Stocznie, Statki

W czwartek, 20 czerwca o godzinie 16:00, spod głównego wejścia do 100czni (ul. Jerzego Popiełuszki 5) rozpocznie się spacer z przewodniczką trasą procesu produkcji statków w Stoczni Gdańskiej i zaangażowanych w nią kobiet. Jak daleko sięga ich historia w tej branży? Kiedy pierwsza absolwentka opuściła Wydział Budowy Okrętów?

Nie będzie to jednak tylko spacer herstoryczny, ale także opowieść o współczesności - o tym, gdzie dziś można spotkać kobiety w przemyśle morskim, z jakimi wyzwaniami się spotykają. Przewodniczką będzie Anna Miler, która od 8 lat bada historię kobiet pracujących w Stoczni Gdańskiej, a obecnie zgłębia realia pracy kobiet w branżach morskich.

Dzień później, 21 czerwca o godz. 17:00 w 100czniowym kontenerze (Starter w 100czni) odbędzie się spotkanie dla kobiet uczestniczących w procesie budowania statków i szerzej – związanych z branżą stoczniową i morską, studentek, uczennic. Będzie to okazja do rozmowy w nieobowiązującej atmosferze o wyzwaniach, przed którymi stają i o tym, w jaki sposób zachęcać dziewczęta i kobiety do podejmowania pracy w przemyśle stoczniowym i morskim, a także, jak wspierać rozwój zawodowy tych, które już tam pracują.

Dlaczego to ważne? Jak piszą organizatorki akcji „Dziewczyny na Politechniki” na stronie projektu: Nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie i w tym kierunku zmierza Europa i Polska. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia. Absolwentki kierunków technicznych i ścisłych muszą mieć swój wkład w tworzenie nowych rozwiązań w obszarze naukowo-technologicznym, bo ich potencjał i kreatywność są istotne dla innowacyjności kraju. Kobiety w Polsce są statystycznie lepiej wykształcone niż mężczyźni, choć rzadziej decydują się na kształcenie w kierunkach technicznych. Kiedy nie podejmują aktywności zawodowej, nie dzielą się swoją wiedzą, nie awansują mimo odpowiednich kompetencji, ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany.

We wspieraniu kobiet w branży morskiej angażują się organizacje rządowe, pozarządowe i firmy. Organizacja Maritime UK za jedno ze swoich kluczowych działań postawiło sobie wyrównywanie szans kobiet pracujących w sektorze morskim poprzez między innymi: prowadzenie bazy speakerek na konferencje, do paneli dyskusyjnych itd., „wypożyczanie” wolontariuszek – ekspertek z branży, które biorą udział w rozmowach kwalifikacyjnych zapewniając większą różnorodność zespołów prowadzących rekrutacje, warsztaty z publicznego przemawiania.

Spacerem i spotkaniem zapowiadamy zaplanowany na drugą połowę roku projekt Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter mający na celu wspieranie kobiet w branży stoczniowej i morskiej.

rel (Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości I Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter