Żegluga

W Opolu rozpoczął się dwudniowy, I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Tematem dyskusji specjalistów z różnych branż będą m.in. inwestycje na polskich rzekach, których celem jest przywrócenie im cech szlaków komunikacyjnych.

I Kongres Żeglugi Śródlądowej rozpoczął się w środę zamkniętymi dla publiczności obradami Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej i Grupy Roboczej Dunaj-Odra-Łaba. Na czwartek przewidziano otwarte spotkania przedstawicieli polskiego rządu, Wód Polskich, portów rzecznych oraz firm, dla których istotna jest problematyka rozwoju żeglugi śródlądowej.

"Przywrócenie polskim rzekom walorów wodnych szlaków transportowych to kwestia istotna nie tylko dla stoczni, przewoźników rzecznych czy portów. Planowane przez polski rząd inwestycje stworzą atrakcyjne korytarze komunikacyjne łączące północ Europy z południem, wpisując się w ideę 'trójmorza'. To także dobra wiadomość dla firm, które będą mogły w przyszłości uczestniczyć w inwestycjach związanych z regulacją rzek, ale i podmiotów szukających nowych dróg transportowych dla swoich towarów" - powiedział PAP Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W czwartek podczas kilku paneli omawiane będą m.in. możliwości finansowania inwestycji związanych z żeglugą śródlądową, organizacji przewozu towarów, możliwości polskich stoczni rzecznych i prowadzone oraz planowane w najbliższej perspektywie inwestycje w zakresie infrastruktury wodnej. Z udziałem ekspertów zostaną także poruszone kwestie włączenia polskich śródlądowych dróg wodnych do sieci TEN-T, stan prac nad programami dla Odry i Wisły oraz połączenia Dunaj-Odra-Łaba.

autor: Marek Szczepanik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter