Żegluga

Jacht biorący udział w wokółziemskich regatach Volvo Ocean Race zderzył się z niewielkim statkiem rybackim. Jednego z członków łodzi nie udało się uratować. 

Jacht amerykańsko-duńskiej załogi Vestas 11th Hour Racing uderzył w statek rybacki w sobotę około 2 nad ranem czasu lokalnego niedaleko Hongkongu, kilkadziesiąt kilometrów od mety kolejnego etapu regat. Na jego pokładzie znajdowała się 10-osobowa załoga. Jeden ciężko ranny mężczyzna został przetransportowany helikopterem do szpitala. Niestety, około 6.30 czasu lokalnego poinformowano o jego śmierci. Resztę załogi podjął na pokład znajdujący się w pobliżu statek. 

Żeglarzom biorącym udział w regatach nic się nie stało, ale zostali zmuszeni do wycofania się z wyścigu. Mimo uszkodzenia poszycia lewej części dziobowej kadłuba, jacht zdołał dopłynąć do mety bez wsparcia. Trasa Melbourne-Hongkong była czwartym etapem wyścigu. 

To nie pierwszy śmiertelny wypadek związany z regatami Volvo Ocean Race. W 2006 roku holenderski żeglarz Hans Horrevoets wypadł za burtę jachtu ABN AMRO Two, mężczyzny mimo reanimacji nie udało się uratować. Do tragedii doszło także podczas inauguracyjnego rejsu w latach 1973-74, podczas którego za burtę wypadło trzech zawodników.

Volvo Ocean to najtrudniejsze profesjonalne zawody sportowe na świecie. 22 października rozpoczął się pierwszy, 700-milowy etap regat - z Alicante do Lizbony, w którym wystartowały niemal 20-metrowe jachty o najwyższym zaawansowaniu technologicznym na świecie. Żeglarze płyną nową trasą prowadzącą przez cztery oceany i 11 największych miast na pięciu kontynentach. To najdłuższa trasa w historii - 45 000 mil morskich. 12 500 mil morskich prowadzi przez m.in. Ocean Południowy i wokół Antarktydy, a poza Alicante i Lizboną, na trasie także: Kapsztad, Melbourne, Hongkong, Kanton, Auckland, Itajaí, Newport, Cardiff, Goteborg i Haga, w której odbędzie się wielki finał.

Volvo Ocean Race odbywają się co trzy lata od 1973 roku, wcześniej pod nazwą "Whitbread Round The World Race". Zamiary ich zorganizowania ogłoszono w Londynie, w maju 1972 roku. Ponad rok później, 8 września 1973 roku na starcie czteroetapowych regat ustawiło się łącznie 18 jachtów z Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, a także dwa z Polski: 18-metrowy Otago i 14-metrowy Copernicus. Załogi wypłynęły z Portsmouth przez Kapsztad, Sydney, Rio de Janeiro i ponownie do Portsmouth.

Warto dodać, że jacht Otago dowodzony był wówczas przez jednego z najsłynniejszych gdańskich żeglarzy kpt. Zdzisława Pieńkawę. Wraz z załogą: Witoldem Ciecholewskim, Zygmuntem Choreniem, Bohdanem Berggrünem, Iwoną Pieńkawą, Kazimierzem Kurzydło, Edwinem Trzosem, Stanisławem Jakubczykiem i Adamem Michelem, przepłynął 29549 mil morskich w czasie 203 dni i 22 godzin, i zajął tym samym 13-ste miejsce. 

Copernicus dowodzony przez kpt. Zygfryda Perlickiego zajął 11. miejsce. Załogę stanowili: Zbigniew Puchalski, Bogdan Bogdziński, Ryszard Mackiewicz, Bronisław Tarnacki.

AL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter