Żegluga

Trwa ocena dokumentacji związanej z budową promu dla PŻB - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak dodał, ocena dokumentacji ma się zakończyć do końca tygodnia.

Informacja na temat budowy promu pasażersko-samochodowego dla PŻB była jednym z punktów sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Stępkę pod budowę promu typu ro-pax dla PŻB położono 23 czerwca 2017 r. Budową promu zajmuje się Morska Stocznia Remontowa Gryfia na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego, który zmienił nazwę i obecnie działa pod nazwą Stocznia Szczecińska. W lipcu br. poinformowano, że proces projektowania promu uległ wydłużeniu przez wprowadzenie do niego istotnych zmian. Z tych informacji wynikało także, że prom dla PŻB ma być gotowy na przełomie 2020 i 2021 r.

"Obecnie trwa ewaluacja przekazanych dokumentacji związanych z budową promu" - powiedział Gróbarczyk. "Ten proces ma się zakończyć do końca tygodnia, zamykając ten pierwszy etap projektowania, który został przyjęty w harmonogramie. Równolegle potwierdzamy zdolności PŻB co do inwestycji w tym zakresie i realizacji tego promu. Myślę, że na początku przyszłego roku będziemy w stanie przekazać już konkretne informacje dotyczące zakończenia procesu przekształceniowego oraz inwestycyjnego w Stoczni Remontowej Gryfia" - dodał Gróbarczyk.

"Sytuacja finansowa (Gryfii-PAP) chociaż jest trudna, nie jest zagrożona ze względu na mocne zaangażowanie Funduszu Rozwoju Spółek, który ma za zadanie na tyle mocno współpracować ze stocznią, aby przygotować rozwiązania, które pomogą jej w funkcjonowaniu na rynku" - kontynuował Gróbarczyk.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powiedział także, że po ocenie projekt promu albo trafi bezpośrednio do stoczni albo "przejdzie poprawki, jeśli nie będzie się zgadzał z tymi założeniami".

"Jeśli chodzi o termin realizacji tego promu, to w połowie br. odbyła się konferencja wszystkich zainteresowanych stron wraz z konsorcjum projektowym, gdzie wszyscy zgodzili się z koniecznością zmiany tego terminu ze względu na zmiany projektowe, które zostały przyjęte do budowy tego promu" - powiedział Gróbarczyk.

Jak dodał, cena promu nie powinna odbiegać od "średniorynkowej na tego typu jednostki".

Poseł PO Arkadiusz Marchewka powiedział z kolei, że informacje Gróbarczyka potwierdzają w jego opinii, że położenie stępki pod prom "było tylko propagandową uroczystością na waszą polityczną potrzebę. Chcę to powiedzieć wprost, nie dzieje się tam praktycznie nic, bo hula wiatr w tym miejscu, gdzie ta stępka stoi i to nie jest tajemnicą" - dodał Marchewka.

autor: Kacper Reszczyński

 
+26 Podatnicy !
Trzymajcie się za kieszeń, nadchodzi Wielka Apokalipsa. Rezerwować bilety na dziewiczy rejs.
05 grudzień 2018 : 07:11 premium | Zgłoś
+26 Xx
Które biuro "projektuje" ten prom?
05 grudzień 2018 : 07:32 H. | Zgłoś
+19 prom
kancelaria Ministerstwa transportu
05 grudzień 2018 : 10:39 Andrzej B | Zgłoś
+37 Pan
Jak to było?
Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem pierwsze prace związane z budową sekcji Stocznia rozpocznie na przełomie 2017 i 2018 r; następnie w czerwcu 2018 r. rozpocznie się cykl pochylniany; w 2019 r. jednostka będzie gotowa do zwodowania, a na początku 2020 do przekazania armatorowi.

źródło:
https://www.portalmorski.pl/stocznie-statki/35840-szczegoly-budowy-promu-dla-pzb
05 grudzień 2018 : 07:41 Pete | Zgłoś
+17 ministerstwo prawdy
najśmieszniejsze jest to że : "ocena dokumentacji ma się zakończyć do końca tygodnia". Poziom ministra nie odbiega od przeciętnej PIS - którzy korzystając z niewiedzy lub pół-wiedzy Polaków serwuje im prawdy objawione które dla osoby z branży są zatrważające. Jako że projekt jest jeszcze nie GOTOWY w wymaganym zakresie, nie można go przedłożyć do akceptacji Towarzystwu Klasyfikacyjnemu. A samo zatwierdzanie dokumentacji nawet w trybie przyśpieszonym to proces długi, często i półroczny.
05 grudzień 2018 : 20:27 Premium | Zgłoś
+34 Prom
nazywać się będzie "DAR PODATNIKA".
05 grudzień 2018 : 08:05 Nick | Zgłoś
+29 Co to za bełkot?
"Trwa ocena dokumentacji związanej z budową promu dla PŻB" - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak dodał, ocena dokumentacji ma się zakończyć do końca tygodnia."Obecnie trwa ewaluacja przekazanych dokumentacji związanych z budową promu. Ten proces ma się zakończyć do końca tygodnia, zamykając ten pierwszy etap projektowania, który został przyjęty w harmonogramie."
"... po ocenie projekt promu albo trafi bezpośrednio do stoczni albo przejdzie poprawki, jeśli nie będzie się zgadzał z tymi założeniami".

Normalnie to się nazywa zatwierdzanie. Ale nic nie rozumiem. "Projekt promu trafi bezpośrednio do stoczni". To to jest projekt roboczy? Zatwierdzają roboczy? I to jest pierwszy etap projektowania? Gdzie jest PT? Gdzie jest towarzystwo klasyfikacyjne?
Nic tu się nie zgadza z normalnym projektowaniem i budowaniem statków.
Pan płaci, pani płaci. Społeczeństwo płaci.
05 grudzień 2018 : 08:13 Greg | Zgłoś
+22 Tere fere dudki
Podatnik beknie ciężką czkawką za te "ceny promu nie odbiegające od "średniorynkowej na tego typu jednostki"". Bełkot, bełkot, bełkot...
05 grudzień 2018 : 09:24 Pies _na_buraki | Zgłoś
+26 Polityka to tarzanie się w błocie
Tak to wygląda jak politycy wpychają, wpieprzają się w kompetencje inżynierów. Pełen, uśmiechu, radości i patriotycznej dumy, stojąc(nie klęcząc) czekam na kolejną narodową kluchę i katastrofę. W zasadzie to ona już się wydarzyła.
05 grudzień 2018 : 10:36 Kobuz | Zgłoś
+20 stępka
czy w projekcie uwzględniono stępkę zardzewiałą już?
05 grudzień 2018 : 10:58 rob | Zgłoś
+21 bla bla bla
W tym czasie w jakim oni robią sam projekt, każda ogarnięta stocznia produkowałaby już te statki w serii. Poziom żenady w tym przypadku sięgnął gwiazd.
05 grudzień 2018 : 11:01 Janusz biznesu | Zgłoś
+13 Waluta
Jak rozumiem, starym dobrym zwyczajem z PeeReLu, przewodniczący KC PiS ogłosi niebywały sukces planu 5 letniego dotyczącego budowy promu i poda o ile się lud pracujący i zrzucający na to cudo głupoty decydenckiej wzbogacił - zapewne walutą będą ukochane Ruble Transferowe.
05 grudzień 2018 : 17:34 Zgred z PRL | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter