Żegluga

Od poniedziałku, 20 lipca służby hydrograficzne 3. Flotylli Okrętów prowadzą prace batymetryczne. Zadania realizowane przez okręt hydrograficzny ORP Heweliusz są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa żeglugi na morskich akwenach Bałtyku. Prace sondażowe potrwają do końca tygodnia.

W trakcie wyjścia okrętu na morze, ORP Heweliusz realizuje prace hydrograficzne. Na akwenie Bałtyku Południowego prowadzony jest sondaż batymetryczny, pomiary hydrologiczne oraz weryfikacja znalezionych obiektów podwodnych takich jak wraki oraz inne przeszkody nawigacyjne. Podczas pomiarów załoga okrętu wykorzystuje echosondy, miernik prędkości dźwięku w wodzie a także sonar holowany i pojazd podwodny. Zebrane dane przekazane zostaną do Biura Hydrograficznego MW i znajdą odzwierciedlenie na mapach morskich oraz innych wydawnictwach nautycznych niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi podczas prowadzenia nawigacji na morzu.

Pomiary hydrograficzne należą do podstawowych zadań nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia działań sił Marynarki Wojennej. Zadania te realizują siły Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Stawianie pływającego oznakowania nawigacyjnego, pomiary głębokości i trałowanie akustyczne na potrzeby międzynarodowych ćwiczeń, kontrola czystości dna niezbędna dla działań operacyjnych okrętów podwodnych, czy wytyczanie morskich szlaków komunikacyjnych to tylko wybrane zadania wsparcia sił MW i zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi jakie wykonują okręty hydrograficzne.

Prace realizowane przez załogę okrętu ORP Heweliusz bezpośrednio przyczyniają się do zachowania bezpieczeństwa żeglugi na Bałtyku. 

Służby hydrograficzne to jedno z najważniejszych ogniw w systemie zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi. To dzięki ich pracy powstają mapy morskie, locje, wiadomości żeglarskie, ostrzeżenia nawigacyjne i stawiane jest oznakowanie nawigacyjne. Polska posiada własne służby hydrograficzne od 100 lat, obecnie jest to głównie Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (BHMW) oraz Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW (DZH MW).

W skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej wchodzą okręty ORP Arctowski, ORP Heweliusz, żaglowiec szkolny ORP Iskra, kutry i motorówki hydrograficzne oraz pododdziały zabezpieczenia radionawigacyjnego, topogeodezyjnego i transportowego. Dywizjon wykonuje zadania z zakresu nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia działań sił Marynarki Wojennej zgodnie ze standardami NATO i Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) oraz w ścisłej współpracy z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej. Ponadto DZH MW bierze udział w procesie szkolenia morskiego słuchaczy Akademii Marynarki Wojennej.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Fot.: Załoga ORP Heweliusz

-1 HEWELIUSZ---wreszcie wziął się do "pracy"...
Wreszcie te lenie z MarWoj-u wzięli się do roboty. Ale czy to uczciwie zrobią, bo dotychczas uczciwie przejadali tylko nasze pieniądze.
Tyle jest wraków i nieczystości na dnie Bałtyku i to w polskiej strefie i to przez dziesiątki lat leży a okręty stoją w porcie i "gniją" a ich marynarze jedzą, piją kawke i ...
22 lipiec 2020 : 08:33 wacwac | Zgłoś
0 Ban za plucie na mundur
Plujesz na mundur, obrażasz in gremio ludzi służących w MW RP.
Z tego powodu zgłosiłem twoje wypociny do usunięcia.
22 lipiec 2020 : 09:31 Granatowy | Zgłoś
0 Nie ten adresat.
Bez przesady, w Państwie PiS tyle świętości i zwykłych ludzi zostało już oplutych, wiecej, Polska została podzielona na dwie nienawistne i plujace na siebie połowy, że nazwanie marynarzy leniami, jest jak muśnięcie skrzydłem motyla. Najwyższy czas zrozumieć, że w Państwie PiS nie ma już Boga Honoru i Ojczyzny. Ten ban należy się władzy, bo to ona odpowiada za plucie i gangrenę, która toczy teraz Polskę.
22 lipiec 2020 : 21:18 Jato | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3004 4.3872
EUR 4.6425 4.7363
CHF 4.6642 4.7584
GBP 5.2651 5.3715

Newsletter