Rybołówstwo

Unijny Komisarz ds. Środowiska Virginijus Sinkevicius, goszcząc w ubiegłym tygodniu w Warszawie, odniósł się na antenie Polsat News do zakazu połowu dorsza we wschodniej części akwenu Morza Bałtyckiego. – To nie jest decyzja polityczna, ja naprawdę chcę dobrze dla społeczności rybackiej – mówił, dodając, że stoimy u progu „katastrofy ekologicznej”.

W 2019 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz połowu dorsza w Morzu Bałtyckim. Decyzja, która wpłynęła na małe społeczności rybackie, ma uratować populację tego gatunku ryb. Badania, jakie politycy otrzymali od naukowców, wskazują, że dorsz, jeśli będzie dalej poławiany, wyginie.

Jak mówił unijny komisarz na antenie Polsat News, bezpośrednią przyczyną malejącej populacji jest wzrost temperatur wód morskich, przez co ten gatunek ryb nie otrzymuje odpowiedniej ilości dopływu tlenu. Podkreślił też, że to zmiana klimatu jest problemem, a nie rybołówstwo.

To nie jest decyzja polityczna, ja naprawdę chcę dobrze dla społeczności rybackiej Morza Bałtyckiego, (…) ta społeczność jest dla mnie bardzo ważna – dodał.

Podkreślił też, że jeśli zwiększy się populacja, połowy zostaną przywrócone.

Teraz jest to niemożliwe – mówił Sinkevicius.

Jak spuentował Komisarz, Unia Europejska przygotowała wsparcie finansowe dla poszkodowanych rybaków. Dodał też, że wzrost cen paliw, będący konsekwencją rosyjskiej inwazji na Ukrainę, także jest ciosem dla rybaków.

AL, z mediów / Polsat News

+34 Dobra rada ?
Unia przyjęła założenie, że zabudowanie Bałtyku wiatrakami ochłodzi klimat co docelowo ma poprawić stan zasobów ryb. Ciekawe ile tych wiatraków musi zostać zamontowanych , aby urzędasy i lobbyści zostali usatysfakcjonowani ?
28 kwiecień 2023 : 10:11 balbin-a | Zgłoś
+39 No i po co ten komisarz przyjeżdżał?
Już tak fajnie śmierdziało trupem a tu pieniądze jakieś ogłosił.
28 kwiecień 2023 : 16:40 Zatokowy | Zgłoś
+65 Cieć
Cięciu mądrzejszy znieść zakaz dorsza haha
28 kwiecień 2023 : 16:49 Knaga | Zgłoś
+24 Komisarzu, głowa do góry!
Trzeba tylko nakarmić dorsza i zmienić naukowców, MIR pisze w ostatniej gazecie, że złowili w lutym 3 razy więcej dorszy niż rok temu.

"- Widzimy, że dorsze rosną, jeśli dostaną wystarczającą ilość śledzi. Wskazuje to, że niedobory pokarmu są częścią problemu wzrostu dorsza, mówi Maria Ovegård, naukowiec z Departamentu Zasobów Wodnych Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych (SLU).

Wraz z zawodowymi rybakami z Karlshamn przeprowadziła wraz z kolegami próby żywienia w trzech etapach w 2018 i 2019 roku. przez 2-3 miesiące.
Jesienią dwa sadze zostały również przetestowane na płoci, co doprowadziło do słabszego wzrostu. Ale dorsz, który był karmiony tylko śledziem, jadł łapczywie – i rósł tak, że pękał.

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy karmiony dorsz zwiększył swoją wagę średnio o 50 procent (mierzoną wagą filetów). W przypadku niektórych dorszy wzrost wyniósł ponad 150 procent. W tym samym czasie dorsz również wydłużył się i poprawił kondycję "
29 kwiecień 2023 : 11:45 Janusz Kowalski | Zgłoś
-9 Ile mniej?
Cytuję Janusz Kowalski:
Trzeba tylko nakarmić dorsza i zmienić naukowców, MIR pisze w ostatniej gazecie, że złowili w lutym 3 razy więcej dorszy niż rok temu."


3x więcej niż rok temu, a ile razy niej niż kiedyś, kiedy dorsza było full? Powiedzieli, czy trzeba wyjaśniać jak Cieciowi i Hałwie?
30 kwiecień 2023 : 20:17 Gryf | Zgłoś
+21 Cytat z ostatnich Wiadomości Rybackich, sam sobie oceń co to znaczy
"Poprzednie artykuły kończyliśmy zwykle podsumowaniem wyników badań dotyczących dorszy, które nie napawały optymizmem. Tym razem jednak wyrażamy umiarkowany optymizm w tym względzie i mamy nadzieję, że zaobserwowany wzrost liczebności małych dorszy w połowach badawczych przełoży się na poprawę stanu zasobów tych ryb. Ostateczne wyniki oceny liczebności dorszy i wielkości ich biomasy zostaną przedstawione po obradach Grupy Roboczej do Oceny Rybołówstwa Morza Bałtyckiego (WGBFAS)(18-25.04.2023 r.)."

K. Radtke, T. Wodzinowski,I. Wójcik, I. Šics (BIOR), Łotwa
01 maj 2023 : 06:30 Ostowy | Zgłoś
+7 Ów próg został przekroczony i nadal śmiało podążamy naprzód I
"Dorsz z wieloma pasożytniczymi wątrobowcami wykazuje objawy choroby podobne do ludzi z przewlekłym uszkodzeniem wątroby, takich jak rak wątroby i marskość wątroby. "

Źródło :

aqua.dtu.dk/nyheder/2020/10/leverorm-giver-torsk-a lvorlige-leverskader?id=29c9055e-a025-4960-8e3a-0f 119bd8cfdd&fbclid=IwAR3lOGoln28eD3JEYyJMTiymY_xTDN fGj6nkFMb2nPXI1iwFDBomVeB4F_Y
03 maj 2023 : 08:03 balbin-a | Zgłoś
+1 Ów próg został przekroczony i nadal śmiało podążamy naprzód II
" Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem zakażenia u młodszego mężczyzny jest zjedzenie przez niego surowej ryby z larwą robaka, ale nie można wykluczyć, że larwa mogła dostać się do środka podczas kąpieli w świeżych falach. Przyszłe badania przyjrzą się temu bliżej. "

Źródło :

videnskab.dk/krop-sundhed/saelers-parasitter-volder-bekymring-foerste-dansker-er-blevet-smittet-med-saelorm/
03 maj 2023 : 08:18 balbin-a | Zgłoś
+4 Ów próg został przekroczony i nadal śmiało podążamy naprzód III
„Ryby, które mają najwięcej robaków wątrobowych, są również najcieńsze. Zawierają też najmniej białka i mają najmniejszą zawartość tłuszczu w wątrobie. Zawartość tłuszczu w wątrobie ryb z wieloma robakami wynosi tylko około jednej trzeciej tego, co obserwuje się u zdrowych ryb. Jest to dość istotne, ponieważ dorsz jest rybą chudą, która wykorzystuje swoją tłustą (a zatem bogatą w energię) wątrobę jako „pakiet pożywienia”. Widzimy, że dorsze zaczynają stawać się krytycznie chude, gdy mają więcej niż 4-5 robaków na sztukę gramów wątroby, co może zwiększyć ryzyko śmierci” – mówi."

Źródło :

sfpo.se/nyheter/leverorm-giver-torsk-alvorlige-leverskader?category=
03 maj 2023 : 08:36 balbin-a | Zgłoś
+34 Zatoka Pucka zatruta
Marcin Buchna wygrał proces z PGNiG w sprawie zrzutów trucizny z budowy magazynów gazowych Kosakowie. Sąd uznał przez to ze Zatoka Pucka została zatruta przez PGNiG poprzez błędny proces inwestycyjny i sfałszowane badania naukowe. Kiedy odszkodowania dla pokrzywdzonych rybaków?
08 maj 2023 : 07:40 Zatokowy | Zgłoś
+43 Odszkodowania
Zabronili nam łowić dorsza za flądrę płaca 50 groszy pozatym foki wszystko niszczą na swej drodze wyjadają 99 procent ryb a my siedzimy jak te piz dy czekając na zasrana postojowke blokady strajki cocolwiek
08 maj 2023 : 19:00 Knaga | Zgłoś
0 ....
.....
27 maj 2023 : 00:35 Zbigniew Kadukowski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1237 4.2071
EUR 4.4277 4.5171
CHF 4.5592 4.6514
GBP 5.1538 5.258

Newsletter