Żegluga

U trzech Polaków, którzy znajdują się na amerykańskim statku wycieczkowym Diamond Princess, nie stwierdzono koronawirusa; nie zgłaszają obecnie żadnych potrzeb naszym służbom konsularnym, wszyscy są pod opieką japońskich służb - poinformowało PAP w piątek biuro rzecznika MSZ.

41 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto u pasażerów amerykańskiego statku wycieczkowego Diamond Princess, który cumuje na redzie portu w Jokohamie. Na pokładzie jest ponad 2600 pasażerów i 1045 członków załogi.

Możemy potwierdzić, że jest trzech Polaków na tym statku - jedna osoba z załogi i dwóch turystów. Obywatele polscy nie są w grupie osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Na obecnym etapie Polacy nie zgłaszają też żadnych potrzeb naszym służbom konsularnym - poinformowało PAP biuro rzecznika MSZ.

Wszystkie osoby, u których zdiagnozowano wirusa, zostały przewiezione do wyznaczonych szpitali. Planowane jest powtórne wykonanie badań diagnostycznych u wszystkich pasażerów i członków załogi statku. Wszyscy pasażerowie są cały czas pod specjalistyczną opieką służb japońskich - dodało biuro.

Wycieczkowiec Diamond Princess należący do Carnival Corporation z USA wypłynął z Jokohamy 20 stycznia z 2666 pasażerami z ponad 50 krajów świata na pokładzie i wrócił z rejsu 3 lutego (Carnival Japan jest japońskim przedstawicielem i koordynatorem amerykańsko-brytyjskiego operatora wycieczkowców).

W poniedziałek wieczorem, po powrocie do portu, dziesięć osób, u których wykryto koronawirusa, przetransportowano z wycieczkowca do szpitali w Jokohamie. W środę z taką samą diagnozą przewieziono do szpitali kolejne dziesięć osób. Reszta osób z wycieczkowca nadal pozostaje na jego pokładzie. Rząd Japonii polecił marynarce wojennej zorganizowanie dostaw żywności na statek oraz wsparcie techniczne i materiałowe załogi.

Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wyniki badań u 171 innych osób dały wyniki negatywne. Pozostali pasażerowie i członkowie załogi odbędą pod opieką lekarzy dwutygodniową kwarantannę na pokładzie Diamond Princess. Pasażerowie mają zakaz opuszczania swoich kajut.

autor: Mateusz Roszak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter