Rybołówstwo

Wiele populacji ryb żyjących w Amazonce jest zagrożonych z powodu zbyt intensywnych połowów. W ciągu niecałych trzech dekad odsetek gatunków pozostających w równowadze spadł z 90 do 66 proc. - wynika z międzynarodowych badań.

Na terenie Amazonii od wielu lat szybko ubywa lasów. Teraz okazuje się, że działania ludzi coraz mocniej szkodzą również głównej rzece regionu, Amazonce. Według pierwszego, obejmującego większość tego obszaru badania silnie zagrożona jest bioróżnorodność żyjących tam ryb.

Międzynarodowy zespół kierowany przez specjalistów z Cornell University przeanalizował dane z kilku dekad, pochodzące z amazońskich portów rybackich na terenie Brazylii i Peru.

Obserwujemy spadek liczebności dużych ryb - donosi prof. Sebastian Heilpern, jeden z autorów pracy opublikowanej w piśmie „Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences”

Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences

Odsetek gatunków, które były zdolne się odnawiać, spadł z 90 proc. w 1990 roku do niecałych 66 proc. w roku 2017.

Duże ryby są bardziej wrażliwe, ponieważ wolniej się rozwijają. W miarę, jak ich ubywa, zastępowane są też przez gatunki drobniejsze. To schemat zgodny z przełowieniem - wyjaśnia badacz.

Zastępowanie jednych gatunków innymi pozwala na utrzymanie stałego poziomu połowów. Naukowcy ostrzegają jednak, że w końcu cały ten przyrodniczy system - a zarazem dostęp do gatunków poławianych przez człowieka - ulegnie załamaniu.

Ciągłe zmniejszanie się bioróżnorodności redukuje pulę gatunków rekompensujących straty, co jeszcze bardziej obniża odporność łowisk - podkreśla ekspert.

Jak tłumaczą naukowcy, Amazonia to jeden z najbardziej produktywnych i zróżnicowanych ekosystemów słodkowodnych świata. Mieszkańcy tego regionu znajdują się więc w czołówce, jeśli chodzi o konsumpcję ryb. Przeciętnie jedna osoba zjada ich 50 kg rocznie.

Według autorów publikacji do ratowania amazońskich ryb potrzebne jest wprowadzenie odpowiednich regulacji i zarządzanie połowami.

Dodatkowo rozszerzenie obszarów chronionych może pomóc w utrzymaniu habitatów krytycznych dla przetrwania wielu gatunków - twierdzi prof. Heilpern.

Marek Matacz

+26 MIR i Departament okradali rybaków od samego początku, czas powiadomić Kaczyńskiego
”Zatwierdziliśmy program, jaki przesłał nam polski rząd. To rząd powinien wcześniej wziąć pod uwagę stanowisko organizacji rybackich i przeprowadzić konsultacje” - powiedziała rzeczniczka ds. rybołówstwa Nathalie Charbonneau.
Tymczasem 10 dni temu sześć organizacji rybackich zwróciło się do KE z wnioskiem o wstrzymanie się z zatwierdzeniem programu. Organizacje skarżyły się, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało KE wersję dokumentu, która nie była konsultowana ze środowiskiem rybackim.
”Według posiadanych przez nas informacji polska administracja świadomie wprowadziła w błąd przedstawicieli organizacji rybackich i nie uwzględniła w projekcie Programu Operacyjnego 2007-2013 dotyczącym rybołówstwa ustalonych wspólnie w trakcie spotkań rozwiązań i działań” - napisano liście do komisarza Joe Borga.

portalmorski.pl/.../...
12 czerwiec 2022 : 07:33 Kapitan Morgan | Zgłoś
+16 Zrób to wreszcie albo zamilcz.
Jak widzę przyjąłeś zasadę, że straszeniem więcej zyskasz niźli działaniem , ale nic tu nie da ani jedna ani druga metoda bo Kaczyński już przy Piątce dla zwierząt pokazał, gdzie ma rolników i jedynie opór członków jego własnej partii spowodował rezygnację z tych pomysłów.
Z tak nieliczną grupą zawodową jaką są rybacy morscy tym bardziej Kaczyński nie będzie się liczył.
12 czerwiec 2022 : 11:38 NowyRybacki | Zgłoś
+17 Wnioski z nagrania spotkania rybaków z dyrektor Zasępą w Darłówku
1. Nagranie nadaje się do prokuratora jako dowód celowej likwidacji polskiego rybołówstwa.
2. Urzędnicy departamentu wprowadzili do polskiego rybołówstwa zaplanowany bałagan, który miał zniszczyć polskie rybołówstwo przybrzeżne, poprzez odebranie mu unijnych funduszy i przekierowanie ich do rybołówstwa paszowego.
3. Blokowane są spotkania z rybakami również przy udziale zarządów grup producenckich
4. Jedynym celem urzędników jest skasowanie polskiego rybołówstwa przybrzeżnego.
5. Polscy rybacy przekażą tę sprawę do przedstawicieli rządu, w celu ratowania polskiego rybołówstwa
5, Nagranie ze spotkania zostanie skierowane do ministra Kowalczyka.
12 czerwiec 2022 : 15:31 Zatokowy | Zgłoś
+22 Jedynym celem urzędników jest skasowanie polskiego rybołówstwa przybrzeżnego...
i dlatego nieustannie przyznają temu rybołówstwu nowe zdolności połowowe i rejestrują nowe łajby w których pozostaje jedynie stara stępka albo nawet i tego jest brak.
12 czerwiec 2022 : 20:06 NowyRybacki | Zgłoś
+19 Nagranie ze spotkania w Darłówku, absolutna rewelacja!
Kolega z Helu- "Jak można kasować flotę rybacką pod zmienne zasoby odnawialne? Jeżeli zasoby się odnowią to kto wtedy będzie dostarczał naszą rybę, Duńczycy czy Niemcy? Tusk zlikwidował polskie stocznie a teraz Kaczyński miałby likwidować polskie rybołówstwo przybrzeżne, które jest pod ochroną unijnego prawa?"

Kolega z Ustki- " Nie chcę kasować swojego statku ale widzę w kasacji jeden ważny dla mnie argument, już nigdy nie musiałbym wtedy oglądać ani słuchać tych krętaczy z Departamentu Rybołówstwa."

Sylwester Włoch - " Pomoc de minimis będzie można uzyskać wyłącznie po skasowaniu statku i firmy"

Koledzy dajcie wreszcie link do tego nagrania, niech cała Polska razem z Kaczyńskim zobaczy co złodziejska sitwa przygotowała polskim rybakom.
13 czerwiec 2022 : 10:41 Księgowy | Zgłoś
+18 Spotkanie przedstawicieli Departamentu Rybołówstwa z rybakami. Darłówko 08.06.2022
youtu.be/qVPlQRfW6OY
13 czerwiec 2022 : 13:37 Ukasz 007 | Zgłoś
+11 Mocne, a nawet bardzo mocne.
Jest wszystko jak zawsze, zero wsparcia, tylko kasacja za rok, wbrew Unii, wbrew funduszom, wbrew ICES, wbrew logice, Kaczyński miał kasować rybołówstwo przybrzeżne a później przegrać wybory, paszówka miała przejąć fundusze po przybrzeżnych trupach, zamieszali w to nawet Unię, która rzekomo żąda kasacji polskich rybaków, no chciałbym bardzo zobaczyć ten dokument. Baranki boże nie przewidziały tylko jednego, że PiS przygląda się tym kryminalistom już od 4 miesięcy.
13 czerwiec 2022 : 15:45 Krótki | Zgłoś
+3 Krótki
Doprecyzuj kto tam był kryminalistą? Niech się każdy dowie a nie domysły
13 czerwiec 2022 : 18:37 Sprawiedliwy | Zgłoś
-7 Przywłaszczenie dobra narodowego w postaci limitu łososia https://youtu.be/D22qo_M4ZiI
Szanowi Panowie (sic!) podnosicie argument że „komuś jest mało” i że limit narodowy ktoś sobie przywłaszczył . ( 26 minuta) z ogromną przyjemnością pragnę przypomnieć Panom (sic!) jak traktowaliście to dobro narodowe 8 lat temu w 2014 roku. Spotkanie w Gdyni i wasze podejście do dobra narodowego w postaci limitów łososia . Jest wysoce nie na miejscu że teraz wy otwieracie swoje, uczciwością nie skalane umysły, wygłaszając hasła o państwowości. Widać że urabiacie decydentów Wymazując fakt że dzięki takim doradcom pozwolono Wam zakatrupić swoją pazernością dorsza i łososia. Nie możecie przecież zapominać że to dzięki takim spotkaniom pompowaliscie publiczne pieniądze wszystkich Polaków w swoje prywatne kieszenie i jakoś nigdy nie było widać w was odrobiny szacunku dla przywołanego dobra narodowego.
13 czerwiec 2022 : 21:26 CórkaRybaka | Zgłoś
-4 https://youtu.be/D22qo_M4ZiI
Zapominacie że w kwestii podziału kwot połowowych państwo członkowskie zgodnie z rozp 1380/2013 art 16 i 17 musi sie kierować przejrzystymi i obiektywnymi kryteriami przydziału zapewniając względną stabilność . Wasze podnoszenie środowiskowo społeczno ekonomicznego podejścia powinno obejmować historie zgodności , wkład w lokalną gospodarkę i historyczne poziomy połowów .
Za bardzo przyzwyczailiście się do grabienia dziedzictwa rybaków i marnowania kluczowego dla zabezpieczenia dostaw żywności i cennego gospodarczo surowca na paszę bo w nosie macie cele wspolnej polityki rybackiej i odjechaliscie juz z od dostawania publicznych pieniędzy wypracowanych przez polaków za miske ryżu.
13 czerwiec 2022 : 21:29 CórkaRybaka | Zgłoś
-3 M utatis mutandis «zmieniając to, co powinno być zmienione, uwzględniając istniejące różnice»
Reasumując zbliżają się wybory i jak wam się wydaje że Prawo i Sprawiedliwość rękami waszymi zniszczy rybołówstwo to bardzo się jeszcze zdziwicie . Skończy się to wasze łażenie po biurach poselskich i podpuszczanie jednych na drugich żeby sobie znowu kilka ton załatwić albo wymienić limit łososia który jest dobrem narodowym na paszę. Polecam wszystkim ten link . Warto sobie przypomnieć kto z was brał udział w tym procederze . Ps. I nie polecam się wynurzać z kontrargumentem bo ten obraz mówi sam za siebie i wasze kolejne kłamstwa są zupełnie zbędne . I chyba nieuchronnie zbliżamy się do momentu że nikt już was nie będzie brał na poważnie bo większej kompromitacji bezstronności i konfliktu interesu to nie możecie wywlec na światło dzienne . Tym bardziej jest mi miło że historia zatoczyła koło Pozdrawiam .
13 czerwiec 2022 : 21:36 CórkaRybaka | Zgłoś
+8 łosoś
Kto pozwolił na kryterium troci lub łososia ? super doradcy z zespołu doradczego ??? macie dobrą pamięć ? - jak kilka lat temu większość rybaków na morzu została pozbawiona limitu łososia chociażby 1 sztuki za brak historii ??? Wszystko poszło na limity dla łososiowców . Kto miał stawiać sieci na troć jak nie wolno złowić 1 sztuki łososia? miał ryzykować ? a jak ktoś stawiał to pisał zamiast łososia że miał troć ;( ??? i teraz ktoś wychodzi i mówi że z powodu tego kryterium wylecą tylko z systemu łodzie z zalewów? nie !!! nie tylko !!! z morza ok 30 % też zostanie pozbawiona możliwość skorzystania z zaległej postojówki, ale jeżeli tak to będzie załatwione to zostanie zapamiętane i w swoim czasie wykorzystane. Jak zawsze w rybałece aby pod swoje dupsko napchać.
14 czerwiec 2022 : 14:36 biały kieł | Zgłoś
+4 Z dużych też a później handlowali pelagicznych bo za wiaderko się załapali
Z jednostek trałowych też zabrali limit łososia . W du..E mieli Patryjotyzm i dobro społeczne dostępne dla każdego rybaka . Mieliśmy po kilka sztuk i załatwili sobie naszym kosztem. Banda cwaniaków wprowadziła sobie system nienaruszalnego prawa do połowów . Dzisiaj nawet nie idą na łososie a poprostu wymieniają na pasze jak zwykłą gotówkę a to przecież ryba wszystkich rybaków ( to jest specjalna ironia dla pana A. Tak samo z dorszem było . Kłamią że rufowce nie potrzebują dorsza bo maja szproty i śledzie . Starzejecie się już za szybko i zapominacie że dopóki biznesmeni co w morzu nie byli zaczęli doradzać dla siebie rybacy łowili ryby a nie uprawiali szantaże żeby się ustawiać na lądzie z publicznych pieniędzy .
14 czerwiec 2022 : 15:47 CórkaRybaka | Zgłoś
+3 Jak Skandynawowie dymali unijne przepisy można przeczytać turaj:
"Ponad 800 sztuk łososia przywiózł do Ustki niewielki, 12 metrowy, duński kuter. Wyładunek miał miejsce kilka dni temu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ta niewielka łódka ma na 2013 rok przyznane aż 10 tysięcy sztuk łososia. Limit całej polskiej floty w tym roku wynosi 6837 sztuk. Dla polskich rybaków to sygnał, że łosoś jest w morzu i warto go poławiać. Tym bardziej, że ostatnio znacznie spadły połowy dorsza."

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/22980-rekordowy-polow-lososia-rybacy-chca-zmian-w-limitach
14 czerwiec 2022 : 15:20 Kolberger | Zgłoś
+5 A
po co szukasz tak daleko . Kto z was zwyrole chciał wyłączenia łódek do 8 metrów żeby po kilka tysięcy sztuk legalnie łowić i robić kolegów w jajeczko . Przecież to wasz pomysł . Małe łódki po kilkadziesiąt z rejsu a ten z długością 8,04 niech beton je z rodziną bo dostał 10 sztuk . No panowie gdyby was nie złapali i przełowienie nie stwierdzili i oszustwa na troić to może by ludzie mogli pracować . Ale wam było mało , kwotę spłacono wymieniając szprotę która miała być na dodatkowe kwoty i było pięknie .
14 czerwiec 2022 : 15:45 CórkaRybaka | Zgłoś
-1 I tutaj też
sverigesradio.se/artikel/7299143
15 czerwiec 2022 : 06:33 Kolberger | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter