Rybołówstwo

Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o uznaniu u za państwo trzecie niewspółpracujące w walce z nielegalnymi, nieraportowanymi i nieuregulowanymi połowami (połowy NNN - Illegal, Unreported and Unregulated fishing - UUI), przyznając mu tzw. "czerwoną kartkę". Od tej pory państwa członkowskie UE nie będą importowały produktów rybołówstwa z u, nawet jeżeli produkty te będą posiadały zatwierdzone przez władze krajowe świadectwa połowowe.

Dzisiejsza decyzja Komisji opiera się na unijnym rozporządzeniu w sprawie połowów NNN, które gwarantuje, że na rynek UE trafiają wyłącznie legalnie złowione produkty rybołówstwa. Dodanie Kamerunu do wykazu nastąpiło na skutek długotrwałego utrzymywania się poważnych niedociągnięć, które zostały opisane w powiadomieniu przyjętym w lutym 2021 r., w którym ostrzegano już o możliwości uznania Kamerunu za państwo niewspółpracujące.

Dotyczy to w szczególności niezapewnienia przez władze Kamerunu odpowiedniej kontroli nad krajową flotą rybacką oraz niepodjęcia niezbędnych działań naprawczych w celu zwalczenia połowów NNN i zapobiegania im. Kamerun w dalszym ciągu rejestrował statki rybackie prowadzące połowy poza jego wodami - w tym statek prowadzący połowy NNN - których działalność jest niemonitorowana.

"Zrównoważone rybołówstwo i lepsze zarządzanie oceanami idą ze sobą w parze, a Komisja jest silnie zaangażowana w działania na ich rzecz. Komisja nie toleruje połowów NNN, dlatego podjęła dziś zdecydowane działania, przyznając Kamerunowi czerwoną kartkę. Jesteśmy w dalszym ciągu otwarci na dialog z Kamerunem w celu ograniczenia zagrożeń, jakie nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy stwarzają dla trwałości zasobów rybnych, społeczności nadbrzeżnych, bezpieczeństwa żywnościowego i źródeł utrzymania tych rybaków, którzy przestrzegają przepisów" - powiedział Virginijus Sinkevičius, komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa.

Połowy NNN stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zrównoważonej eksploatacji żywych zasobów morza. Mają negatywny wpływ na fundamenty wspólnej polityki rybołówstwa UE (WPRyb) oraz międzynarodowe wysiłki UE na rzecz promowania lepszego zarządzania obszarami morskimi. Zagrażają również środowisku morskiemu i morskiej różnorodności biologicznej. Komisja stosuje podejście zakładające zerową tolerancję wobec połowów NNN, dążąc do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu oraz celu ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju polegającego na ochronie i zrównoważonym wykorzystywaniu oceanów, mórz i zasobów morskich.

W ramach podjętych działań Komisja współpracuje z państwami trzecimi, aby usprawnić zarządzanie rybołówstwem i zapewnić, by państwa trzecie przestrzegały swoich zobowiązań międzynarodowych.

Komisja zaleci Radzie UE dodanie Kamerunu do wykazu państw niewspółpracujących. Jednocześnie Komisja będzie kontynuowała dialog z władzami Kamerunu, aby pomóc temu krajowi naprawić stwierdzone niedociągnięcia.

Wartość połowów NNN na świecie wynosi według szacunków 10-20 mld euro rocznie. Co roku nielegalnie poławia się od 11 do 26 mln ton ryb, co odpowiada co najmniej 15 proc. światowych połowów.

Dzisiejsza decyzja Komisji opiera się na unijnym rozporządzeniu w sprawie połowów NNN, które weszło w życie w 2010 r. Jeden z jego filarów stanowi system świadectw połowowych, którego celem jest umożliwienie dostępu do rynku UE wyłącznie legalnie złowionym produktom rybołówstwa. Rozporządzenie to przewiduje również specjalne mechanizmy dialogu z krajami, które nie są w stanie wywiązać się z obowiązków spoczywających na nich zgodnie z prawem międzynarodowym jako na państwie bandery, państwie nadbrzeżnym, państwie portu lub zbytu.

Brak współpracy w ramach dialogu może wprawdzie skutkować objęciem danego kraju procedurą identyfikacji (tzw. czerwona kartka i wynikające z niej dodanie do wykazu), jednak dialogi NNN opierają się na współpracy z poszczególnymi państwami i udzielaniu im wsparcia i stanowią ważny krok w walce z połowami NNN. Procedura ta została opisana w infografice zamieszczonej pod tekstem.

Od listopada 2012 r. Komisja prowadzi formalny dialog z 26 państwami trzecimi, podczas którego ostrzeżono je o potrzebie podjęcia skutecznych działań w celu zwalczania połowów NNN. W większości przypadków odnotowano znaczne postępy, w związku z czym Komisja mogła pomyślnie zakończyć etap formalnego dialogu i uchylić podjęte decyzje. Tylko kilka państw nie wykazało niezbędnego zaangażowania i nie podjęło działań w celu wyeliminowania stwierdzonych niedociągnięć.

UE jest największym importerem produktów rybołówstwa na świecie. Działania na rzecz zwalczenia połowów NNN oraz na rzecz ochrony i zrównoważonego wykorzystywania oceanów, mórz i zasobów morskich stanowią wkład UE w realizację 14. celu zrównoważonego rozwoju określonego w Agendzie 2030.

rel (Komisja Europejska)

Strona Komisji poświęcona połowom NNN

Pytania i odpowiedzi dotyczące nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów ogólnie oraz w przypadku Kamerunu

Połowy NNN
Połowy NNN
+107 Darłowo owocne zebranie
12.01.23r godz. 12.00 uzgodnienie ostatecznych postulatów w Darłowie, 19.01.23r pierwszy strajk z cyklu strajków do czasu zrealizowania postulatów rybackich. Tak trzymać.
05 styczeń 2023 : 15:51 abc | Zgłoś
-23 Dajcie
sobie siana bo już większość ma tych waszych strajków i spotkań po dziurki w nosie, gówno ugracie, wszystko już zatwierdzone i lepiej sie weźcie do roboty nygusy bo zdechniecie z głodu i nie bedzie na opłaty portowe. Zaraz trzeba jechać zbroić łajbę na wyjście w morze na paszę. Pozdro marudy ;)
05 styczeń 2023 : 20:28 Marynarzyk | Zgłoś
+42 W Darłowie było dużo o telewizji TVN
Na protestach TVN dostanie ostatni nabór Ciecióry, to rządowy dokument potwierdzający, że Ciecióra okradł rybaków a ukradzione pieniądze oddał przetwórcom i karpiarzom. Zaprzeczenie całej polityki Kaczyńskiego, którego Ciecióra zrobił kolejny raz na durnia.
05 styczeń 2023 : 21:25 Obserwator. | Zgłoś
+76 Prawie jak Janosik
Minister Cieciura zabrał rybakom ponad 60mln, a dał 28 mln. Przetwórcy dostali w listopadzie dotacje z KPO , a w grudniu od Cieciury z rybackich 105mln. Rybacy mają zakazy prowadzenia działalności, a przetwórcy mają milionowe przychody. Brawo za politykę wspierania Polskiego Rybołówstwa. Pozdrawiam
06 styczeń 2023 : 10:53 abc | Zgłoś
-10 I co?
I co? Obajtek wyruch... na sucho cały naród i nikt się tym nie przejął. Myślisz, że ktoś przejmie się kilkuset rybakami, paroma milionami i jakimś wiceministrem? Zejdź na ziemię.
06 styczeń 2023 : 18:58 Gryf | Zgłoś
+14 TVN będzie wiedział co zrobić z pisowskim złodziejem
Obajtek to przy nim pikuś.
06 styczeń 2023 : 19:13 Janusz Kowalski | Zgłoś
+13 Gryf, nie byłeś w Kuźnicy?
pan Ciecóra ma już założoną grubą teczkę z dokumentami, najciekawsze jak chciał podzielić nowy fundusz.
07 styczeń 2023 : 11:40 Krzysztof. | Zgłoś
+75 HASłO Z DARŁÓWKA
,, UKŁAD RYBNY FAJGER "
06 styczeń 2023 : 11:00 morski4 | Zgłoś
+40 Tu jest dobre
„P: Ja przed przyjściem do pracy w Agencji w tamtym roku miałem sygnały ze środowiska, że tu jest źle, tu są środki wydawane nie tak. Nie wiem, różne są opinie. Zawiść, nieznajomość tematu, przecież nikt nie zna dokumentów drugiej firmy, więc przyjmowałem to może z przymrużeniem oka. Ale tutaj przyszedłem, zobaczyłem w dokumenty i stwierdziłem, że rzeczywiście te pieniądze są wydawane niezgodnie z prawem. Dofinansowywane są firmy, które nie powinny dostać tego dofinansowania, wnioski są oceniane w jeden dzień, pieniądze są przyznawane firmom, które są firmami wydmuszkami tylko na wyciągnięcie kasy, sprzedaż się i upadłość
06 styczeń 2023 : 12:22 Rybak500 | Zgłoś
-8 Grzesiu idź do pracuy
Naprawdę można załamać się czytając te bzdury. Grzesiu najpierw opowiadał tu ze Kaczyński się dowie ze Kowalcyk się dowie ze PiS się dowie. Teraz pisze ze TVN się dowie. Chryste panie czy naprawę nie widzicie co ten klaun wyprawia? Jeszcze brakowało tego ze zeznania świadków cytuje. Oj widać że odlot był w 3 króli. Grześ albo bierz więcej albo wcale bo majaczysz. Pozdrawiam i całuje
Ps to klaun nie wierzcie mu
07 styczeń 2023 : 11:48 Sprawiedliwy | Zgłoś
+36 Sprawiedliwy
Coś wiadomo z tymi nowymi współczynnikami bo nie wiem czy kupić jakąś 17 na limit. Pozdro
07 styczeń 2023 : 14:31 Marynarzyk | Zgłoś
-4 Pytaj innych
Ichtiologa z ustki pytaj
07 styczeń 2023 : 16:32 Sprawiedliwy | Zgłoś
+26 Najlepszego
Mój ty smutku . Wieść gminna niesie że polecam poczekać bo ma być duża wyprzedaż. Nie wiem ile w tym prawdy ale w portach gadają że komisja ma na tapet aktualnie wyjaśnienie podwójnego wsparcia wojennego dla kilku podmiotów . Pewnie nic z tego nie będzie ciekawego ale samo zapytanie już co niektórym w departamencie popsuje noworoczny sukces. Ja mam już popcorn .
08 styczeń 2023 : 17:02 Obserwator | Zgłoś
+50 Zebranie rybaków w Darłówku
Zgodnie z ustaleniami z ostatnich spotkań z rybakami przybrzeżnymi w Kuźnicy, Łebie i Darłówku, Stowarzyszenie Polskich Rybaków Przybrzeżnych informuje, że spotkanie rybaków przybrzeżnych ze wszystkich portów odbędzie się w porcie Darłówko 12 stycznia 2023 roku o godzinie 12.00 w Terminalu Pasażerskim . Spotkanie będzie dotyczyło organizacji ogólnopolskich strajków rybaków w sprawie wypłat unijnych funduszy pomocowych.

Stowarzyszenie Polskich Rybaków Przybrzeżnych

Przewodniczący
Artur Jończyk
08 styczeń 2023 : 12:15 Darłowo | Zgłoś
-14 Witam robaków przybrzeżnych
Przekażcie kolegą w portach. Wiedzą już że mamy strajkować i departament szykuje 21 dni zaległych wypłacić oraz drugie wojenne bardziej sprawiedliwe. Chcą nam ochłapami buzie zamknąć. Weźmiemy to co już dawno powinniśmy dostać i będziemy walczyć o naszą przyszłość. Pozdrawiam
15 styczeń 2023 : 13:38 abc | Zgłoś
-16 Wojenne
Cooo ktoś przejrzał na oczy że upokorzył najmniejszych rybaków którzy zostali potraktowani jak śmiecie rozumiem że wojenne sprawiedliwie będą płacić najmniejszym po 90tys a największym szkodnikom po 12 tysięcymoże wtedy będzie powiedzmy sprawiedliwie
15 styczeń 2023 : 17:19 Knaga | Zgłoś
-27 Wojenne
Sprawa pieniędzy wojennych jest pierwszym postulatem na strajki, zwrot i rozliczenie winnych tego złodziejskiego podziału.
15 styczeń 2023 : 17:40 Ostowy | Zgłoś
-27 Rozliczenia
Nikt nigdy jeszcze ich nie rozliczył i nie rozliczy będą robić co chcą tak jak ostatnio przy wojennych wszyscy wzięli kasę czy to 12 czy 9 czy 100tys ustawili nas sobie tak jak chcieli wszyscy ładnie staliśmy w kolejce po umowy z arimr a co do strajków i formy to pozostawiam bez komentarza
15 styczeń 2023 : 17:55 Knaga | Zgłoś
-30 Nie rozliczą to przegrają wybory
a my się o to postaramy, rybaków mało ale przekręty grube jak w kołchozie.
16 styczeń 2023 : 18:56 Henryk Kwinto. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter