Rybołówstwo

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC w naszym kraju.

MSC działa w Polsce od 2013 roku. W tym czasie wielkość produkcji przetwórstwa rybnego w naszym kraju wzrosła o ponad 38 proc., a sprzedaż certyfikowanych produktów zaliczyła blisko 14-krotny wzrost. Wraz z rozwojem branży zmieniała się również świadomość dotycząca wpływu rybołówstwa na planetę i ekosystemy morskie. MSC odegrało w tym zakresie kluczową rolę, poprzez program certyfikacji produktów w łańcuchu dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz tworzenie programów edukacyjnych wpływających na decyzje zakupowe konsumentów. Niebieski certyfikat MSC umieszczony na produktach rybnych i owocach morza – gwarantujący, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk – jest już rozpoznawalny wśród blisko 1/3 Polaków (32 proc.) i cieszy się ich dużym zaufaniem.

Obecnie w Program MSC zaangażowanych jest już ponad 120 polskich firm w łańcuchu dostaw, a sprzedaż certyfikowanych ryb i owoców morza na naszym rynku wynosi blisko 24 tys. ton rocznie. To ponad 14 razy więcej niż 10 lat temu. Dzięki temu do polskich domów trafiło już 400 mln sztuk produktów z niebieskim znakiem MSC, które można kupić w sklepach w 25 tys. lokalizacjach w kraju – zarówno w popularnych sieciach handlowych, jak i osiedlowych sklepikach – mówi Anna Dębicka, dyrektorka Programu MSC w Polsce i Europie Centralnej. – Ten sukces nie byłby możliwy, bez otwartych na zmiany partnerów – rybaków, przetwórców, jednostek certyfikujących, organizacji pozarządowych, pracowników naukowych i przedstawicieli uczelni wyższych oraz mediów. Świętując 10-lecie „wypłynięcia” na polski rynek, pragnęliśmy docenić tych partnerów, którzy w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC w naszym kraju.

MSC Awards po raz pierwszy w Polsce

MSC Awards to prestiżowe nagrody, które od lat przyznawane są firmom i instytucjom m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, USA czy Hiszpanii, które wyróżniają się szczególnym zaangażowaniem na rzecz zrównoważonego korzystania z zasobów morskich. 7 września br., podczas Gali 10-lecia MSC w Polsce, nagrody te po raz pierwszy zostały przyznane także podmiotom w Polsce.

Nagrody MSC Awards Poland 2023 dla firm przetwórczych i sieci handlowych zdobyły m.in. Lidl (Najlepsza sieć handlowa), Kaufland (Marketing Champion - Najlepsze działania komunikacja), Rossmann (Premiera Roku), Abramczyk (Najlepsza marka kat. dziki łosoś) oraz Princes (Najlepsza marka kat. tuńczyk). Specjalną nagrodę Grand Prix 10-lecia otrzymała firma FRoSTA, która w 2014 r. jako pierwsza firma w Polsce wprowadziła certyfikat MSC na wszystkich swoich produktach rybnych. Pionierskie działania FRoSTY stały się przykładem dla innych firm, przyczyniając się tym samym do znaczącego rozwoju oferty certyfikowanych ryb i owoców morza na polskim rynku.

Dodatkowo MSC uhonorowało tytułami Ocean Hero organizacje, instytucje i osoby, których działania znacząco przyczyniły się do rozwoju Programu MSC oraz budowania świadomości społecznej dotyczącej zrównoważonego rybołówstwa i potrzeby ochrony ekosystemów morskich. Nagrody te zostały przyznane m.in. Departamentowi Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (kat. instytucja), Instytutowi Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (kat. edukacja), Fundacji WWF Polska (kat. organizacja pozarządowa), Martinowi Gimenezowi Castro (kat. ambasador).

Specjalną nagrodę przyznali także sami konsumenci, głosując na swój ulubiony certyfikowany produkt MSC, dostępny na polskim rynku. W Plebiscycie na „Najlepszy Produkt MSC 2023” zwyciężył Łosoś pacyficzny dziki Sockeye z Alaski firmy Suempol.

Gala 10-lecia MSC w Polsce została objęta patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a partnerami wydarzenia były: Bureau Veritas, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb.

Więcej informacji można znaleźć na stronie >>>

rel (MSC Polska)

+61 Ciecióra ogłosił dziś nabory wojenne w akwakulturze, 64,5 miliona
Kiedy spotkanie z ministrem Telusem, kiedy strajki?
11 wrzesień 2023 : 11:46 Henryk Kwinto. | Zgłoś
+52 Ciecióra dba o rybaków
Odczekał 12 dni od naszych naborów wojennych, żeby rybacy się nie denerwowali, że ich kolejny raz wydymał, pokażcie mu drugiego takiego ministra.
11 wrzesień 2023 : 18:48 Jogi | Zgłoś
+32 Przez Cieciórę Kaczyński przegra wybory
Ciecióra prowadzi wobec rybaków całkowicie odwrotną politykę niż PiS wobec rolników, dlatego kiedy rybacy ujawnią wszystkie działania Ciecióry polityka Kaczyńskiego wspierania grup potrzebujących wsparcia zostanie skompromitowana a sam Kaczyński stanie się niewiarygodny tak jak samo jak Donald Tusk. Ciecióra jest popierany przez kilku najbogatszych armatorów, którzy chcą się pozbyć konkurencji rybaków przybrzeżnych.
13 wrzesień 2023 : 08:44 Zatokowy | Zgłoś
+31 Szukacie funduszy na rybołówstwo ?
Jedna trzecia każdego dotychczasowego funduszu przeznaczana była na kacyków rządzących LGR-ami. Tam są fundusze, które powinny być przeznaczane na rybołówstwo.
15 wrzesień 2023 : 12:24 NowyRybacki | Zgłoś
+53 Durniejszego sloganu Dębicka & Co. nie mogli wymyślić
Co niby rybackie ręce mają robić na tym pokładzie skoro połowy dorszy i łososi są zakazane , a połowy " sieci śmieci " obśmiał były dyrektor MIR-u ?
Ponadto MSC chwali się swymi dokonaniami przytaczając różne cyfry , ale nic nie wspomina o swoim rekordzie dotyczącym okresu przyznania swego " legendarnego znaczka " na połowy dorszy, który trwał kilkanaście miesięcy i za który to otrzymali odpowiednie wynagrodzenie.
11 wrzesień 2023 : 18:58 balbin-a | Zgłoś
+36 Pelagiczne połowy storni
A certyfikacja pelagicznych połowów storni to co? To jest dopiero durnota i wałek grubymi nićmi szyty. Zresztą tak jak wszystkie certyfikaty, za kasę dostaniesz certyfikat na cokolwiek na pierwsze 5 lat, pod warunkiem, że zobowiążesz się "wdrożyć rozwiązania". Pytanie, ile certyfikacji przetrwało pierwszy audyt kiedy sprawdzane jest co zrobiono? Jak się nie mylę, to żaden, bo nic nie zrobiono, a na audyt kasa nie wystarczy, trzeba jeszcze coś zrobić, a to już za dużo na nasze organizacje. Na pierwsze 5 lat każdy może sobie kupić certyfikat, ale co potem, kiedy jest audyt? D...a. I to jest cała prawda o "certyfikatach MSC". Ściema i bzdura dla ciemnoty, za duża kasę dla cwaniaków.
12 wrzesień 2023 : 20:28 Gryf | Zgłoś
+32 Departament dostał nagrodę od MSC
To rozumiem, ale wszyscy zasłużeni kibluja obecnie w. WODACH POLSKICH u Gróbarczyka więc jak to jest?
12 wrzesień 2023 : 09:59 Bolo. | Zgłoś
-19 I należą się im gratulacje
Kilka osób zostało jeszcze w departamencie co trzeźwo myślą i znają się na robocie. Niestety na palcach jednej dłoni można ich policzyć. Jak przejdą do wod polskich to nastąpi upadek rybołówstwa w Polsce. Chyba ze halwa wróci-hahahahaha. On ozdrowi wszystko:)))) szczególnie siebie
12 wrzesień 2023 : 12:44 Sprawiedliwy | Zgłoś
+21 A na rekompensaty za dorsza "piniędzy ni ma"
"Zatrudnimy na umowę o pracę oficera wachtowego na statku inspekcyjnym Kontroler-31, port macierzysty Ustka w pełnym wymiarze czasu pracy. Mile widziane świadectwa STCW i morskie świadectwo zdrowia. Wynagrodzenie 4750zł brutto plus dodatki."
13 wrzesień 2023 : 06:27 marynarzyk007 | Zgłoś
+10 Tłumy...
Już widzę te tłumy oficerów wachtowych bijących się o pracę za 4750 zł brutto :)
13 wrzesień 2023 : 07:00 Gryf | Zgłoś
+3 Inspektory doszli do wniosku ze kary dla rybaków są za małe
legislacja.gov.pl/projekt/12376652
13 wrzesień 2023 : 09:52 Marynarzyk | Zgłoś
+1 Chaos i burdel
Ciecióra właśnie hurtowo umarza wszystkie kary i zlikwidował inspektorat w Helu.
13 wrzesień 2023 : 11:27 Ostowy | Zgłoś
-10 I bardzo dobrze ze umarza
Bo w tym roku inspektorzy troche przegieli. Po 15 miesiącach doszli do wniosku ze jednak bylo zlamanie przepisów. Smiech na sali
13 wrzesień 2023 : 11:42 Marynarzyk | Zgłoś
+5 Polscy rybacy zaszczuci jak zwierzęta
"Sejmowa Komisja Praw Człowieka i Sprawiedliwości zajęła się pod koniec czerwca kontrolami, jakim poddawani są polscy rybacy. Wszystko dlatego, że według unijnych badań polscy rybacy są kontrolowani kilka razy więcej niż rybacy z innych krajów.

Jak wynika z raportu, od 2007 roku polskie kutry, których jest tylko 790, kontrolowano ponad 11 000 razy. Szwedzkie jednostki zaś, w tym samym czasie, tylko 1580 razy (1390 kutrów). A kutry fińskie, których jest ponad 5 razy więcej niż polskich (3332) skontrolowano... 8 razy.

Najgorsze jest jednak to, że polscy rybacy, którzy popełnią wykroczenia, są dotkliwie karani. Aż 70 jednostkom grozi bankructwo. Na kilka nałożono kary po 300 tys. złotych. Posłowie z sejmowej komisji chcą zwrócić się do premiera i ministra rolnictwa o wyjaśnienie sprawy"
17 wrzesień 2023 : 15:23 J. Kowalczyk | Zgłoś
+1 Anarchia i upadek
"Najgorsze jest jednak to, że polscy rybacy, którzy popełnią wykroczenia, są dotkliwie karani." - co złego jest w karaniu tych którzy popełnili wykroczenia? Jesteś uczciwy, nic Ci nie grozi. Popełniasz wykroczenia, licz się z karą. Anarchia i całkowity upadek zaczyna się od stwierdzeń w rodzaju "Najgorsze jest jednak to [że Ci którzy] którzy popełnią wykroczenia, są dotkliwie karani."
17 wrzesień 2023 : 21:36 Gryf | Zgłoś
-16 Brawo
I dobrze. Jechać z wami kombinatorami
13 wrzesień 2023 : 19:01 Sprawiedliwy | Zgłoś
+19 W sumie
Masz racje. Trzeba podreperować budżet kraju a kasy jak lodu bo 2 tysiące ton paszy w skagen sprzedane
13 wrzesień 2023 : 19:34 Marynarzyk | Zgłoś
-12 I się wydało
Wszyscy co byli na spotkaniu już są poukładani. Nie będzie już strajków, kasa za chwile na kontach. Stad taka cisza. Bastion padł
15 wrzesień 2023 : 13:59 Sprawiedliwy | Zgłoś
+16 Już niedługo skończy się twoje pisanie
esbecki smrodzie i złodzieju.
15 wrzesień 2023 : 18:04 DAR500 | Zgłoś
-7 Mniam
Mow mi tak jeszcze misiu. Prosto do uszka. Lubię takich
16 wrzesień 2023 : 10:13 Sprawiedliwy | Zgłoś
-1 Skarbeńku
Boli cię że ktoś pisze prawdę. Jesteś nikim i nikim zostaniesz. Wasz złodziejski proceder umarł
16 wrzesień 2023 : 21:35 Sprawiedliwy | Zgłoś
+37 SPOTKANIE Z MINISTREM ROLNICTWA ROBERTEM TELUSEM
SPOTKANIE Z MINISTREM ROLNICTWA ROBERTEM TELUSEM
Drodzy Rybacy
W załączeniu przekazujemy do Państwa wiadomości wiadomość jaką otrzymaliśmy od Pana Roberta Telusa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Z naszej strony chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy swoją pracą, wytrwałością i sumiennością przyczynili się do tego, że Pan Minister poznał problemy z jakimi zmierzają się polscy rybacy.
Wiemy, że sytuacja Polskiego Rybołówstwa przybrzeżnego jest bardzo zła.
Czy Polski Rząd będzie chciał pomóc i jakie ma propozycje.
To spotkanie to być lub nie być Polskich Rybaków.
Wszystkie informacje na stronie rybacy......
15 wrzesień 2023 : 14:51 Marek1234 | Zgłoś
+5 Weryfikujemy waszą wiarygodność
Czy zdecydujecie się na wprowadzenie postulatu o następującym brzmieniu :

W trosce o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego domagamy się wprowadzenia zakazu połowu śledzi na Zalewie Wiślanym i Zatoce Pomorskiej w terminach gdy odbywają się tam ich tarła ?
15 wrzesień 2023 : 19:38 Kbyszek Zarnicki | Zgłoś
-2 Powtarzasz się
Już mówiłem ci że to co piszesz to głupota i dorżnięcie jednostek do 12 m.
16 wrzesień 2023 : 10:14 Sprawiedliwy | Zgłoś
+3 Co tu niby jest głupotą ?
Uważam swoje pytanie za jak najbardziej zasadne.
16 wrzesień 2023 : 12:48 Kbyszek Zarnicki | Zgłoś
+4 Dorżnięcie wszystkiego
Wyrzynanie ryb na tarliskach to prosta droga do zarżnięcia całego rybołówstwa, do 12 m i ponad 12 m. Odpowiedz sobie, co jest ważniejsze?
16 wrzesień 2023 : 20:31 Gryf | Zgłoś
+6 Paszowcu Gryf
Przeczytaj sobie uważnie- "Hodowlane łososie i krewetki, które kupujesz z certyfikatem "zrównoważonego rozwoju", kryją mroczny sekret"- Bezmyślna akwakultura i hodowle zwierząt futerkowych wykończyły Bałtyk i wykańczają oceany i klimat na Ziemi, więc nie odwracaj kota ogonem tym śledziem, pokaż mi jeden kraj na świecie, który nie łowi śledzia na tarle, to nie tarło jest problemem tylko brak pokarmu w zarżniętych paszówką morzach i oceanach.
17 wrzesień 2023 : 11:04 Przybrzeżny | Zgłoś
-4 Głupoty opowiadzasz
Paszówka na Bałtyku ma się dobrze, wyławiają swoje limity czyli ryby jest, a to że swoją przybrzeżną łupinką nie wyplyniesz dalej jak 6 mil i nie złapiesz ryb to nikogo innego problem tylko twój. Weź kredyt i kup rufe, kto ci zabrania? Wtedy na brak ryb nie będziesz narzekał. Chyba ze oczekujesz ze zamkną wszystkie połowy bo wtedy sypną kasą i będzie można leżeć na kanapie i może jeszcze niech zniosą 120 dni połowowych bo projekty by sie przydało jakieś wziąć co?
17 wrzesień 2023 : 12:06 Marynarzyk | Zgłoś
+2 Rufy i paszówka idą do kasacji
Przeczytaj to bardzo uważnie

https://www.portalmorski.pl/wiadomosci/rybolowstwo/54074-ke-proponuje-uprawnienia-do-polowow-na-baltyku-na-2024-rok
17 wrzesień 2023 : 12:36 Śledziu | Zgłoś
0 Trzeba być
Debilem żeby rufę za 3.2mln skasować
17 wrzesień 2023 : 13:28 Marynarzyk | Zgłoś
+31 Czym się różni afera wizowa od afery Cieciury?
Ano tym, że Minister Wawrzyk nic nie wiedział o machlojkach swoich urzędników a Cieciura z nimi współpracuje do dzisiaj.
16 wrzesień 2023 : 12:49 Bolo. | Zgłoś
-12 Pfff
O twoich przekrętach wie nawet Bruksela dlatego zamyka po kolei każde stada ryb. Taki jesteś uczciwy. Urzędnicy nic nie są winni
16 wrzesień 2023 : 18:44 Sprawiedliwy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter