Żegluga

We wtorek, 11 września, w Gdańsku odbyło się uroczyste podniesienie bandery na najnowszym nabytku gdańskiego przedsiębiorstwa holowniczego "WUŻ" Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. - nowoczesnym holowniku Atlas.   

Jest to ponad 24-metrowej długości holownik portowo-redowy, tylno-pędnikowy, o uciągu na palu sięgającym ok. 65 T i łącznej mocy napędu głównego ok. 2980 kW (4055 KM), projektu ASD 2411 z Damen Shipyards. W eksploatacji, w różnych rejonach świata, jest już 100 holowników zbudowanych według tego projektu od 2003 roku, a kolejnych 14 - w budowie lub zamówieniach.

Serię ASD 2411 od strony technicznej przedstawiliśmy w naszym wcześniejszym materiale: Atlas - nowy holownik WUŻ Gdańsk.   

Holownik Atlas (o stoczniowym numerze budowy 513407), jako częściowo wyposażony, został zbudowany w nowoczesnej wietnamskiej stoczni grupy Damen - Song Thu Co. w Da Nang, natomiast za wykończenie i doposażenie, rozruchy i próby morskie odpowiedzialna jest formalnie stocznia Scheepswerf Damen B.V., z Gorinchem w Holandii.

Atlas, po odbiorze przez gdańskiego armatora z holenderskiej stoczni, przybył do Gdańska 4 września br.

Uroczystość podniesienia bandery uzupełniona została o poświęcenie holownika. Wydarzenie miało miejsce przy nab. Ziółkowskiego w Gdańsku, w pobliżu siedziby Kapitanatu Portu i przedsiębiorstwa WUŻ, z udziałem licznie zgromadzonych gości - partnerów i klientów gdańskiej firmy holowniczej, przedstawicieli trójmiejskiej społeczności portowej i żeglugowej, a także mieszkańców Gdańska i entuzjastów spraw morskich.

Po części oficjalnej przedstawiono publiczności zgromadzonej na nab. Ziółkowskiego możliwe do pokazania na akwenie portowym możliwości manewrowe Atlasa. Pokaz sprawności, siły i zwrotności holownika zrobił duże wrażenie i zyskał powszechne uznanie widzów.

Inwestycje WUŻ Port and Maritime Services, spółki o formie własności akcjonariatu pracowniczego zatrudniającej ponad 200 osób, wymuszane są przez wzrost przeładunków w porcie Gdańsk i idący za nim wzrost liczby i wielkości zawijających do niego statków. Niecałe dwa lata temu flotę zasilił Herkules o mocy ok. 5050 kW (6772 KM) i uciągu na palu rzędu 84 tony. 

- Decyzja o zakupie holownika wpisuje się w dynamiczny rozwój portu. Mam nadzieję, że to zaspokoi oczekiwania zarządu Portu, pilotów, Kapitanatu Portu i wszystkich operatorów nabrzeży. To nie jest jednak nasze ostatnie słowo w sprawie modernizacji. Musimy zastąpić nasze najstarsze jednostki - powiedział podczas wtorkowej uroczystości Marek Wengrzyn, prezes WUŻ Port and Maritime Services.

Jak powiedział prezes Marek Wengrzyn Portalowi Morskiemu, kolejnej nowej jednostki we flocie WUŻ-u można się wstępnie spodziewać za około dwa lata.

PBS

Fot.: Piotr B. Stareńczak

Uroczystość podniesienia bandery na holowniku Atlas
Uroczystość podniesienia bandery na holowniku Atlas

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter