Stocznie, Statki

Król Niderlandów Wilhelm Aleksander wraz z królową Maksymą odwiedzili stocznię Damen Shiprepair Curaçao. Królewska para mogła przyjrzeć się dwóm nowym dokom pływającym, które zostaną wprowadzone do eksploatacji we wrześniu br.

Oba doki zostały dostarczone na ciężarowcu Xin Guang Hua do Port of Willemstad w Curaçao 26 kwietnia br. Większy z nich to dok o długości 230 metrów i szerokości 45 metrów dla zbiornikowców i innych jednostek pływających typu Panamax. Natomiast mniejszy, o długości 108 metrów i szerokości 23 metrów, przeznaczony jest dla wszelkiego rodzaju holowników i łodzi roboczych. Przypomnijmy, że rozładunek w Zatoce Santa Anna (Santa Anna Bay, kanał o długości ponad 1 km i szerokości do 1000 metrów, położony na wyspie Curaçao, pomiędzy Willemstad, Punda i Otrobanda) był opóźniony z powodu bardzo silnego wiatru. Początkowo złe warunki pogodowe uniemożliwiały także bezpieczne przejście ciężarowca o nośności 98 000 t pod mostem Queen Juliana Bridge. Wpłynięcie jednostki odbyło się dnia następnego, co spotkało się z dużym rozczarowaniem osób, które wcześniej zebrały się specjalnie, aby podziwiać tę spektakularną przeprawę.

Nowe, pływające doki stanowią istotną inwestycję infrastrukturalną stoczni, która pozytywnie wpłynie na lokalną gospodarkę.

Królewską parę po terenie stoczni oprowadził później Lodewijk Franken - dyrektor zarządzający Damen Shiprepair Curacaao. - Głównymi tematami rozmów były szkolenia, edukacja i inwestycje, które mają zwiększyć zdolność produkcyjną stoczni - mówi Franken. - Jesteśmy dumni, że para królewska poświęciła nam czas - to jeszcze większy impuls do dalszego rozwoju – dodał.

rel (Damen Shipyards Group)

Fot., video: Damen Shipyards Group

Poniżej materiał filmowy prezentujący transport doków pływających do stoczni w Curaçao:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter