Rybołówstwo

"Przystępujemy do rozpoczęcia akcji protestacyjnej jako Solidarność skupiająca wszystkie podmioty związane z rybołówstwem rekreacyjnym i komercyjnym" – zapowiedzieli podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego.

W związku z brakiem rozwiązania dla sektora rybołówstwa przystępujemy do zapisów porozumienia, które podpisaliśmy z panem ministrem Markiem Gróbarczykiem, czyli rozpoczynamy akcję protestacyjną. Takie zapisy są, strona rządowa nie podjęła z nami jakiegokolwiek dialogu w celu rozwiązania naszej sytuacji – zapowiedział w czwartek podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przewodniczący NSZZ Solidarność Pracowników Morza Bałtyckiego, członek Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa Rekreacyjnego Michał Niedźwiedzki.

Jak dodał "przystępujemy do rozpoczęcia akcji protestacyjnej jako Solidarność skupiająca wszystkie podmioty związane z rybołówstwem rekreacyjnym i komercyjnym, które są oczywiście zapisane w Solidarności, i które sympatyzują".

Podjęcie decyzji o czerwcowej akcji protestacyjnej było związane m.in. z nieobecnością podczas posiedzenia komisji ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz ministra infrastruktury.

Czwartkowa Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dotyczyło rozpatrzenie informacji na temat działań podjętych w stosunku do armatorów rybołówstwa rekreacyjnego w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. zakazu połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego.

Akcja protestacyjna ma rozpocząć się 15 czerwca, rybacy będą blokować Półwysep Helski. Armatorzy domagają się w całości spełnienia warunków porozumienia zawartego w styczniu 2020 z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zakładało ono m.in. o możliwość złomowania jednostek, stworzenia osłony na czas opracowania przepisów przez ministerstwo i rekompensat dla załóg.

autorka: Małgorzata Miszczuk

+33 MIR i Departament okradali rybaków od samego początku, dość tego!
”Zatwierdziliśmy program, jaki przesłał nam polski rząd. To rząd powinien wcześniej wziąć pod uwagę stanowisko organizacji rybackich i przeprowadzić konsultacje” - powiedziała rzeczniczka ds. rybołówstwa Nathalie Charbonneau.
Tymczasem 10 dni temu sześć organizacji rybackich zwróciło się do KE z wnioskiem o wstrzymanie się z zatwierdzeniem programu. Organizacje skarżyły się, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało KE wersję dokumentu, która nie była konsultowana ze środowiskiem rybackim.
”Według posiadanych przez nas informacji polska administracja świadomie wprowadziła w błąd przedstawicieli organizacji rybackich i nie uwzględniła w projekcie Programu Operacyjnego 2007-2013 dotyczącym rybołówstwa ustalonych wspólnie w trakcie spotkań rozwiązań i działań” - napisano liście do komisarza Joe Borga.

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/10327-polski-rzad-oszukal-rybakow
10 czerwiec 2022 : 13:47 Kapitan Morgan | Zgłoś
+28 Szkoda Gróbarczyka, przekopu nie doczeka
Tak to jest, układ departamentu jest bezlitosny
10 czerwiec 2022 : 16:57 Krótki | Zgłoś
+24 Dokładnie tak
Wrona zawinił - Gróbarczyka powiesili.
11 czerwiec 2022 : 09:16 Kolberger | Zgłoś
+13 Wędkarze czy " rybacy rekreacyjni" ?
O zawsze rekreacyjne łowienie ryb potocznie nazywane było wędkarstwem i to oddawało rzeczywisty charakter takich połowów, ale od pewnego czasu wędkarze morscy zaczęli nazywać siebie rybakami rekreacyjnymi co ma na celu podpięcie się do funduszy przeznaczonych stricte dla rybołówstwa. Nie próbujcie nawet takich blokad bo ich skutek może być odwrotny od zamierzonego.
11 czerwiec 2022 : 17:37 NowyRybacki | Zgłoś
-7 Nie wędkarze
Nie manipuluj, żadni wędkarze nie nazwali się rybakami rekreacyjnymi, ani żaden wędkarz nie chce żadnych odszkodowań.
"Rybakami rekreacyjnymi" sami nazwali się armatorzy jednostek turystycznych , które woziły wędkarzy na łowiska. Oni ryb nie łowili, oni tylko wozili tych którzy ryby łowili, ale oni żadnych pieniędzy nie chcą, łowią sobie inne ryby, w innych miejscach. Z tymi "rybakami rekreacyjnymi" jest tak jakby kierowcy autobusów turystycznych nazwali się turystami.
11 czerwiec 2022 : 20:40 Gryf | Zgłoś
+12 Nielot
Nielocie ślizgasz się ale dobiorą ci się do dupy
11 czerwiec 2022 : 21:06 Cheniek | Zgłoś
+5 Ustawa o rybołówstwie 19 grudnia 2014
Artykuły od 90 do 96 , rybołówstwo rekreacyjne podlega pod ministra właściwego do spraw rybołówstwa tak samo jak rybołówstwo komercyjne, ustawę napisała łysa pała a podpisał prezydent Komorowski.
11 czerwiec 2022 : 21:12 Zatokowy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter