Rybołówstwo

Blisko 4 tony młodych pstrągów potokowych do końca kwietnia trafią do dolnośląskich rzek, głównie w Kotlinie Kłodzkiej. Akcję ratowania tego gatunku ryb prowadzi Polski Związek Wędkarski wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W ramach kwietniowej akcji zarybiania do rzek na Dolnym Śląsku trafić mają w tym roku ok. 4 tony młodych pstrągów potokowych.

Zdaniem ekspertów zarybianie polskich rzek jest konieczne. Uwarunkowania środowiska doprowadziły do ograniczenia możliwości rozmnażania się tego gatunku ryb wędrownych. W całej akcji ważna jest regularność zarybiania, dlatego jesteśmy obecni każdego roku już od 14 lat – powiedział wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu Bartłomiej Wiązowski, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

Jak dodał Wiązowski, tylko podczas czwartkowej akcji wypuszczono około 13 tys. sztuk młodych, dwuletnich pstrągów potokowych.

Jak wskazano w informacji, problemem w utrzymaniu na optymalnym poziomie populacji pstrąga są susze, niskie stany wód i nielegalne odłowy prowadzone przez kłusowników. Inne zagrożenia dla tych zwierząt - obok obiektów hydrotechnicznych pozbawionych przepławek uniemożliwiających rybom migracje - to również roboty naprawcze i remontowe w korytach rzek prowadzone za pomocą ciężkiego sprzętu. Dla małych pstrągów niebezpieczne są także zanieczyszczone ściekami wody i inne gatunki zwierząt, m.in. czaple i wydry.

Rozwiązaniem pozostaje regularne zarybianie, najlepiej materiałem zarybieniowym pozyskanym z tego samego dorzecza celem zachowania równowagi genetycznej. Nasze ryby pochodzą ze specjalnej hodowli w Ścinawce Średniej, która wykorzystuje naturalne wody rzeki Posna – zwrócił uwagę Rafał Diug z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Od 2007 do 2021 roku z pomocą WFOŚiGW wędkarze wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 13 mln ryb. Łączny koszt tych akcji wyniósł blisko 2,9 mln zł, przy czym wysokość dotacji z Funduszu we Wrocławiu stanowiła ponad 1,8 mln zł.

Autorka: Agata Tomczyńska

+17 Rybołóstwo
A co ten tekst ma wspólnego z rybołówstwem? I to morskim? Przecież to jest o wędkarstwie i wędkarskich rybach, gdzieś na lądzie. Pan Redaktor myśli, że jak jest o rybach, to od razu jest o rybołówstwe?
14 kwiecień 2022 : 14:51 Gryf | Zgłoś
+26 Wesołych Świąt
Mam nadzieję, że usunięcie dwójki cwaniaków , Wrony i Rabczyńskiej spowoduje, że obecne Święta będą ostatnimi, kiedy rybackie rodziny świętują bez pieniędzy, jeszcze raz Wesołych Świąt.
14 kwiecień 2022 : 19:08 Krótki | Zgłoś
-16 Pieniadze
Powiedz jeszcze ze nie masz na chleb na święta. Do pracy trzeba iść a nie przed komputerem
15 kwiecień 2022 : 06:27 Sprawiedliwy | Zgłoś
+9 Suchy chleb na rybackie Święta, trafiłeś w 10
Właśnie za ten suchy chleb dla rybaków na Święta wyleciał Wrona i Rabczyńska, tak to działało, dla jednych suchy chleb a dla innych czarny kawior za unijne pieniądze.
15 kwiecień 2022 : 11:34 Krótki | Zgłoś
-7 Króciutki malutki
Ja tylko szampański i kawior. Pracuje mam. Siedzisz to zupa z pastewniaka
15 kwiecień 2022 : 15:14 Sprawiedliwy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2737 4.3601
EUR 4.5589 4.6511
CHF 4.4385 4.5281
GBP 5.3531 5.4613

Newsletter