane z Covid-19 miały daleko idący wpływ na żeglugę międzynarodową.

Marynarze muszą być uznawani za kluczowych pracowników, którzy utrzymują globalną działalność gospodarczą i dostarczają niezbędne towary, a w bardzo wielu miejscach, niestety, tak nadal nie jest.

"Z naszą maską uszytą na miarę statku chcemy podkreślić, że zrobimy wszystko, aby spełnić - a nawet przekroczyć - dzisiejsze wysokie wymagania zdrowotne i sanitarne. Orion zawsze był dumny ze swojego wspierającego środowiska pracy, fachowego utrzymania, silnej analizy i proaktywnego podejścia. Nasza codzienna czujność jedynie się pogłębiła podczas tego kryzysu związanego z koronawirusem.
Biorąc pod uwagę niepewność, z jaką musi sobie radzić nasza branża, obowiązkowa kwarantanna, trwająca dwa tygodnie lub dłużej, oraz równie długie terminy wyprzedzającej rejestracji w porcie, nigdy nie będą możliwe do zrealizowania i akceptowalne." - pisze armator na swojej witrynie internetowej.

W międzynarodowej logistyce morskiej nadal brakuje adekwatnej odpowiedzi na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, szczególnie ze strony władz państwowych, granicznych czy portowych. Określenie marynarzy jako tzw. kluczowych pracowników (jak np. lekarzy) jest krytycznym krokiem w umożliwieniu bezpiecznej i stabilnej podmiany załóg.

Stało się to tematem przewodnim corocznego Dnia Marynarza IMO w 2020 r. (25 czerwca), a obecnie jest kontynuowane w ramach kampanii hashtagowej w mediach społecznościowych #SeafarersAreKeyWorkers.

Skąd się wzięła ta prawdopodobnie największa maseczka świata? Armator wyjaśnia, że był to spontaniczny pomysł, który pojawił się podczas jednego z cotygodniowych spotkań w zespole ds. podmian załóg.

Przy okazji omawiania dodatkowych środków sanitarnych podczas pobytu w porcie, jeden z pracowników biura armatora zasugerował, aby statki również nosiły maski: aby od pierwszego wejrzenia, nawet z daleka, dać do zrozumienia, że na tym statku przestrzega się zasad BHP i poważnie traktuje środki ostrożności związane z ochroną przed koronaawirusem.

Podążając za mottem Oriona "No sooner said than done!", czyli w wolnym tłumaczeniu "nie gadać, robić", nie minęło dużo czasu, zanim nawiązaliśmy współpracę z producentem i dostawcą plandek i żagli Hagendorff Planen z Hamburga.

Ich zespołowi specjalistów od razu spodobał się ten pomysł i wykonali świetną robotę, pomagając Orionowi stworzyć to, co okazało się być 200-kilogramową "maską twarzową" o powierzchni 300 m² dla naszego statku - relacjonuje niemiecki armator.

Maskę dostarczono wraz z normalnym zaopatrzeniem na statek typu panamax / kamsarmax noszący nazwę Velsheda (nr IMO 9494008, zbud. w 2012 r.), o nośności 82 200 t.

Maskę dla statku znacznie trudniej założyć niż na ludzką twarz. Pierwsza próba w porcie Rotterdam została uniemożliwiona przez złą pogodę. Podobnym wyzwaniem nie do przejścia okazała się druga próba - przed wejściem do portu Santa Marta w Kolumbii. Ale "do trzch razy sztuka"... Udało się założyć maseczkę na dziób masowca kamsarmax na jego wejście do Puerto Drummond w północnej Kolumbii.

rel (Orion)

Masowiec kamsarmax Velsheda armatora Orion Bulkers w ''maseczce twarzowej''
Maseczka masowca Velsheda rozłożona na jednym z jego luków'
Masowiec kamsarmax Velsheda armatora Orion Bulkers w ''maseczce twarzowej''
Załoga masowca Velsheda przygotowuje maseczkę pod bakiem (w magazynie bosmańskim).
Masowiec kamsarmax Velsheda armatora Orion Bulkers w ''maseczce twarzowej''Maseczka masowca Velsheda rozłożona na jednym z jego luków'Masowiec kamsarmax Velsheda armatora Orion Bulkers w ''maseczce twarzowej''Załoga masowca Velsheda przygotowuje maseczkę pod bakiem (w magazynie bosmańskim).
-3 a gdyby tak
A gdyby tak założyć maseczki na czerpnie powietrza było by bardziej wiarygodnie.
02 grudzień 2020 : 06:21 Walenty | Zgłoś
+3 Plandemia
A czym się przejmują ENKAWUDZIŚCIBna całym świecie. Jakimkolwiek człowiekiem-nigdy!!!
02 grudzień 2020 : 16:26 Tramdriver | Zgłoś
-1 Ciekawe
TO TO
03 grudzień 2020 : 09:27 Przepisowy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter