Stocznie, Statki

Duża dokowa suwnica bramowa w stoczni remontowej Damen Shipyard w Schiedam (Rotterdam) przewróciła się pod naporem huraganowego wiatru 3 stycznia 2018 r. między godz. 03:00, a 03:45. Na szczęście nikt nie został ranny w wypadku.

Straty materialne są poważne, mimo, że suwnica szczęśliwie legła w kierunku bramy dokowej. Gdyby upadła w drugą stronę, zniszczyłaby lub poważnie uszkodziła przechodzący w suchym doku, od sierpnia 2017 r., przebudowę statek do instalacji morskich elektrowni wiatrowych Aeolus.

Dyrektor Durk-Jan Nederlof van Damen Shiprepair & Conversion szacuje, że straty związane z samym zniszczeniem suwnicy wynoszą od 10 do 20 mln euro. Do tego trzeba doliczyć koszty usunięcia powalonej konstrukcji i utratę przychodów spowodowanych przez wypadek. 

Suwnica padła pod naporem wiatru, mimo, że - jak zapewnia stocznia - była na hamulcach i właściwie zabezpieczona przed spodziewanym sztormem. Jedna z nóg suwnicy oraz dźwigar spadły do niecki doku. Była to suwnica mniejsza niż znana z byłej Stoczni Gdynia - obecnie stoczni Crist SA (suwnica doku SD2), ale i tak pokaźnych rozmiarów.

Usuwanie pozostałości suwnicy i uszkodzonych konstrukcji zajmie jeszcze przynajmniej 3-4 tygodnie.

Przewiduje się, że mini przynajmniej rok, zanim stocznia remontowa Damen w Schiedam osiągnie w pełni poziom zdolności produkcyjnych sprzed wypadku. W międzyczasie suwnica będzie zastąpiona wynajmowanymi żurawiami. 

PBS

Fot.: Durk-Jan Nederlof, Damen Shiprepair & Conversion

Suwnica stoczni w Schiedam po upadku
Stocznia Damena w Schiedam z suwnicą, która niedawno uległa zniszczeniu.

Upadek suwnicy zarejestrowany przez TV przemysłową:

Suwnica w akcji przed wypadkiem:

Suwnica stoczni w Schiedam po upadku Stocznia Damena w Schiedam z suwnicą, która niedawno uległa zniszczeniu.Stocznia Damena w Schiedam z suwnicą, która niedawno uległa zniszczeniu.
0 Suwnica
Podobny wypadek miał miejsce w latach 90-tych w stoczni Gnynia na doku SD2
11 styczeń 2018 : 11:48 Zbigniew Langkafel | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter