Żegluga

Rejs Niepodległości to wspaniała inicjatywa - marzyliśmy o tym, by nasza biała fregata mogła pełnić funkcję reprezentacyjną na świecie – powiedział PAP rektor Akademii Morskiej prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski. Ceremonia powitania uczestników Rejsu odbyła się w sobotę w Gdyni.

20 maja 2018 r. Dar Młodzieży wyruszy w rejs dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sobotnia ceremonia powitania uczestników rejsu miała miejsce na wydziale nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni.

Dar Młodzieży już wcześniej wyruszał w rejsy dookoła świata, choćby w latach 1987 – 1988” – powiedział w sobotę PAP rektor. Jak zaznaczył, tamten rejs pozostał w pamięci uczestników i organizatorów ze względu na brawurowy manewr, jakim było przepłynięcie pod mostem Harbour Bridge w Sydney. „Manewr ten, obserwowany przez ok. 2 miliony ludzi zgromadzonych na nabrzeżu, do dziś jest dowodem na kunszt polskich żeglarzy” – powiedział rektor.

Jak zaznaczył Zarębski, organizacja obecnego Rejsu Niepodległości wymagała sporego wysiłku i zaangażowania, zarówno ze strony Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, jak i Akademii Morskiej w Gdyni. Jego zdaniem, inicjatywa nie tylko zakończyła się sukcesem, ale też osiągnęła wysoką rangę. Na pokładzie statku wypłyną studenci Akademii Morskiej w Gdyni oraz laureaci konkursu Rejs Niepodległości. Dar Młodzieży zawinie do największych portów świata. W Panamie załoga statku weźmie udział w „Światowych Dniach Młodzieży”.

Dla uczczenia Rejsu Niepodległości na Skwerze Kościuszki w Gdyni w dniach 18-20 maja odbywa się szereg atrakcji dla mieszkańców miasta oraz przybyłych gości, m.in. koncert Grzegorza Hyżego, Natalii Szroeder i Justyny Steczkowskiej, pokazy Mappingu 4D i fajerwerków czy darmowe wejścia do gdyńskiego planetarium. 20 maja będzie miała miejsce oficjalna ceremonia pożegnania Daru Młodzieży z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Arkady Saulski

+6 Parodia
Dlaczego Rektor nosi czapkę kpt ż w marynarki handlowej????? ..trochę to przykre ...pan Rektor nawet nie jest świadomy co to znaczy być "masterem"
19 maj 2018 : 19:07 ... | Zgłoś
+2 no bo,
taka wisiała na wieszaku w sekretariacie akademickiego rektoratu :-)
20 maj 2018 : 12:14 x | Zgłoś
+1 2014
Nie pisaną regułą na AM Gdynia jest używanie "epoletów" morskich.......ale czy dobra to nie mi oceniać.
20 maj 2018 : 17:52 Master Mariner | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter