Stocznie, Statki

Morska Stocznia Remontowa Gryfia wybuduje cztery lodołamacze, które będą przeznaczone do pracy na Dolnej Wiśle – poinformowała w piątek Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Jednostki mają trafić do floty Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku pod koniec 2021 r.

W ramach podpisanej w piątek umowy MSR Gryfia ma zbudować 3 lodołamacze liniowe oraz 1 jednostkę czołową. „Lodołamacz czołowy będzie przeznaczony do rozbijania grubej pokrywy lodowej i wyłamywania rynien w lodzie, natomiast lodołamacze liniowe posłużą do rozdrabniania pokruszonego lodu i poszerzania rynny wyłamanej przez lodołamacze czołowe oraz jej wyłamywania w obszarze niedostępnym dla lodołamacza czołowego” - czytamy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Stocznia Gryfia zobowiązała się w umowie do zaprojektowania, wybudowania i wyposażenia jednostek prototypowych, które po próbach w sezonie zimowym, mają zostać produkowane jako jednostki seryjne. Wszystkie lodołamacze zostaną wybudowane w zakładzie w Szczecinie.

Wszystkie lodołamacze mają jednocześnie pełnić funkcję holowników oraz jednostek ratowniczych. „Lodołamacze będą przystosowane do pełnienia funkcji statków pożarniczych poprzez przyłącze dla zasilania instalacji obiektu gaszonego oraz funkcji zwalczania rozlewów ropopochodnych poprzez możliwość zainstalowania na pokładzie bębna z zaporą” - napisano w komunikacie.

Sześcioosobowa załoga lodołamaczy będzie miała do dyspozycji pomieszczenia mieszkalne i socjalne.

Jak informuje Polska Grupa Zbrojeniowa budowa lodołamaczy będzie dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zakładany termin realizacji zamówienia to czwarty kwartał 2021 r.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku obecnie dysponuje 5 lodołamaczami. Jednostki Tygrys, Orka, Foka, Żbik oraz Rekin mają od 24 do 31 lat. Jak podkreśla Polska Grupa Zbrojeniowa „budowa czterech nowych jednostek stanowi część programu odnowienia flotylli lodołamaczy w całej Polsce”.

Morska Stocznia Remontowa Gryfia ma na swoim koncie budowę podobnych jednostek. W 2014 r. lodołamacze Stanisław i Andrzej zostały przekazane do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

mzb/ son/

+2 Funkcja pozarnicza
Zastanawia mnie funkcja pozarnicza. Dlaczego nie ma byc pompy i odpowiedniej wydajnosci tylko przylacze...
29 wrzesień 2017 : 18:47 Edeky | Zgłoś
+16 Projekt
Czy w końcu powstaną nowoczesne lodolamacze, wg projektu na miarę dzisiejszych czasów i istniejących rozwiązań technicznych? Czy może znów powstaną kolejne, muzealne Andrzeje i Stanisławy niewiele różniące się o jednostek z lat 70? Przecież to wstyd dla polskich projektantów i stoczniowców budować tak archaiczne jednostki. Świat i technika poszły daleko do przodu, a to co ostatnio zbudowała Gryfia pokazuje, że od 40 lat stoimy w miejscu.
30 wrzesień 2017 : 07:37 Barkarz | Zgłoś
-2 Projekt
Dlaczego muzealne? Czy znasz może projekt, wiesz jakie jest wyposażenie jednostki, jakie napędy itp? Czy może tak sądzisz po wyglądzie zewnętrznym? A wiadomo wygląd to kwestia gustu.
03 październik 2017 : 11:25 Ja | Zgłoś
+1 Promy
To i tak lepszy pomysł, niż budowanie Promów. Mam nadzieję, że Ktoś decyzyjny przemyśli temat i skieruje na właściwe tory.
Pomysły rządowe są dobre, ale wykonanie na obecną chwilę fatalne.
01 październik 2017 : 07:35 Mirosław | Zgłoś
-4 Budowy
To dobry pomysł by odbudowę przemysłu stoczniowego zacząć od tych małych statków. Kolejnymi krokiem powinna być budowa 2 dużych promów dla Świnoujścia dla żeglugi poprzecznej (budowę tunelu za miliard złotych by połączyć dwie dzielnice 37 tys. miasteczka uważam za totalny brak gospodarności). Oczywiście z silnikami na gaz. I wtedy, mając już takie doświadczenie, rozpoczęcie budowy promów morskich dla PŻM , PŻB i innych byłaby czymś racjonalnym.
01 październik 2017 : 08:24 ssszymek | Zgłoś
+1 Na poważnie?
Ty tak na poważnie, czy może to głos jakiejś młodocianej ofiary propagandy sukcesu, bez podstawowej wiedzy?
02 październik 2017 : 06:52 SSN | Zgłoś
+1 Na poważnie.
Starcze, przepraszam, że tak się zwracam, ale jeśli krytykujesz czyjąś wypowiedź, to skup się i spróbuj pomyśleć co ci się nie podoba i to opisz. Oczywiście jeśli nie przekracza to twoich możliwości.
02 październik 2017 : 08:05 ssszymek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter