Stocznie, Statki

W stoczni NASSCO (National Steel and Shipbuilding Company) należącej do General Dynamics doszło w piątek, 13 lipca do niekontrolowanego zalania suchego doku ze statkiem w budowie - okrętem logistycznym dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Chodzi o USNS Miguel Keith, nową ekspedycyjną bazę morską (Expeditionary Sea Base, ESB). Jak informuje portal gCaptain, nikt nie został ranny, a stan nowo budowanej jednostki jest nadal oceniany. Za przyczynę zalania doku uznaje się, nieoficjalnie, awarię (zniszczenie, przez poddanie się naprężeniom) bramy dokowej.

Okręt uniósł się z kilbloków (uzyskał pływalność), a jednocześnie został częściowo zalany (woda wdarła się przez otwory technologiczne pozostawione w poszyciu, służące procesowi budowy i wyposażania okrętu). Okręt jest teraz w "stabilnym i bezpiecznym stanie" - podano w oficjalnym komunikacie stoczni po wypadku, co potwierdziła także rzecznik prasowa Naval Sea Systems Command - Colleen O’Rourke.

USNS Miguel Keith (ESB 5) będzie piątym statkiem klasy Montford Point. W styczniu tego roku odbyła się ceremonia położenia stępki, a w czerwcu spółka poinformowała o umieszczeniu w doku ostatniej sekcji statku. 

Do klasy statków Montford Point należą USNS Montford Point (T-ESD 1) i USNS John Glenn (T-ESD 2). Pierwszy z serii ESB - USS Lewis B. Puller (ESB 3), został dostarczony do floty USNS w 2015 r., ale w sierpniu 2017 r. oddano go do eksploatacji jako statek USS w Bahrajnie. W październiku ochrzczony został USNS Hershel "Woody" Williams  (ESB 4).

NASSCO (National Steel and Shipbuilding Company) z siedzibą w San Diego jest jedną z głównych stoczni realizujących budowy okrętów dla rządu USA.

AL

Zalanie doku w NASSCO

 

Materiał video nagrany po wypadku przez jedną z regionalnych stacji TV

Video: USNS Hershel "Woody" Williams płynie do ostatecznego odbiorcy

Zalanie doku w NASSCO
+4 Piątek trzynastego?
Piątek trzynastego? Na szczęście nikt nie ucierpiał!
14 lipiec 2018 : 21:08 maciuskowiec12342 | Zgłoś
+1 Kapitalizm
Cytat: "W styczniu tego roku odbyła się ceremonia położenia stępki, a w czerwcu spółka poinformowała o umieszczeniu w doku ostatniej sekcji statku" Haha akurt ktoś w to uwierzy. Nawet u nas w polsce tak szybo nie buduje się statków, co tam dopiero gdzieś w ameryce. Pewnie znowu jakieś kapitalistyczne malwersacje.
15 lipiec 2018 : 08:39 Kobuz | Zgłoś
0 2 + 3 Montford Point class
Pozwolę sobie na drobne wtrącenie.
Pierwsza i druga jednostka z serii ,mimo, ze powstały na tej samej platformie były jednostkami do współpracy z poduszkowcami.
Kazdy dokował 3 jed klasy LCAC. Wersja 3,4,5 maja 4 lądowiska + hangar.
Prawdopodobnie pierwszy kosztował 500 mln $. Zmiana koncepcji koszty podniosła.
Mieczyslaw
16 lipiec 2018 : 19:32 Mieczysław | Zgłoś
0 Dubai
Warto wspomnieć, że podobny wypadek wydarzył się w 2002 w stoczni remontowej Dubai Dry Docks. Wtedy poszła taka fala, że dok zalał się w kilka minut. Zginęło ponad 20 pracowników stoczni. Całe szczęście, że teraz zakończyło się bez ofiar w ludziach.
17 lipiec 2018 : 10:12 Claus | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter