Żegluga

Należy wykorzystać dobry czas dla gospodarki morskiej, z jakim mamy obecnie do czynienia – powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister uczestniczył w sobotniej ceremonii powitania uczestników Rejsu Niepodległości w Gdyni.20 maja 2018 r. Dar Młodzieży wyruszy w rejs dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sobotnia ceremonia powitania uczestników rejsu miała miejsce na wydziale nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni. Jak zaznaczył Gróbarczyk, obecny rejs jest nie tylko wydarzeniem mającym na celu uświetnienie stulecia niepodległości Polski, ale też nawiązaniem do wyprawy z 1934 roku, kiedy w podobny rejs dookoła świata wypłynął Dar Pomorza.

Jak wskazał minister, rejs Daru Młodzieży ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale i dyplomatyczne. „Będzie miała miejsce cała seria spotkań - moich i moich ministrów - z ministrami innych państw i nawiązanie daleko idącej współpracy na rzecz gospodarki morskiej” – powiedział PAP Gróbarczyk. Jak zaznaczył minister, Rejs Niepodległości pozwolić ma na stworzenie ponadnarodowego sojuszu na rzecz gospodarki morskiej. „Mamy dzięki rejsowi doskonałą okazję ku temu, by w państwach całego świata przyjmować na Darze, a więc na polskiej ziemi, tamtejszych ministrów - co tym samym bardzo podnosi rangę zarówno rejsu, jak i tych spotkań” – mówił PAP.

„Polska zawsze była zwrócona w kierunku morza, choć czasem pojawiały się złe wiatry, burze hamowały ten zwrot. Mam jednak nadzieję, że mamy to za sobą, wracamy do chlubnych tradycji” – powiedział Gróbarczyk, nawiązując do działalności swojego resortu.

Na pokładzie statku wypłyną studenci Akademii Morskiej w Gdyni oraz laureaci konkursu Rejs Niepodległości. Dar Młodzieży podczas rejsu zawinie do największych portów świata, w tym do Kopenhagi, Dakaru, Kapsztadu czy Singapuru, w których odbędą się wydarzenia promujące Polskę. W Panamie, załoga statku weźmie udział w „Światowych Dniach Młodzieży”.

Arkady Saulski

+12 ciekawe
Jeśli teraz jest dobry czas dla gospodarki morskiej..to chyba żyjemy w innym świecie niż pan minister . Stocznie są zamykane - brak zamówień... frachty tak niskie ze firmy shippingowe balansują na granicy opłacalności , dodatkowo zaczyna paliwo drożeć....Na horyzoncie wojny handlowe....no ale co mechanik może widzieć o shippingu....i gospodarce morskiej.
19 maj 2018 : 19:01 ... | Zgłoś
-1 ZnaFca
Elektryk specjalista od wózków był Prezydentem Najaśnieiejszej , aktor Reagan i co ? Szkoła daje podstawy reszta zależy od osobowości . Wierzę w tego faceta i . . . jadę na otwarcie stopnia Malczyce . Hurrra ! Wreszcie ruszyło ! /ja - absolwent TŻŚ we Wrocławiu , PSM w Szczecinie z ponad 20 letnią praktyką na morzu i 18 lat we własnej firmie . . . też mechanik - starszy / Pozdrawiam wszystkich zazdrośników którym wżyciu nie wyszło !
21 maj 2018 : 13:52 JACEK Mandaryna | Zgłoś
+13 Nastepny
Następny oderwany od rzeczywistości. Żyjący w świecie złudzeń i marzeń, napędzanych przez niczym nieuzasadnioną propagandę. Bez choćby elementarnego zrozumienia dla ekonomii i podstaw na jakich musi opierać się gospodarka, także morska. Źle wróży Polsce Morskiej, jeśli rządzą nią ludzie o takiej wiedzy (a właściwie jej braku). Porażające.
19 maj 2018 : 19:28 Gryf | Zgłoś
-16 Pisanie głupot jest tu karane minusami
no i załapałeś się
19 maj 2018 : 20:34 Kapitan Igloo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter