Żegluga

Katowicka firma, która ponownie nie została wybrana przez Urząd Morski w Słupsku na wykonawcę dokumentacji przebudowy umocnień brzegowych w Mielnie, poskarżyła się raz jeszcze do KIO. Spór dotyczy nieujawnienia przez konkurenta informacji o kosztach składających się na cenę oferty.

„Otrzymałem pismo z KIO o złożonym odwołaniu przez firmę, której oferty nie wybraliśmy. Procedura więc trwa. Wybrana przez nas firma nadal nie ujawnia danych dotyczących tego, jak zamierza wykonać zadanie za zaoferowaną cenę, którą konkurent uznaje za rażąco niską. Stoi na stanowisku, że to są dane wewnętrzne firmy. Na tym polega spór” – poinformował we wtorek PAP dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Włodzimierz Kotuniak.

W powtórzonym przetargu na wykonanie dokumentacji przygotowawczej - szacowanej na 54 mln zł inwestycji słupskiego Urzędu Morskiego w Mielnie - wybrano ponownie ofertę gdańskiej Terenowej Grupy Rzeczoznawców Stowarzyszenia Techników Wodnych i Melioracyjnych, Zespołu Rzeczoznawców i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych w Warszawie.

Urząd Morski w Słupsku dokonał, tak jak za pierwszym razem, wyboru spośród dwóch ofert złożonych w przetargu. Na sfinansowanie zamówienia zamierzał przeznaczyć ponad 1,8 mln zł. Wybrana oferta opiewa na blisko 583 tys. zł. Katowicka spółka chciała wykonać zadanie za ponad 1,3 mln zł.

Katowicka spółka poskarżyła się w czerwcu do KIO na wynik pierwszego przetargu. Jak wówczas powiedział PAP zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku Maciej Jeleniewski, złożyła ona odwołanie, uznając cenę, za którą wybrany wykonawca zobowiązał się wykonać dokumentację, za „rażąco niską". Jeleniewski dodał, że wybrany oferent nie chciał ujawnić danych, które tłumaczyłyby tak niską cenę, „zasłania się tajemnicą wewnętrzną, jednocześnie zapewniając, że za tę cenę wykona zadanie".

28 czerwca KIO wydała wyrok unieważniający rozstrzygnięcie przetargu. Urząd Morski w Słupsku powiadomił o tym na swojej stronie internetowej 20 lipca. Tego samego dnia powiadomił również o ponownym wyborze oferty złożonej przez gdańską Terenową Grupę Rzeczoznawców.

Na opracowanie dokumentacji przygotowawczej wykonawca będzie miał 95 dni od podpisania umowy. Podany w dniach termin nie uwzględnia częściowych odbiorów i czasu na ewentualne poprawki po uwagach, które mogą zgłaszać urzędnicy.

Urząd Morski w Słupsku jeszcze pod koniec tego roku planuje ogłosić przetarg w trybie "Zaprojektuj, wybuduj" na przebudowę wraz z rozbudową istniejącego systemu umocnień brzegowych w Mielnie. Inwestycję prawie 46 mln zł dofinansuje NFOŚiGW. Umowa w sprawie przyznania unijnej dotacji podpisano 28 lutego br.

W ramach inwestycji, która ma być gotowa do końca 2020 r., planowanych jest szereg prac ochronnych i ratunkowych. Wykonane zostaną trzy opaski brzegowe między 297,7 a 301 km wybrzeża. Planuje się również remont ostróg na wysokości Mielna (w tym włączonego do niego Unieścia) i Mielenka. W rejonie istniejącej Promenady Przyjaźni realizowane będą prace refulacyjne, czyli poszerzające plażę. Niewykluczone, że zakres tego ostatniego zadania zostanie rozszerzony. Projekt zakłada przeprowadzenie robót na odcinku 3,3 km.

Inwestycja ma zapewnić mieszkańcom i turystom korzystanie z szerokiej, piaszczystej, zadbanej i bezpieczniejszej plaży oraz promenady oraz ograniczyć negatywne skutki występowania ekstremalnych zjawisk meteorologicznych, w szczególności coraz silniejszych spiętrzeń sztormowych, związanych ze zmianami klimatu.

autor: Inga Domurat

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter