Żegluga

Przekop Mierzei Wiślanej przebiega zgodnie z harmonogramem - poinformowało w piątek Ministertwo Infrastruktury. Dodało, że w rejonie Zatoki Gdańskiej pogłębiany jest akwen basenu portu osłonowego, by statkami można było dowozić kamień hydrotechniczny ze Skandynawii.

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej wykonywane jest pogłębienie akwenu na obszarze basenu portu osłonowego, tak by statkami mogło odbywać się dowożenie kamienia hydrotechnicznego ze Skandynawii. Rozpoczęło się wykonywanie narzutów kamiennych na odcinku nasady falochronu zachodniego i wschodniego - czytamy w komunikacie.

Dodano, że nad kanałem powstają dwa mosty obrotowe, umożliwiające ciągłe utrzymanie ruchu samochodowego, niezależnie od przepływających nową drogą wodną jednostek. Od początku jednym z założeń było zapewnienie priorytetu ruchu kołowego w rejonie kanału żeglugowego. Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga wyniesie blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał ma mieć 5 m głębokości.

Obiekty mostowe będą spełniały funkcję usprawnienia komunikacji pomiędzy wschodnią, a zachodnią częścią Mierzei Wiślanej – mówi Dominik Wróblewski kierownik budowy z konsorcjum NDI/Besix, generalnego wykonawcy prac.

Jak podano, obiekty mostowe są w konstrukcji stalowej. Długość przęsła to 62 metry, szerokość 17 metrów. Są to mosty obrotowe. "W chwili przepływania jednostki przez kanał żeglugowy most będzie się obracał prostopadle do kanału żeglugowego" - napisano.

MI poinformowało, że na Zalewie Wiślanym tworzona jest sztuczna wyspa. Trwa pogrążanie ścianek szczelnych tworzących jej obwiednię. Montowane są ściągi i stopniowo zasypywana jest grodza.

Prace w okresie jesienno-zimowym będą kontynuowane zgodnie z harmonogramem. 26 września na terenie budowy odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego w ławie fundamentowej podpory mostu północnego. Tuba z aktem erekcyjnym została wmurowana w budowany przyczółek mostu. Tego samego dnia na budowie odbyło się również posiedzenie Konwentu Morskiego, poświęcone inwestycji. Członkowie Konwentu oraz zaproszeni Goście (m.in. przedstawiciele polskich uczelni technicznych), wysłuchali prezentacji Inwestora – Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Głównego Wykonawcy – Konsorcjum NDI/BESIX – mówił, cytowany, kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jak podkreślił, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, "przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja dla naszego kraju". Dodał, że dzięki niej Elbląg i okoliczne porty, a także całe woj. warmińsko-mazurskie zyskają nowe szanse rozwojowe.

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej zgodnie z harmonogramem zakończy się w 2022 r.

lgs/ amac/

Fot.: Marcin Koszałka / PORTALMORSKI.PL

 
-37 KANAŁ SUSKI
Telenoweli ciąg dalszy. Kto zajmie się nadzorem nad dalszym kopaniem Wielkiego Rowu Poprzecznego na Mierzei Wiślanej? Cała nadzieja w pośle Suskim, którego nazwisko ma być nazwą kanału. Tylko w nim nadzieja.
09 październik 2020 : 09:34 Andy | Zgłoś
+14 Znowu ten ruski troll na posterunku
Ile ruskich srebrników dostajesz za szkalowanie własnego kraju tępy trollu ??
09 październik 2020 : 15:51 Tygrys | Zgłoś
-17 A komu....
A komu ty służysz tygrysku?
Warszawski układ ma gdzies mierzeję i kanał. Idea służy czysto propagandowym celom.

Gdzie wielki propagator Gróbarczyk, gdzie jego Ministerstwo ?

Ile kanałów trzeba wykopać?
ile miliardów trzeba utopić w piachu?
żebyś przejrzał na oczy, że popierasz bandę złotoustych blagierów i nieudaczników wykorzystujących naiwność polskiego społeczeństwa.
09 październik 2020 : 17:35 xyz | Zgłoś
+4 Dla kogo te srebrniki?
Niech Pan poda chociaż jeden racjonalny powód tej inwestycji! Chętnie podejmę dyskusję, ale pod warunkiem że będzie merytoryczna.
12 październik 2020 : 07:41 Korsarz | Zgłoś
-12 KANAŁ SUSKI
Dlaczego nie lubicie posła Suskiego?
09 październik 2020 : 10:43 Andy | Zgłoś
-5 KANAŁ SUSKI
Tygryys, ty się nie napinaj, bo ci żyłka pęknie. Znów pokazujesz, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Możesz nie lubić posła Suskiego za to, że to on a nie Prezes będzie patronem Wielkiego Rowu Poprzecznego, ale żeby od raz sympatyków posła wyzywać od ruskich troli to przesada. Ojciec Tadeusz zwykł mawiać w takich przypadkach, że ta chęć obrażania, znieważania, mieszania z błotem innych bywa często skutkiem zbyt agresywnej masturbacji. Nie wiem czy wiesz co to jest, jeśli nie to sobie wygoogluj. Pozdrawiam i życzę więcej empatii (też sobie wygoogluj).
09 październik 2020 : 16:34 Andy | Zgłoś
+5 Znowu piłeś, czy tym razem palisz skręty ruski trollu..?
Jesteś żałosnym przedstawicielem lemingów i możesz co najwyżej pilnować ciepłej wody w kranie..
09 październik 2020 : 16:52 Tygrys | Zgłoś
-21 KPZR
Dziekujemy KOMUNISTYCZNEJ BOLSZEWICKIEJ PARTII ZWIĄZKU RADZIECKIEGO z PIERWSZYM SEKRETARZEM KACZYNSKIM za zniszczenie dziedzictwa przyrody ZALEWU WIŚLANEGO!!! A WY POMORZANIE co uwierzyliście BOLSZEWIKOM Z NKWD głęboko będziecie tego żałować TYLKO POCZEKAJCIE CHWILĘ!!!
09 październik 2020 : 17:33 Tramdriver | Zgłoś
+11 Brukselsko-po-lszewicki kundlu nie skowycz, bo wasz czas się skończył i nie wróci
Teraz Polska wstaje z kolan i robi to co dawno powinno powstać aby uniezależnić się od naszego "umiłowanego sąsiada "
09 październik 2020 : 17:40 Tygrys | Zgłoś
-1 Mr
Tak to jest gdy obniżyli emeryturkę.
12 październik 2020 : 05:51 Marian | Zgłoś
-3 KANAŁ SUSKI
Drogi Tygrysku. Wstań z kolan , umyj rączki i nie myśl zbyt wiele, bo to jak widać bardzo cię męczy. Pragnę ci zwrócić uwagę , że nie okazujesz należytego szacunku dla ojczystej mowy. Ona nie służy , jak w twoim przypadku, jedynie do wypowiadania inwektyw (wygoogluj to sobie, bo to nowe słowo) ale także do wypowiadania się na dany temat. Wiem, że jest ci trudno, bo znasz tylko parę prostackich określeń: lemingi, ruski trol, ale zacznij czytać polską literaturę piękną a nie tylko prawicowe pisemka. Naprawdę warto być człowiekiem mającym własne zdanie.
09 październik 2020 : 18:29 Andy | Zgłoś
+3 Pijany kundlu..
Nie masz i nigdy nie będziesz miał własnego zdania, bo jesteś typem najgorszego leminga-trolla, który cieszy się jak może naszczekać i wylać wiadro pomyj na kraj w którym żyje..
09 październik 2020 : 18:50 Tygrys | Zgłoś
0 argumenty
tygrys:
Używanie bluzgów zamiast argumentów świadczy tylko o twojej frustracji.
Spójrz w lustro i przeczytaj na głos kto to troll ( wikipedia ) :
Trollowanie] polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników poprzez ich ośmieszenie lub kierowane pod ich adresem wyzwisk, co z kolei, ma prowadzić do wywołania kłótni. Stosowane obecnie metody, opierają się na wysyłaniu napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów na dany temat czy też poprzez stosowanie różnego rodzaju zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie takich wiadomości jako przynęty[3][4], która – zdaniem trolla – potencjalnie mogłaby doprowadzić do wywołania dyskusji. Typowe miejsca działania trolli to grupy i listy dyskusyjne, fora internetowe, czaty itp. Trollowanie jest złamaniem jednej z podstawowych zasad netykiety. Jego efektem jest dezorganizacja danego miejsca w Internecie, w którym prowadzi się dyskusję i skupienie uwagi na trollującej osobie.
10 październik 2020 : 12:42 100% Polak | Zgłoś
+4 KANAŁ SUSKI
Tygrysku. Szkoda, że nie możemy poznać co ty osobiście sądzisz o projekcie Wielkiego Rowu. Może o tym nie wiesz, ale Portal morski jest portalem specjalistycznym, gdzie możesz się wypowiedzieć na zadany temat. To nie jest portal władzy, tu nawet pod rządowym artykułem propagandowym nie muszą być jedynie głosy poparcia. Od 30 lat Polska jest wolnym państwem a Polacy wolnymi ludźmi. Zrozum, że czasy komunizmu już przeszły i że teraz nie musisz być klakierem władzy mimo, że tak bardzo się starasz. Teraz powinieneś szanować każdego człowieka. Zapewne jest to dla ciebie trudne do zrozumienia, jako że intelektualnie (nowe słowo-wygoogluj) wciąź tkwisz w komunie. Ponownie proszę cię o jedno o szacunek dla POLSKIEGO JĘZYKA, który jest być moźe tobie obcy, ale zbyt piękny by sprowadzać go do tego co robisz, czyli do zbioru inwektyw.
10 październik 2020 : 05:49 Andy | Zgłoś
+5 Bardzo ładnie :-)
I tak trzymać!
A ruskich i brukselskich kmiotów ignorować!
10 październik 2020 : 09:12 Andrzej-1969 | Zgłoś
-7 Na marginesie
Wczoraj ogłoszono przetarg na zbycie świnoujskiej stoczni za cenę wywoławczą 58,1 miliona złotych. Ogłoszenie wyniku przetargu 6 listopada br. Po sprzedaży na tym terenie nie może być prowadzona działalność stoczniowa. Informacja bardzo ważna obrazująca nikłe zainteresowanie państwa sprawami morskimi.
10 październik 2020 : 09:18 Andy | Zgłoś
+2 Jestem codziennie
na budowie przekopu, wszystko zgodnie z planem!!
11 październik 2020 : 08:48 Miroslaw | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter