Żegluga

Sąd węgierski zdecydował w środę o aresztowaniu do końca sierpnia ukraińskiego kapitana statku-hotelu, po zderzeniu z którym 29 marca zatonął w Budapeszcie statek wycieczkowy Hableany – poinformował adwokat podejrzanego.

Według adwokata sąd podjął taką decyzję ze względu na niebezpieczeństwo ucieczki i ukrycia się kapitana oraz ryzyko utrudniania przezeń postępowania – powiedział adwokat Gabor M. Toth, podkreślając, że nie zgadza się z taką oceną. Jak dodał Toth, sąd uznał też, że w przypadku kapitana – który jest podejrzany o stworzenie zagrożenia dla ruchu wodnego, co spowodowało katastrofę ze skutkiem śmiertelnym – spełnione zostały też warunki nieudzielenia pomocy.

Z wnioskiem o aresztowanie kapitana wystąpiła prokuratura okręgowa w Budapeszcie we wtorek, następnego dnia po informacji, że policja przesłuchuje go w związku z uzasadnionym podejrzeniem przestępstwa nieudzielenia pomocy.

Statek Hableany zatonął w ciągu kilku sekund od zderzenia z dużo większym statkiem-hotelem, który najechał na niego od tyłu. W katastrofie zaginęło 25 pasażerów i członków załogi Hableany, uratowało się tylko siedem osób.

Kapitan statku-hotelu został aresztowany 1 czerwca jako podejrzany. 12 czerwca sąd zdecydował, że może on zostać zwolniony za kaucją. Zakazano mu jednak opuszczać Budapeszt i musiał dwa razy na tydzień osobiście zgłaszać się w organach prowadzących śledztwo. Jego ruch był monitorowany za pomocą elektronicznej bransolety.

W poniedziałek Kuria (sąd najwyższy) uznała decyzję o zwolnieniu kapitana za kaucją za niezgodną z prawem. Według uzasadnienia Kurii zwolnienie za kaucją jest możliwe tylko w przypadku objęcia podejrzanego nadzorem karnym, a według sądów niższej instancji nie było to zasadne. Wtedy kapitan został ponownie zatrzymany.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter