Żegluga

Już w sobotę, 13 czerwca, otwarte zostaną granice wewnętrzne Unii Europejskiej w Polsce. Oznacza to możliwość podróżowania do Polski, a także do państw, które również zdecydowały się na otwarcie granic. Na wznowiony ruch międzynarodowy przygotowują się już Stena Lina, operator promowego połączenia Gdynia - Karlskrona oraz inni operatorzy promowi na liniach z polskich portów: PŹB z Gdańska i Świnoujścia oraz Unity Line - ze Świnoujścia.

Drogą lądową, morską czy powietrzną dostaniemy się do tych krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej oraz w Strefie Schengen, które również zdecydowały się na otwarcie swoich granic. Do tej pory zrobiły to m.in. Chorwacja, Bułgaria, Węgry, Litwa, Estonia i Włochy. W drugiej połowie czerwca, sukcesywnie otwierać się będą także kraje takie jak Belgia, Szwajcaria, Islandia, Francja i Cypr. Łagodniejsze kontrole czekają nas na granicy z Niemcami. Z kolei do Portugalii i Hiszpanii będziemy mogli wjechać wraz z początkiem lipca.

Umożliwienie swobodnego podróżowania po Europie wiąże się z odmrożeniem pracy międzynarodowych przewoźników. Na mapę połączeń wracają te lotnicze, odbywające się z portu w Gdańsku. Lotnisko jest już gotowe na przyjęcie pasażerów. Z kolei na morzu kontynuowane będzie połączenie na linii Gdynia-Karlskrona, obsługiwane przez Stena Line.

Połączenia promowe Gdynia-Karlskrona to jedna z wizytówek Gdyni. Od początku pandemii koronawirusa jego kursowanie ogranicza się jedynie do przewozu osób z pozwoleniem na pracę oraz towarów.

Po przybyciu do portów w Gdyni i Karlskronie, służby graniczne przeprowadzają pomiar temperatury ciała pasażerów. Na pokładzie promu oraz na terminalu w Karlskronie nie ma obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Przewoźnik zaleca jednak ich stosowanie. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami - zasłanianie ust i twarzy obowiązkowe jest w terminalu w Gdyni.

Aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i pracownikom zwiększona została częstotliwość prewencyjnego czyszczenia i dezynfekcji punktów takich jak klamki do drzwi, panele dotykowe, telefony na statkach, w portach i terminalach. Dla wszystkich udostępnione zostały płyny do dezynfekcji rąk.

Na statkach obowiązują zasady zachowania dystansu społecznego oraz limitu osób przebywających w określonych miejscach, takich jak restauracje czy sklep. Do odwołania nieczynne pozostają strefy rozrywkowe, takie jak dyskoteki, kąciki dziecięce czy kino. Otwarcie polskiej granicy to z pewnością możliwość do łatwiejszego dostania się do Gdyni od strony szwedzkiej. Na miejscu nie będzie obowiązywać również 14-dniowa kwarantanna. O szczegółach związanych z nowymi zasadami będzie można dowiedzieć się na stronie przewoźnika Stena Line.

Podobnie, na witrynach WWW należy szukać informacji u innych przewoźników promowych.

Z ofertą turystyczną powraca Unity Line.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego część wycieczek anulowano. Ale i tak pozostaje wiele do wyboru, bo oferta wycieczkowa Unity Line na 2020 rok była bogata. Dlatego wiele atrakcyjnych wyjazdów do Szwecji wciąż jest dostępnych.

Operator promowy szczególnie poleca te związane z aktywnym wypoczynkiem w zgodzie z naturą: "Rowerowy raj", "Rozkołysana Asana" czy "Szwecja piękna z natury". Jest także sporo innych możliwości - związanych z tradycyjnym zwiedzaniem, podziwianiem piękna skandynawskiej przyrody czy degustacją dobrego wina, a nawet otarcia się o literaturę kryminalną.

Powroty bywają trudne. Zwłaszcza, że widmo Covid-19 wciąż straszy. Unity Line zapewnia jednak, że dba o to, by pasażerowie promów nie musieli się martwić. Dla bezpieczeństwa podróżujących na promach utrzymywany jest wysoki reżim sanitarny.

rel (Miasto Gdynia, Unity Line)

+3 Promy
Mam nadzieję, że nie zaczną pakować po 4 osoby do jednej kabiny.
13 czerwiec 2020 : 14:07 Julek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter