Stocznie, Statki

Strażak-28 uroczyście dołączył do floty Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. We wtorek, 6 grudnia w Szczecinie ochrzczono statek i podniesiono na nim biało-czerwoną banderę.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Grzegorz Witkowski - wiceminister infrastruktury, Zbigniew Bogucki – wojewoda zachodniopomorski, Wojciech Zdanowicz – dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Dariusz Jaguszewski – członek Zarządu Remontowa Shipbuilding SA, Krzysztof Urbaś – prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Grzegorz Pettke – dyrektor pionu okrętowego Polskiego Rejestru Statków oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Matką Chrzestną statku została Wiesława Drzazga, małżonka emerytowanego wiceprezesa ds. infrastruktury w ZMPSiŚ SA Kazimierza Drzazgi zaangażowanego w projekt zakupu nowego statku dla Spółki.

To bardzo dobry dzień nie tylko dla gospodarki morskiej. Od dzisiaj Strażak-28 będzie służył naszym strażakom, aby w fachowy i bezpieczny sposób mogli dbać o bezpieczeństwo żeglugi na tym akwenie – mówił Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury.

Strażak-28 będzie wykonywać m.in. działania związane z ochroną przeciwpożarową przy przeładunkach, transporcie materiałów niebezpiecznych przez zbiornikowce przewożące gazy i ciecze łatwopalne, wymagające asyst jednostki pożarowej oraz zadań związanych z ratownictwem i bezpieczeństwem pracy portu. To nowoczesna jednostka pożarnicza o długości 29,2 m, szerokości 10,47 m, z uciągiem na palu 45 t, wyposażona w dwie pompy FiFi o mocy 2700 m3/h każda.

Cieszę się, że nowa jednostka dla naszych portów powstała w Trójmieście i będzie służyć na Pomorzu Zachodnim. Dzisiaj ten rozwój w gospodarkę morską i w sferę bezpieczeństwa naszego państwa staje się namacalny – mówił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

To bardzo ważny dzień dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Ostatnie czasy pokazały, jak ważnym organizmem są porty morskie, jak istotnym są ogniwem w całości łańcuchów logistycznych i dlaczego muszą pozostać bezpieczne. To one właśnie gwarantują nam ciągłość pracy i produkcji. (…) Ich bezpieczeństwo zapewnią nowoczesne jednostki – mówił Krzysztof Urbaś, prezes ZMPSiŚ SA.

Tego typu uroczystość jest zawsze dobrym pretekstem do złożenia podziękowań. W imieniu wszystkich Stoczniowców, Zarządu i firm, które pracowały z nami przy realizacji tego projektu, chciałbym podziękować Zarządowi ZMPG SA za zaufanie. (…) Jesteśmy autentycznie bardzo dumni z tego statku. Ktoś mógłby powiedzieć, że to niecałe 30 metrów, ale nie wielkość kadłuba decyduje o tym, jak skomplikowany jest obiekt, jak wiele funkcji jest w stanie spełnić i jak nowoczesne jest jego wyposażenie – mówił Dariusz Jaguszewski, członek Zarządu Remontowa Shipbuilding SA.

Dla nas wodowanie statku to jak narodziny dziecka, podniesienie bandery to jak jego chrzest. Dzisiaj rozstajemy się z tą jednostką, ale wiem, że przekazujemy ją w dobre ręce, w ręce załogi wysoce profesjonalnej, ale jednocześnie ludzi, którzy podchodzą do często niebezpiecznych zadań z wielką pasją. Życzę Wam, abyście zawsze bezpiecznie wracali z morza i chętnie na nie wracali - dodał.

AL

Fot.: ZMPSiŚ SA

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter