Stocznie, Statki

W miniony wtorek, tj. 31 października br. w stoczni Crist SA w Gdyni miała miejsce uroczystość cięcia blach na budowę jednokadłubowego statku o numerze roboczym NB320, przeznaczonego dla armatora Ulstein Verft. Budowana jednostka będzie służyła do obsługi farm wiatrowych. 

Statek ten został zaprojektowany tak, aby spełnić ogólne wymagania branży wiatrowej, umożliwiając transport personelu, ładunków, paliwa olejowego, wody w zbiornikach, części zamiennych oraz innych ładunków pod i na pokładach otwartych. Jego napęd będzie elektryczny, wspomagany energią bateryjną. Eksploatacja statku pozwoli na osiągnięcie zerowej emisji, dzięki hybrydowemu napędowi akumulatorowemu i wykorzystaniu paliwa metanolowego. System ładunkowy został zaprojektowany tak, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz sprawną operację załadunku i rozładunku statku. Kształt kadłuba zoptymalizowano pod kątem osiągnięcia wyników w zakresie zużycia paliwa, zwrotności, prędkości, stabilności, ładowności i wykorzystania energii.

Wykorzystuje on technologię Ulstein Twin X-Stern, która obejmuje ostrzejsze linie kadłuba i eliminację płyty pawęży, poprawiając funkcjonalność poprzez lepsze utrzymanie położenia statku, redukcję wpływu fal, zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa w trudnych warunkach.

Statek został zoptymalizowany pod kątem efektywności pracy techników i przemieszczania ładunku na pokładzie, minimalizując konieczność ręcznego przenoszenia ładunków, narzędzi i części zamiennych. Jego całkowita długość wynosi 89,6m, a szerokość 19,2m.

Ulstein Verft jest stałym klientem stoczni, a nasza długoletnia owocna współpraca widoczna jest w liczbie zrealizowanych projektów. Ulstein ma patent na wyjątkowy kształt dziobu i rufy, z którym Crist SA ma duże doświadczenie. Stocznia od lat pracuje zgodnie z ich standardami, co pozwala na kontynuowanie współpracy i budowanie kolejnych jednostek - informuje w komunikacie stocznia Crist SA.

Współpraca między stocznią, a tym armatorem rozpoczęła się w roku 2013 od projektu NB301. Wspólnie ukończono już 16 projektów.

rel (Crist SA), AL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter