Stocznie, Statki

Rząd konsekwentnie realizuje program inwestycyjny w gospodarkę morską – powiedział w piątek w Szczecinie wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski. Podkreślił, że rząd uczynił ją jednym filarów polityki gospodarczej.

Jak powiedział dziennikarzom Witkowski, "po latach zastoju i odwracania się od morza PiS i rząd konsekwentnie odbudowuje potencjał stoczniowy, dostępność do polskich portów, wspiera rybołówstwo oraz te strategiczne i kluczowe projekty, jak np. przekop przez Mierzeję Wiślaną i budowę Portu Centralnego w Gdańsku, które zwiększą potencjał państwa polskiego na Bałtyku".

"Skala wielomiliardowych inwestycji finansowanych nie tylko z funduszy unijnych, ale przede wszystkim z budżetu państwa, czyli skierowanie strumienia pieniędzy rządowych na gospodarkę morską świadczy o tym, że to nie są czcze słowa" – podkreślał Witkowski. "Rząd PiS konsekwentnie realizuje program inwestycyjny w gospodarkę morską, którą uczynił jedną z gałęzi i filarów swojej polityki gospodarczej" – mówił.

Zdaniem wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca ostatni rok był świetnym dla gospodarki morskiej na Pomorzu Zachodnim.

"To jest rekordowy rok dla szczecińskiego portu, jeśli chodzi o przeładunki i inwestycje. To jest wreszcie pierwszy po wielu latach świetny rok dla Polskiej Żeglugi Morskiej z bardzo dobrym wynikiem finansowym z ponad stumilionowym zyskiem. To jest świetny rok dla urzędu morskiego, który przygotowuje i wdraża inwestycje za ponad 1,7 mld zł" – wyliczał Hinc.

Uczestnicy konferencji wymieniali także m.in. pogłębienie do 12,5 m toru wodnego ze Świnoujścia do Szczecina. Za miesiąc ma być znany wykonawca inwestycji. Jak wielokrotnie podkreślali przedstawiciele branży morskiej, pogłębienie toru poprawi możliwości przeładunkowe szczecińskiego portu

Z kolei poseł PiS Krzysztof Zaremba odniósł się do kwestii budowy w Stoczni Szczecińskiej promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. "Budowa promu trwa. Zasadniczą jej częścią jest wykonanie projektów technicznego i wykonawczego; ten proces dobiega końca. Po tym można przystąpić do zamawiania części, blach, cięcia itd. To jest cały proces technologiczny" – powiedział Zaremba. "Pytanie o termin, to jest pytanie do stoczni i do inwestora. Ja myślę, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy zobaczycie państwo twarde prace na pochylni w stoczni" – powiedział Witkowski dopytywany o konkretne daty. 

autor: Kacper Reszczyński

+23 Po co?
Po co było kłaść tę stępkę rok temu? Można było spokojnie poczekać, nic by się nie stało. A tak jest śmiech na sali.
18 maj 2018 : 12:27 Mokrzycki | Zgłoś
+16 Mateusz, wajchę przełóż
Twarde prace. Twardzi faceci. Jaja na twardo.
18 maj 2018 : 19:47 P-11 | Zgłoś
+16 Dojrzewanie Zaremby
Zaremba, choć z trudem, zaczyna pojmować, ze budowa statku jest procesem żmudnym i wymagającym zachowania pewnej kolejności działań.Dzisiaj już wie, że aby rozpocząć kładzenie stępki i palenie blach, trzeba wykonać projekt klasyfikacyjny, a po jego zatwierdzeniu, opracować projekt roboczy wraz z częścią traserską.Potrwa to jeszcze co najmniej do grudnia 2018, choć wg Zaremby proces ten dobiega końca.
Cały ten proces projektowy musi być poprzedzony zawarciem przez strony kontraktu, ze sprecyzowaną ceną i terminem dostawy statku.
Ale ten drobny szczegół do dzisiaj jest kwestią otwartą, bo przecież kasa na budowę promu pójdzie z kiesy podatnika.
18 maj 2018 : 20:01 wodnik | Zgłoś
+3 Twarda praca czy twarde lądowanie??
Juz stoi twarda stępka i nic wiecej nie widać bo poseł resztę zasłania.
19 maj 2018 : 14:56 Ciekawski | Zgłoś
+16 Oderwanie
Wiara w hasła, chęci i doniesienia prasowe, oraz totalne oderwanie od realiów są porażające. I pomyśleć, że rządzą nami ludzie którzy nie dostrzegają realnej sytuacji, a jedyne na czym się opierają, to propaganda. To musi piep.... i to z hukiem. Niestety, bo będzie to kosztem Polski Morskiej.
18 maj 2018 : 20:52 Gryf | Zgłoś
+6 Prom
Przemaluja i będzie
19 maj 2018 : 18:33 Copernikus | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3118 4.399
EUR 4.6456 4.7394
CHF 4.6682 4.7626
GBP 5.2689 5.3753

Newsletter