Rybołówstwo

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła we wtorek rządowy projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027.

Sejmowa komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła we wtorek sprawozdanie o projekcie ustawy dotyczącym wspierania zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027.

Podczas pierwszego czytania poprawki - o charakterze legislacyjno-technicznym - wniosło biuro legislacyjne, a o charakterze doprecyzującym poseł Artur Szałabawka (PiS). Projekt ustawy ma na celu realizację w Polsce programu "Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027".

Jest to ustawa wdrażająca program europejski, program dla rozwoju rybactwa w kwocie 732 mln euro, z czego 512 mln euro to wkład z Unii Europejskiej, a 220 mln euro to wkład budżetu państwa - powiedział we wtorek wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra.

Jak przekazał ustawa jest oparta na pięciu priorytetach, z czego pierwsze dwa dotyczą środowiska rybaków, hodowców ryb oraz ich przetwórców, pozostałe dot. działań „dookoła rybactwa i akwakultury”, czyli tzw. programy „miękkie” na rozwój m.in. społeczności rybackich i badania naukowe.

Jak przekazał wiceminister MRiRW, ustawa na nowy okres programowania uwzględnia rozwiązania, które już znajdują się w ustawie obecnie obowiązującej.

Jest to ustawa, która jest bardzo podobna względem ustawy wdrażającej program z poprzedniej perspektywy - powiedział Ciecióra.

Zmieniła się jedna rzecz związana z obsługą rybackich, lokalnych grup działania. Tutaj ujednolicamy przepisy i instytucja zarządzająca będzie minister ds. rybołówstwa, a instytucją pośredniczącą ARiMR – przekazał Ciecióra.

Dotychczas ta instytucja zarządzająca była u marszałków poszczególnych województw. Pojedliśmy taka inicjatywę, aby ujednolicić ten system i całość wszystkich programów, wszystkich priorytetów przekazać do ministra właściwego ds. rybołówstwa jako do instytucji zarządzającej. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze na administrację, obsługę techniczną – doprecyzował.

Jak dodał "są to duże oszczędności, dzięki którym mogliśmy więcej pieniędzy przekazać na bezpośrednie wsparcie rybaków, hodowców i przetwórców ryb".

Wiceminister MRiRW przekazał też, że "pewną nowością i standardem w tym programie będzie zastosowanie w szerokim zakresie systemu informatycznego". Wszystkie wnioski, we wszystkich priorytetach, mają być obsługiwane na poziomie e-wniosków, składanych drogą elektroniczną.

Posłem sprawozdawcą projektu ustawy rządowego projektu ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027 został poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka.

misz/ drag/

+42 Ogólnopolska akcja
Wszyscy rybacy przybrzeżni niech dokładnie policzą, ile pieniędzy dostali z nowego funduszu 2014- 2020, kończymy tego zakłamanego ministra.
23 maj 2023 : 19:11 Real | Zgłoś
+33 Zakłamany pisowiec
Pisowski wykolejeniec zalicza do pomocy unijnej pieniądze Covidowe, które dostała każda firma w Polsce z budżetu państwa.
24 maj 2023 : 08:34 Bolo. | Zgłoś
+27 nigdy nic sie nie zmieni
jeśli urzędnicy zamiast działać na rzecz rybołówstwa działają tylko na rzecz swojego brzucha. Po komisji widać, że niektórzy to sie nawet na jednym krześle nie mieszczą.
24 maj 2023 : 12:31 Bartłomiej Kowalczyk | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1237 4.2071
EUR 4.4277 4.5171
CHF 4.5592 4.6514
GBP 5.1538 5.258

Newsletter